Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

fiat Panda - Pobór prądu na postoju ponad 3A ?

iwus_76 31 Mar 2014 13:01 4107 10
 • #1
  iwus_76
  Level 12  
  Witam

  Szukałem dość dużo ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na dolegliwość mojego autka.
  Mianowicie, autko na postoju pobiera około 3A przez co rozładowuje się akumulator. Wyciągałem wszystkie bezpieczniki i przekaźniki i nic się nie zmieniło, dopiero odłączenie alternatora pomogło. Autko ma mało przejechane około 35 kkm i alternator wygląda dość dobrze nie widać pęknięć. Ładowanie jest też OK. czy to możliwe, że jednak uszkodził się regulator napięcia. Na magneśnicy (wirniku ) jest jakieś 3,6 Ohm.
  Wymontowałem regulator ale nie wiem do końca jak go sprawdzić. Podłączyłem go pod akumulator i na szczotkach do magneśnicy mam napięcie akumulatora.

  pozdrawiam
 • #2
  emeryt2
  Level 42  
  Po wyjęciu regulatora alternator już nie pobiera prądu? , jeśli tak to regulator do kosza jeśli inaczej to mostek diodowy.
 • #3
  nikusert
  Level 40  
  Witam
  Odłącz regulator napięcia,podłącz gruby przewód zasilający alternator,zrób pomiar czy nie pobiera prądu.Jeżeli nie ma poboru ,to diody dobre,a winny będzie regulator napięcia.
 • #4
  iwus_76
  Level 12  
  Witam

  Zrobiłem tak, podłączyłem gruby przewód do alternatora i nie było większego poboru prądu. W desperacji zamontowałem regulator ponownie i po podłączałem kable, sprawdzam amperomierze i o dziwo jest OK. Uruchomiłem silnik na chwilę sprawdzam i nadal jest OK. Pojechałem na przejażdżkę , około 1km, wracam i już jest źle 3- 3,5 A. Dosłownie czary. Nawet nie wiem co wymienić. :cry:
 • #5
  nikusert
  Level 40  
  Może być że nie rozłącza regulatora gdy się nagrzeje.Jeżeli ta sytuacja się powtórzy to odłącz na moment klemę i ponownie podłącz .Jak pobór zniknie to świadczy o regulatorze.Prąd 3-3.5A świadczy na bank o podawaniu napięcia na wirnik ,czyli wzbudzenie.Te regulatory mają tak, że wzbudzenie po zatrzymaniu silnika i wyłączeniu zapłonu,czyli kluczyka.Wielokrotnie sprawdzałem tego typu alternatory (Fiatowskie)i one tak się zachowują.
 • #6
  iwus_76
  Level 12  
  nikusert wrote:
  Te regulatory mają tak, że wzbudzenie po zatrzymaniu silnika i wyłączeniu zapłonu,czyli kluczyka.Wielokrotnie sprawdzałem tego typu alternatory (Fiatowskie)i one tak się zachowują.


  Nie rozumiem, to znaczy, że tak mają, czy własnie tak się psują ??

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  nikusert
  Level 40  
  Oznacza to że regulator nie odłączy napięcia na uzwojenie wirnika,po wyłączeniu kluczyka.
 • #9
  iwus_76
  Level 12  
  Witam

  Dla zainteresowanych. Niestety założenie nowego regulatora nic nie dało. :(. Pobór prądu jest na poziomie 3 -3,5 A. Sprawdziłem jest cały czas napięcie ma magneśnicy/wirniku. Jak odsunę szczotkę problem znika. Muszę kupić chyba nowy alternator, gorzej jak to też nic nie da, chyba, że ktoś ma jeszcze jakiś pomysł.

  Pozdrawiam
 • #10
  andrzej20001
  Level 43  
  Raczej mostek będzie padnięty.Regler dostaje "sygnał" z fazy i pobudza wirnik.Sprawdź napiecia na fazach stojana podczas usterki na wyłączonym silniku.