Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniszlifierka z Biedronki uszkodzony regulator obrotów

gwidon997 30 Mar 2014 18:47 5277 24
  • #1 30 Mar 2014 18:47
    gwidon997
    Poziom 24  

Witam
    Kupiłem niedawno miniszlifierkę z Biedronki za śmieszne pieniądze, Działała bez zarzutu aż do dnia wczorajszego gdy przy szczotkowaniu aluminium poleciał dym ze środka po rozebraniu okazało się że spaleniu uległa dioda smd o symbolu M7 oraz kawałek ścieżki za diodą. Podmieniłem dla testów na inną diodę m5 (taką tylko miałem pod ręka) niestety bez rezultatów. Podejrzewam ze spaleniu uległ również element o symbolu NCE50N06 wyglądający jak tranzystor z wycięta środkową nóżką. Sprawdziłem go miernikiem i między każda nóżką jest przejście (co chyba nie jest normalne) Co prawda szlifierka działa ale cały czas chodzi na maksymalnych obrotach co jest dość uciążliwe. Może wiecie Koledzy skąd wyciągnąć podobny regulator bo szkoda mi wyrzucać tego sprzętu bo chociaż marnej jakości to na moje potrzeby wystarczający.
    Pozdrawiam

0 24
  • #3 30 Mar 2014 19:02
    gwidon997
    Poziom 24  

A więc to mosfet. Boje się tylko że wymiana nic nie da bo oprócz niego siedzi tam jakiś scalak amd bez oznaczeń zapewne jakiś sterownik, gdy on będzie padnięty to kicha bo nie wiadomo co to jest.

0
  • #4 30 Mar 2014 19:09
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Silniczek tan na ile chodzi? Bo nigdy tego nie rozbierałem. Jak tam jest 230C AC, to rób prosty zewnętrzny regulator na U2008. I będzie chodzić.

0
  • #5 30 Mar 2014 19:12
    gwidon997
    Poziom 24  

Silnik zasilany jest z akumulatora o napięciu 9.6 V i pojemności 1Ah.
    Myślałem o prostym regulatorze obrotów na LM317 ale ma zbyt duży spadek napięcia.

0
  • #6 30 Mar 2014 19:15
    Błażej

No to trzeba było pisać, że to aku. Te biedronkowe, to widziałem tylko sieciowe. Wstaw regulator na 555 i BUZ lub IRF.

1
  • #7 30 Mar 2014 19:17
    brofran
    Poziom 35  

gwidon997 napisał:
    Kupiłem niedawno miniszlifierkę z Biedronki za śmieszne pieniądze

Na przyszłość to jeżeli sprzęt ci się uszkodzi w okresie gwarancji , to nic nie rozbieraj , tylko oddaj go na wymianę , lub do naprawy. To że kupiłeś niedrogo , nie znaczy że po kilku dniach ma ie toto zepsuć. Producent nie powinien wytwarzać bubli.

0
  • #8 30 Mar 2014 19:22
    gwidon997
    Poziom 24  

Mógłbyś rzucić jakimś schematem albo linkiem do kitu. kurcze będzie problem umieścić nie orginalny regulator w obudowie, miejsca jest tam na styk.
    PS. Brofran masz 100% rację :(

0
  • #9 30 Mar 2014 19:27
    Błażej

Google umarło?
    Wpisz sobie "PWM555", "regulator obrotów silniczka pwm/555" i podobnie. Do wyboru, do koloru....

0
  • #10 30 Mar 2014 19:37
    gwidon997
    Poziom 24  

Nie :) google żyje i ma się dobrze, przepraszam za moje lenistwo. Coś pomyśle w tym kierunku. A może wiesz gdzie można spotkać taki gotowy układ? Może wystarczy wybebeszyć z czegoś i transplantować do szlifierki. widziałem w jakimś silniczku z jakigoś starego magnetofonu Unitry płytkę podobną do tej ze szlifierki tyle że nie było tam mosfeta i siedział tam układ z serii ULxxxxx. Nie mam pojęcia co to było ale podejrzewam że jakis typ regulatora obrotów.

0
  • #11 30 Mar 2014 20:15
    k-sierra
    Poziom 21  

Jakby nie wyszło z NE555, to proponuje na Tyrystorze. Ogromna prostota i mniej podzespołów, moment obrotowy silnika maksymalny przy najniższych obrotach.
    NE555 jest problemowe, albo to ja trafiałem wadliwe sztuki.

0
  • #12 30 Mar 2014 20:20
    gwidon997
    Poziom 24  

Na tyrystorze powiadasz? Jeżeli prostsze i mniej kłopotliwe to z miła chęcią wypróbuje. Najważniejsze by układ był tani, prosty i jak najmniejszy.

