Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalna karta wejścia/wyjścia do pc.

09 Kwi 2005 01:04 4602 6
 • Poziom 29  
  Może ma ktoś schemat tego w załonczniku i wie jak tym sterować.ĆEKAWOŚĆ!!!
 • PCBway
 • Poziom 19  
  Kiedyś pisałem program do podobnej karty na ISA zbudowanej na 8255. Programowanie sprowadzało się do zapisu lub odczytu odpowiednich portów PC.
 • PCBway
 • Poziom 36  
  Masz namiary na producenta, może jeszcze jest dostępny. Z pewnością ta karta ma już lata świetności za sobą, więc może Ci udostępni schematy.

  A w sumie mając w ręku rozpiskę złącza ISA i noty katalogowe tych dwóch kości 8255 i 8253 to taki schemat można narysować w 15 minut (dekoder adresu z ew switchami do ustawiania adresu karty, kości 82xx włączone w sposób standardowy - chip select, linie danych, złącza na wyjściach.

  No a soft...też trzeba przejrzeć noty katalogowe i wysłać/odebrać co trzeba na portach (oczywiście w WIN9x i XP, bo w 2000 już się nie obejdzie bez drajwera).
 • Poziom 17  
  Mi by się bardzo przydał jakiś projekt do samodzielnego wykonani karty wejściowej na PC. W połączeniu z dostępną na elektrodzie kartą wyjść sterowaną przez RS 232 można by zamienić komputer osobisty w sterownik programowalny.
  Może spotkał się ktoś z układem karty wejściowej (może coś na rs232) ?
 • Poziom 29  
  marek_Łudź :Jak masz 15 minut to możesz zrobić schemat i udostępnić na forum !!! :-)
 • Poziom 36  
  Cytat:
  Mi by się bardzo przydał jakiś projekt do samodzielnego wykonani karty wejściowej na PC. W połączeniu z dostępną na elektrodzie kartą wyjść sterowaną przez RS 232 można by zamienić komputer osobisty w sterownik programowalny.


  Najprostszy z możliwych - ATMega8 i MAX232 z 4 kondensatorkami w przetwornicy (są też wersje tego układu nie wymagające pojemności, ale są zdecydowanie droższe). Lutowanie na 15 minut i masz układ z ok. 20 dwukierunkowymi liniami binarnymi (ustawiany kierunek transmisji), możliwością ustawienia w trybie 6 wejść analogowych, wyjściem analogowym PWM nie mówiąc o wewnętrznych zasobach procesora, które możesz wykorzystać nie tylko w trybie karty wejść/wyjśc.
  Jeśli chcesz zbuforować wejścia i wyjścia, dajesz np ULN2803, po drodze możesz wsadzić optoizolatory (2 uln2803 i masz sterownik plc 8we/8wy całość kosztuje niecałe 20 zł) Tu masz układ z silniejszymi buforami na wyjściach (50V-1,5A)

  Uniwersalna karta wejścia/wyjścia do pc.

  Rezygnując z RS na rzecz centronicsa możesz zredukować cały sterownik do jednej kości ATMega8, z tym, że komunikacja przez centronics jest bardziej absorbująca dla PCta, bo system nie obsługuje buforowania tego interfejsu, więc musisz go odsłuchiwać w czasie rzeczywistym.

  Jeśli chcesz jeszcze taniej, to masz stosowne wersje atmelków (attiny).
  daniel93 napisał:
  marek_Łódź :Jak masz 15 minut to możesz zrobić schemat i udostępnić na forum !!! :-)


  Z grubsza rzecz biorąc to wygląda tak - w załączniku (ew. wymaga sprawdzenia, bo 15 minut to troszkę mało czasu). W układzie adresacji można dodatkowo wykorzystać jakiś np74LS405 (były też chyba takie układy 802 czy coś w podobie) i zaadresować kilka kości 8255, 8253, 8251 itp na tej samej karcie. Oczywiście softu nie da się napisać w 15 minut (trza by tak z godzinkę).

  Sensowność robienia karty na ISA jest taka sobie, bo te złącza wychodzą z użycia i coraz częściej widzę komputery z 1-2 ISA lub całkiem bez.
  Jest jeszcze problem czasu reakcji układu 82xx, który w przypadku nowszych komputerów może być zbyt długi. Warto by dołożyć układ wystawiający sygnał /RDY (np. na kilku wolniejszych bramkach TTL).

  Nowa wersja karty z dołożonym 8253

  Z tego pośpiechu na schemacie trochę pomieszałem standardy kości TTL. Proponuję wszystkie (możliwe) w wersji ACT (szybsze).

  Do narysowania schematu nie były potrzebne nawet noty katalogowe, wystarczyły biblioteki EAGLE'a, niemniej powinienem obejrzeć działanie komparatorów 7485 żeby mieć 100% pewności co do działania karty(akurat nie mam Pieńkosa pod ręką).

  Oczywiście ten cały układ adresacji można by zastąpić jedną kością programowalną czy nawet kawałkiem EPROMu (EEPROMu). Dopisane: człowiek ma klapki na oczach - po co robić układ adresacji, skoro całą kartę można odpracować na jednym scalaku.

  Cytat:
  i wie jak tym sterować.

  Z grubsza rzecz biorąc do układów wysyła się słowa sterujące i danych, a odbiera się dane (i ew.status). Szczegóły oczywiście w datasheet. W przypadku takiej karty do PC, robi się to rozkazami zapisu/odczytu portów. Co prawda wszystkie moje procedury do tego typu urządzeń dawno razem z zepsutymi dyskami wylądowały w koszu, niemniej jeśli chcesz, możesz zobaczyć przykład pośredniego sterowania układu 8255 przez centronics (LPT) w skanie w jednym z moich postów na forum

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1360493&highlight=#1360493 (str2XX)

  Idea jest ta sama, tyle że trzeba dodatkowo wygenerować sygnały sterujące i adresowe, uwzględniając działanie portu drukarki.