Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sx510hs - Bardzo słaba jakość zdjęć

31 Mar 2014 14:48 4308 23
  • Poziom 7  
    Zakupiłem niedawno aparat canon sx 510 hs, po zrobieniu zdjęcia pojawia się ono na monitorze lcd aparatu cyfrowego jest dobrej jakości natomiast po przekopiowaniu go na komputer jest bardzo złej jakości (sama pikseloza). Co może być tego przyczyną i jak można to naprawić ?
  • Poziom 20  
    Nalezy ustawic wieksza rozdzielczosc zdjec lub zmniejszyc kompresje.
  • Poziom 39  
    Przyczyną rozbieżności jest rozdzielczość wyświetlacza i jego wielkość. Na 2-3 calowym wyświetlaczu (zwłaszcza kiedy wzrok już nie ten) można stwierdzić, że zdjęcie zostało wykonane i obiekt znalazł się w kadrze :).
    Przyczyn słabej jakości zdjęcia może być kilka (szkoda, że nie wkleiłeś).
    Najczęstsze to:
    nieumiejętność zrobienia dobrego zdjęcia,
    brudny lub zaparowany obiektyw,
    przesadzona ocena i oczekiwania odnośnie warunków w jakich zdjęcie "powinno się udać" zrobić danym sprzętem (brak światła i/lub zbyt duże przybliżenie).
    Dopiero na czwartym miejscu uszkodzenie aparatu jeśli jest nowy :).
  • Poziom 7  
    Tak właśnie wyglądają zdjęcia z canona sx510 hs, niekte elementy są tak jakby za mgłą tutaj choinka, czego to jest przyczyna ?
  • Poziom 32  
    Zresetuj aparat do ustawień fabrycznych i wykonaj kilka zdjęć kontrolnych jasno oświetlonych przedmiotów. Jeśli w trybie auto na konturach przedmiotów będą barwne, fotelowe, różowe i brązowe obramowania a dalsze plany będą nieostre to niestety coś niedobrego dzieje się z przetwornikiem obrazu. Częściowo widać już te efekty na zdjęciu które wkleiłeś.
  • Poziom 39  
    Marne aberracje chromatyczne. Iglaki są brzydkie (płaskie, nieplastyczne) ze względu na dominujące oświetlenie lampą która jest 3 centymetry od obiektywu.
  • Poziom 38  
    Potworne aberracje, jakość szkieł i całego obiektywu jest porównywalna do plastikowego aparatu kupionego na odpuście, z tym, że chyba jest jeszcze gorszy.
    Obiektyw jest "bardzo dobry" do przechwalania się bo ma 30x zoom- dlatego go kupiłeś..:cry:
    Aparat jest sprawny, więc nici z wymiany , czy naprawy.
    Było kupić używanego Canona nawet 350D za 300zł z kitowym obiektywem za mniejsze pieniądze- Kropem wyciągnął byś lepszy obraz od tego niby teleskopu.
    Gdybyś tak zrobił, to teraz porównując do tego zdjęcia, musiał byś biec po szczęke pod balkon.
    Taki Canon 40D z obiektywem 18-125mm jest do kupienia za 1000zł.

Teraz wiem, że już nigdy nie kupisz compakta.
    Canon, to nie zawsze jest to samo- on po prostu wychodzi na przeciw oczekiwaniom swoich klientów. :| sx510hs - Bardzo słaba jakość zdjęć

Tak z ciekawości jest 18:45- bardzo ciemno i ciapnąłem z balkonu
    Czas 1/60 (pomogłem lampą wbudowaną) ISO 800, f-5,6 ogniskowa 77 mm
    Obiektyw sigma 18-125mm, canon 40D.
    Zadne cuda, ale widać co widać.
  • Poziom 7  
    W aparacie zmieniłem ustawienia na domyślne, także ustawienie Z Pal na NTFS, wcześniej był ustawiony PAL. Zrobiłem kilka zdjęć ale mi bateria padła niestety :) Zastanawiam się dlaczego w nim stworzyli tryby s,m1,m2 itd. Aparat robi zdjęcia bardzo słabej jakości w trybie s i m1 a w m2 itd jest sama pikseloza!
  • Poziom 38  
    Nie znam sprzętu, ale widać i Ty nie znasz. Poczytaj instrukcję.
    Pikseloza to wynik ustawienia niskiej rozdzielczości (mpx)
    Muszę przeglądnąć jego opis i dane.
    Po co na NTFS, (NTSC chyba) skoro w Polsce mamy PAL. To i tak nie ma nic do jakości zdjęć.
    Ustaw w tryb automatyczny i w dobrym świetle popstrykaj, nie używaj zbyt dużych czułości ISO, jeśli ustawiasz manualnie.
    Cos tam z tego wyjdzie lepszego niż wstawiłeś, ale bez cudów.
    Pamiętaj- duży zoom jest wrogiem dobrego obrazu- lepiej się zbliżyć do obiektu.
    Potestuj różne przysłony (masz preselekcję AV).