0
  • Pomocny post
    #13 30 Mar 2014 20:49
    Błażej

Na tyrystorze też można. Tak jest zrealizowana regulacja w Proxxonie D-54343. Faktycznie, najwięcej miejsca zajmuje potencjometr. Jest jednak jedno ale. Do zasilania musi być napięcie wyprostowane, ale nie filtrowane. Tętniące. Czyli tylko transformator z prostownikiem. Żadne kondensatory, filtry... Bo tyrystor się nie będzie chciał zamknąć i regulacji nie będzie. W związku z tym odpada zasilanie z baterii lub akumulatora (samochodowego)

0
  • #14 30 Mar 2014 20:55
    gwidon997
    Poziom 24  

Czyli w moim przypadku lipa. zostaje tylko PWM

0
  • Pomocny post
    #15 30 Mar 2014 21:08
    MrDoimer
    Poziom 38  

Sam zrobiłem taki uklad PWM NE555 i działa wyśmienicie :) Używam go do sterowania jakością taśmy LED.

Wszystko zmontowane na płytce uniwersalnej (można i na pająku :) ).
    Układ zmontowany w sobotnie popołudnie, pracuje juz z jakieś pół roku. Polecam bo wcale nie ma dużo z tym kłopotu itd.

Dodatkową zaletą jest to ze układzie straty są bardzo małe a w Twoim przypadku jest to zasilanie z baterii więc bateria nie będzie rozładowywala sie w oczach :)

0
  • #16 30 Mar 2014 21:19
    gwidon997
    Poziom 24  

Jakąś tam płytkę uniwersalną posiadam ale wnerwia mnie łączenie pól cyną. Może jest na to jakiś lepszy sposób? Musze tylko pokupić potrzebne elementy zmontować i upchnąć do obudowy tego grata z biedronki. nie powiem Chińczycy zastosowali ciekawe rozwiązania w tej miniszlierce np blokada wrzeciona wykonana z aluminium.

1
  • #17 30 Mar 2014 21:27
    Błażej

Powyginaj z obciętych końcówek rezystorów "ścieżki" i przylutuj do płytki. Odpada łączenie cyną, a drucik możesz jedynie przyłapać do płytki co kilka punktów.

0
  • #18 30 Mar 2014 21:35
    gwidon997
    Poziom 24  

Pomysł dobry. Muszę tylko znaleść jakiś prosty schemacik i kupić elementy. Może uda się przywrócić tego Chińczyka do dawnej funkcjonalności a jeśli nie to pomyślę nad jakimś tanim dremelem albo proxonem

0
  • Pomocny post
    #19 03 Lip 2014 04:36
    esti
    Poziom 2  

Jeśli do tej pory nie udało się rozwiązać tematu to proponuje zastąpić uszkodzony NCE50N06 np.IRF3710 a diodę M6 zwykłą 1N4007. Jeśli tylko inne elementy nie uległy uszkodzeniu to będzie śmigać aż miło. U mnie działa już kilka tygodni i nic się nie dzieje.

0
  • #20 04 Lip 2014 16:50
    bmserwis
    Poziom 36  

Jako ciekawostka, dokładnie ten sam sprzęt dokładnie taka sama usterka wystąpiła u mnie.

0
  • #21 06 Lip 2014 07:53
    gwidon997
    Poziom 24  

Nic dziwnego. Te regulatory mają fabryczną wadę. U 90% użytkowników padł właśnie regulator obrotów. Badziew jakich mało.

0
  • Pomocny post
    #22 06 Lip 2014 11:44
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ja naprawiłem to tak:

Miniszlifierka z Biedronki uszkodzony regulator obrotów

Pierwszy z brzegu tranzystor z zasilacza ATX i dioda. Działa nie grzeje się jak szalona i nie dymi.

2
  • #23 15 Lip 2014 10:44
    gwidon997
    Poziom 24  

Genialne w swej prostocie. Muszę spróbować konieczne. Szlifierka dalej leży nie naprawiona z braku czasu a czasem by się przydała. Powiadasz Kolego że pierwszy z brzegu tranzystor z zasilacza ATX się nada? Zasilacz jakiś wolny się znajdzie. Jednak mam wrażenie że padł mi również ten układzik SMD na płytce.
    EDIT
    Wlutowałem tranzystor BDP 285 oraz pierwszą lepszą diodę prostowniczą i ku mojemu zdziwieniu regulacja obrotów znów działa. Co prawda tranzystor trochę się grzeje ale może uda mi się upchnąć kawałek blaszki miedzianej jako namiastkę radiatora. Wszystko wygląda dość paskudnie bo musiałem połatać upalone ścieżki i pola lutownicze ale najważniejsze że działa. Dziękuję wam Koledzy za pomoc :) Jednak na najprostsze rozwiązania najtrudniej wpaść.

0
  • #24 15 Lip 2014 21:48
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

To nie może być taki znowu bardzo pierwszy z brzegu,powinien być MOSFET z diodą o ile pamiętam.

0
  • #25 16 Lip 2014 08:29
    gwidon997
    Poziom 24  

Ale na tym BDP śmiga więc chyba trafiłem na odpowiedni.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo