Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niszczarka papieru - Podłączenie na krótko lub nieco dłużej.. (kłopot)

30 Mar 2014 20:39 3408 2
  • Poziom 10  
    Z silnika w niszczarce wychodzą cztery przewody. Po połączeniu czarnego i żółtego z siecią silnik cicho buczy, bo zwarciu (na krótko) szarego albo czerwonego z zerem lub fazą, silnik zaczyna się kręcić, (albo w jedną, albo w drugą stronę.

Niszczarka papieru - Podłączenie na krótko lub nieco dłużej.. (kłopot) Niszczarka papieru - Podłączenie na krótko lub nieco dłużej.. (kłopot)

Ale jest słabiutki.

Podpięcie kondensatora równolegle do zasilania znacznie poprawia osiągi (ciacha nawet 12 kartek naraz!)

1. Nie rozumiem jednak dlaczego 'sterowanie' ma dwa przewody (szary i czerwony)
    2. Na etapie prób i błędów spaliłem te dwa niebieskie kondesatory przy wtyczce urządzenia. Google nie wypluwają niczego sensownego.. Co tam wlutować w zamian? Urządzenie nie chce działać 'za' włacznikiem, a ja chcę go użyć dla bezpieczeństwa.

Oznaczenie silnika:

Urządzenie miało uszkodzone przyciski na obudowie i chyba elektronikę- odłączyłem je więc na amen. Sama płytka sterująca wygląda jak wnętrze ZX spectrum, nie rozumiem i nie zrozumiem po co inzynier az tak ją skoplikował, ale moja indolencja to już temat na inny dział :D
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    Odświeżę temat, bo już naprawdę zaczęło mnie denerwować "smeranie kabelkiem po fazie" :-)

Jak podłączyć ten silnik do sieci, aby sam się włączał i kręcił tylko w jedną stronę?

Niszczarka papieru - Podłączenie na krótko lub nieco dłużej.. (kłopot) Niszczarka papieru - Podłączenie na krótko lub nieco dłużej.. (kłopot)

Z góry dziękuję za pomysły...
  • Poziom 10  
    Problem rozwiązany.

Silnik 'dwukierunkowy" jednofazowy z czterema wystającymi przewodami.

Omomierzem zidentyfikować parę przewodów głównych.

Do jednego z przewodów pomocniczych/rozruchowych należało wpiąć szeregowo kondensator z fazą, w zależności w którą stronę silnik miał się kręcić.

Voila!

Temat do zamknięcia