Korzystaj też z ustawień tematycznych- te dzisiejsze aparaty są konstruowane pod względem obsługi dla nawet idiotów, wiec trzeba popróbować.
  • Poziom 7  
    Pobawiłem się trochę i zdjęcia makro wychodzą bardzo dobrze, tylko mam jeszcze problem z ludźmi w pomieszczeniach i poruszającymi oraz z panoramą. Wczoraj zrobiłem dużo zdjęć ale 100 % idzie do kosza niestety. Problem polega na tym że podczas fotografowania ludzi występuje tak zwana mgła nie rozumiem czym to jest spowodowane mógłby mi ktoś wyjaśnić ?

• Poziom 39  
    Poczytaj w instrukcji panorama służy do fotografowania obiektów nieruchomych.
  • Poziom 38  
    Makro wychodzi zawsze dobrze, bo obraz jest umieszcony na całej matrycy.
    Pokaż te zamglone twarze.
    Albo robisz w ciemnym pomieszczeniu i sa poruszone, albo cos z ostrością źle ustawiasz.

Moze jednak siądziesz wpierw do lektury i poczytasz:
    Ogniskowanie AF TTL, MF
     System AF / Punkty: AiAF (wykrywanie twarzy/9-punktowy), 1-punktowy AF (stały centralny)
     Tryby AF: Pojedynczy, Ciągły, Servo AF/AE, Śledzenie AF
     Wybieranie punktu AF: rozmiar (normalny, mały)
     Wspomaganie AF: wbudowana lampka

Trochę trzeba poustawiać.

Korzystanie z wewnętrznej lampy jest dobre aby zrobić jedynie upiorne czerwone oczy- to taki gadżet i mało to daje pociechy, chyba, że kogoś interesuje zrobienie fotografii w pomieszczeniu i jakość stawia na dalszym miejscu poza treścią.
  • Poziom 7  
    Tutaj dodałem poruszone zdjęcie kaczki, tak samo wyglądają ludzie w ruchu.
  • Poziom 39  
    Pieńki też się poruszyły :). Zdjęcie jest albo poruszone albo nieostra. Myślę, że trzeba spróbować postawić aparat na statywie (nawet stole) i zrobić zdjęcie testowe. Jeśli będzie poprawa znaczy trzeba trzymać stabilniej aparat w czasie wykonywania zdjęcia. Pomoże też skrócenie czasu (trzeba będzie podbić czułość).
  • Poziom 38  
    Jak minie euforia zoomowania- to podejdź do takiej kaczki na odl. 2 metrów i zrób zdjęcie.
    Jak wstawiasz coś do oceny to podaj przynajmniej czas,ISO, ogniskową..
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    egocentryczny erudyt napisał:
    Kolego, jak podejmujesz się tematu to miej o nim pojęcie... Dane są w EXIF-ie.

Ja mam ściągać to fociątko i wtedy szukać danych ekspozycji?
    Może nie podejmuj się tego typu uwag. Kolego..

Co do zakupu starego, oranego przez dziesiątki osób 350D to strzał w kolano.

Raczej w dychę, jak widzę efekty zakupu autora.. jak ktoś ma kasę, to lepiej EOS 7D Mark II i L,kę za 10000- sam bym wolał.
    Specjalnie podałem takiego niby złoma, który niestety bije na głowę ten wynalazek..
    Córka, która nie ma zielonego pojęcia o fotografii zrobiła to 300D i "mydlącą" Sigmą.

Przy okazji wszystko wyjaśnione (właśnie tak przypuszczałem i sugerowałem podejść do kaczki, niezależnie- obiektyw to zwykły badziew)- fotograf do przedszkola a temat do kosza.
  • Poziom 39  
    kwantor napisał:
    Ja mam ściągać to fociątko i wtedy szukać danych ekspozycji?

Polecam wtyczki do przeglądarek pokazujące EXIF bez pobierania. Ja dla FF używam Exif Viwer.

