Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt pod domowy serwer - mini profesjonalny.

31 Mar 2014 13:43 4440 14
  • Poziom 10  
    Na początku napiszę co robię i do jakich celów potrzebuję tego serwera. Prowadzę małą firmę projektującą strony i sklepy internetowe i jakieś tam mniejsze lub większe serwisy - w tej chwili utrzymuje około - 50 stron i sklepów.

Aktualnie korzystam z darmowych kont na hostingerze ( niektórzy mają płatne ) i w zupełności wystarcza to mi i moim klientom ale za 2 - 3 miesiące będę też obsługiwał większe projekty ( konkretnie 2) za 10 i 15k PLN które mógłbym wysłać na serwery dedykowane za 500 zł / rok ale mogę też założyć swój własny bo jeśli zsumuje tych klientów których mam + przyszłych + poszerzenie oferty to wyjdzie mi to na plus. A przynajmniej zawsze mogę spróbować.

Budżet około 1000 - 1200 złotych na wszystko.

Bardzo proszę o rozpisanie mi wszystkiego czego będę potrzebował ale z uwzględnieniem tego że nie mam zamiaru zakładać w pokoju systemu przeciwpożarowego.
  • IT SerwisIT Serwis
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Tam gdzie mam biuro jest 100 mbps to też nie dużo ile by trzeba było ?
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 10  
    No ok ja myślałem żeby na początku zobaczyć czy będzie wzięcie i potem ewentualnie podłączyć się bezpośrednio do jakiegoś lokalnego dostawcy albo wynająć miejsce w już istniejącej firmie hostingowej znajomego. W takim wypadku co trzeba by było kupić ?
  • Poziom 35  
    Taki zestaw minimum:
    - zasilacz awaryjny UPS,
    - serwer z 2 zasilaczami "hot swap" i kontrolerem RAID5 na dyski SAS lub SSD,
    - usługa serwisowa SBD na serwer.

Wymienione 1000-1200 zł. wystarczy Ci np. na samego UPS-a.
    Taki HP Proliant Microserver kosztuje już 1500 z jednym zasilaczem, bez dysków i chyba bez serwisu.
  • Poziom 28  
    Po pierwsze zastanów się na jakim poziomie chcesz mieć niezawodność hostingu, serwerownie dają uptime na poziomie 99,9% w skali roku, w warunkach domowych i przy słabym ups`ie braku raida czy zapasowego serwera na wypadek poważnej awarii ciężko będzie uzyskać taki poziom.
    W momencie gdy wykupujesz hosting to już nie twój problem.
    Po drugie jaki ruch generują te twoje serwisy? Jesteś w stanie to wyliczyć? Podać GB/miesiąc czy liczbę odwiedzin i obciążenie serwera? Może się okazać że 10Mbps łącza to dla ciebie mało ( patrz na upload bo to jest ważne, przykładowo upc daje 250 Mbps downloadu ale tylko 10 Mbps uploadu. Na dzień dzisiejszy i5 16 GB ramu i SSD da się zapchać kilkoma skryptami, a taki sprzęt nie licząc upsa czy raida to już ponad 1000zł. Jak masz znajomych w serwerowni to popytaj o kolokację serwera, wielu małych dostawców internetu wykupuje symetryki na światłowodach od np. 3s a wykorzystują tylko 20% uploadu bo dla nich liczy się download, wstawienie serwerka w takim miejscu to nie głupi pomysł pod warunkiem że jest to zrobione z głową. Masz blisko do Gliwic i Katowic więc masz w czym przebierać.
    Ja bym wykupił większy hosting i na nim umieścił wszystko bo to jeden problem z głowy, ale wszystko trzeba przekalkulować $$. Dzwoń i rozmawiaj z ludźmi, czasami idzie wytargować spore rabaty i gratisy zwłaszcza że planujesz długą współpracę i masz perspektywy rozwoju.
  • Poziom 10  
    A propos prądu to właśnie wczoraj znalazłem INTEL NUC który w Idle pobiera 5 W a na obciążeniu 25 ale teraz piszecie że i5 to zły pomysł tak ?

Wiem że to wiocha ale znam ludzi którzy mają np. starego maca G5 w którym siedzą 2 TB i jakoś tam ciągną - profesjonalne podejście to to nie jest ale sami wiecie, że nawet najniższej jakości usługi znajdują swoich nabywców.

Z produktów firmy Microsoft to godny uwagi jest tylko WindowsPhone niestety w grę wchodzi linux albo mac os x ;)

A np. coś takiego ?

HP ProLiant DL380 G5 Rack 2U
  • Poziom 28  
    NUC to prawie 2000zł licząc z dyskiem i sporą ilością ramu. Jak już bardzo chcesz to złóż 2 pecety, jeden na serwer a drugi słabszy jako zapasowy. Pchanie się w HP czy della nie ma sensu bo to strasznie drogi sprzęt biorąc pod uwagę wydajność. Pecet na firmowych podzespołach daje radę jako serwer 24/7.
    Co do systemu to brałbym linuxa a najlepiej Debiana, ale to już twój wybór.
    Szmulak chcesz psioczyć na linuxa? 96% superkomputerów z listy top500 jedzie na linuxie, windows to mniej niż 1%. Napisz że nie ogarniasz linuxa bo nie da się go obsługiwać myszką i nie bluźnij już.
    http://www.top500.org/statistics/list/
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Heh elektroda przypomniała o temacie więc informuje o rozwiązaniu. Nigdy w życiu nie myślcie o stawianiu serwera na użytek swoich klientów w domu ! Całkowicie mi ja się to z celem.