Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV-jest dźwięk,wysiada obraz - proste pytanie do serwisantów

marcinj12 09 Apr 2005 09:33 1839 5
    marcinj12
    Level 40  
    Witam.
    Mam do Państwa proste - jak mi się zdaje - pytanie. Otóż od pewnego czasu mam problem z telewizorem marki SONY, model KV-25C1K. W czasie pracy zdarza się że znika obraz, chociaż słychać dźwięk - ekran jest zupełnie czarny, nie ma nawet tych zielonych literek z OSD-z numerami kanałów czy regulacją głośności, a kineskop, który zwykle jest mocno naelektryzowany, można śmiało dotykać i "nie kopie" (nie wiem czemu ale uznałem że to się może przydać:) ). Po wyłączeniu i odczekaniu kilkunastu minut włącza się normalnie (choć nie zawsze startuje prawidłowo przy pierwszej próbie włączenia), ale obraz zdaje się być lekko przesunięty w stronę fioletu.
    Zazanaczam że nie znam się na naprawie telewizorów i nie mam zamairu tego robić, ale chciałbym - przed oddaniem do serwisu - zapytać Państwa jako fachowców-serwisantów czy to jest jakieś poważne uszkodzenie i jaki będzie szacunkowy koszt jego usunięcia (coby się psychicznie nastawić ;) ). Wiem że nikt tu nie jest wróżką - nie spodziewam się konkretnych odpowiedzi co nie działa czy opisu naprawy uszkodzenia - chciałbym tylko uzuskać szacunkowy koszt naprawy, ew. jakieś przypuszczenia co mogło się zepsuć...
    Dodam że telewizor swoje już przeżył (koło 8 lat), więc jeżeli koszty miałby być duże będę musiał rozważyć zakup nowego, stąd prośba o szacunkowe podanie ceny naprawy.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    maryann
    Level 37  
    Jeżeli obraz 'odpływa' powoli i tak samo 'mięko' wchodzi, to nie powinno być skomplikowane.
    Ale za Sony- podobnie jak fabryka, sklep- tak i serwis dolicza za naklejkę... z napisem SONY.
    Jak masz lutownicę- spróbuj sam usunąć zimne luty na PK (i niem tylko).
  • Helpful post
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Jest takie powiedzonko wśród "mechaników" - "najprostsze uszkodzenie jest najtrudniejsze do usunięcia".
    Ale do rzeczy. Wygląda mi to na przerwę w obwodach zasilania żarzenia, a spadek jego może się objawiać tym fioletem - zimne luty, gniazda-styki do i na PK. Dodam, że ten fiolet o ile występuje stale, może być spowodowany również utratę emisji jednego z dział kineskopu.
    Lub też są inne przerwy w lutach na płycie głównej.

No to skoro gwałtownie, to żarzenie odpada, ale zostaje przerwa, myślę, że to jest powodem.
    Kosztów, nie sposób ocenić, bo taką przerwę nie raz trudno jest wykryć, no i trzeba czasu.
    Myślę, że max. do 150 zł.

PS.Dzięki
    marcinj12
    Level 40  
    Obraz znika gwałtownie - w jednej chwili jest, w drugiej już go nie ma... Wyłaczam telewizor, po kilku/nastu minutach włączam i obraz (bo dźwięk cały czas jest) albo zastartuje albo nie. Po kilku próbach / odczekaniu dłuższego czasu - startuje, a fiolet o którym wspomniałem jest widoczny tylko w tym momencie (po starcie)Teraz np. przez noc był wyłączony i działa prawidłowo.
    To przesunięcie w stronę filetu to pół biedy - gorzej że się wyłącza...
    Jakich więc kosztów mogę się spodziewać? 50-100zł?
    PS. Co to za skrót PK :) ?
    PS2. Do _Predatora_ - to ja dziękuję.
  • Helpful post
    Pufan
    Level 20  
    Witam!!!
    PK to płytka znajdująca się na kineskopie.Według mnie to własnie zimne luty co jest normalne w Sonych po tylu latach. .Jeżeli chcesz zaryzykować to rozkręcaj i przejżyj dokładnie płyte w okolicy przetwornicy(zasilacza ) transformatora WN i właśnie PK.Jak coś znajdziesz to lutownica w ręke i lutuj. Jeżeli nie masz pojęcia o tym to oddaj do serwisu.Przewiduje koszt 100-150zł max jak to napisał _Predator_
    Pozdro.
    PUFAN!!!
    marcinj12
    Level 40  
    OK, dziekuje za pomoc. Temat zamkniety.