Co prawda to prawda od fotki do dobrej fotografii droga daleka. Nie należy zadowalać się tym, że na zdjęciu "coś widać". Podstawowe rzeczy typu przysłona, czas migawki, czułość i zależności między nimi trzeba znać. Tu nie chodzi o wykucie wzoru lub tabelki, ale o zrozumienie że prawidłową ekspozycję można wykonać przy 50 różnych ustawieniach i które z możliwych w jakich warunkach użyć. Można czytać, robić doświadczenia jeśli się ma czas.
    Kolejna spraw to trzeba znać fizyczne ograniczenia swoje i swojego sprzętu gdzie jest ten moment, że z ręki już się nie da, gdzie jest ten moment kiedy jest za ciemno i się nie da, na jaką odległość jest w stanie zaświecić lampa. Szybko dojdziesz do wniosku, że wydłużanie ogniskowej powoduję utratę światła (fizyka choć są obiektywy o stałym świetle), że gdzieś tam przestaje działać autofokus i tak dalej.
    Kolejna sprawa to pomiar światła. Jeśli masz możliwość wyboru to sam decyduj czy aparat ma dobrać parametry ekspozycji dla obiektu, dla szczegółu obiektu czy dla całego zdjęcia. Plan jest często tak kontrastowy, ze nie możemy prawidłowo naświetlić i obiektu i tła więc trzeba umieć wybrać pomiar skupiony czy punktowy aby prawidłowo naświetlić pannę młodą a nie ścianę za nią. Trzeba wiedzieć, że automaty się mylą a niektóre okazje na wykonanie zdjęcia sa niepowtarzalne dlatego ludzie kupują sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy, robią w RAW (negatyw cyfrowy w uproszczeniu odczyt matrycy bez ingerencji procesora, stylów ..). Jeśli sytuacja jest powtarzalna kontrolujemy na bieżąco efekty pracy a jeśli nie są zadowalające poprawiamy na przykład przez dodanie korekcji ekspozycji lub bracketing ekspozycji .. .
    Niestety fotografowanie to nie jest jazda na rowerze - w 15 minut załapiesz o co chodzi i umiesz na całe życie. W fotografii jest dokładnie odwrotnie. Uczysz się długo i zawsze się doskonalisz.
  • Poziom 38  
    D214d3k napisał:
    Polecam wtyczki do przeglądarek pokazujące EXIF bez pobierania. Ja dla FF używam Exif Viwer.
    mam chyba 6 programów do obróbki i tyleż przeglądarek gdzie wyświetlam sobie EXIF jak zapragnę, ale nie wiedziałem, że jest taka możliwość np. w Operze?
  • Poziom 38  
    dokładnie tak, skoro już zajmujesz głos w dyskusji i nie masz innej możliwości, to jak to sobie wyobrażasz...? Przedstawiasz styl roszczeniowy wypowiedzi, a przecież wystarczy pominąć temat jeśli nie ma się zamiaru "poświęcać" celem zdobycia EXIF? Czy napisałem coś nie tak?
    Niczego Kolego nie rozumiesz i już tak będzie. Nie będe się wysilał na zdobywanie EXIF, bo to była by fiksacja funkcji- zauważ, że nie ja mam problem- ja mam jakąś wiedzę i nią się dzielę, natomiast warto zauważyć, że się nie mądrzę głupkowato, daję odpowiedzi poparte faktyczną znajomością tematu.
    Nie zauważyłeś też kolego, że zdjęcie nie ma powalać na kolana ani jedno ani drugie, tylko jest przykładem możliwości zupełnie poprawnej fotografii przez totalnego dyletanta, sprzętem wręcz wiekowym i wyśmianym przez Ciebie.
    Fotografia ukazuje bardzo małe wady szkła przy maks ogniskowej- jest bardzo daleka przestrzeń i całkiem dobra rozdzielczość, przy czym obiektyw o nazwie Sigma z tego przedziału cenowego jest porażką dla każdego Canona.

Wcześniejsza fotografia była przykładem zrobienia zdjęcia z balkonu i w podobnych warunkach, w których autor miał problem.
    Dołączyłem podstawowe informacje o ekspozycji, co było niejako grzecznością i próbą zwrócenia autorowi uwagi na język techniczny dotyczący tematu.
    Mało, poprosiłem o podawanie sposobu robienia zdjęć i podstawowych danych.
    Więc kolego największym problemem są Twoje wstawki tak charakterystyczne dla ludzi złośliwych i egocentrycznych, którymi jest przepełnione to forum.

Na koniec- Fotografia przedstawiona przez kolegę jest dopiero niczym i nie wiem po co została wstawiona.
    Mogę taką wykonać tanim telefonem Samsung- jest to proste makro prawidłowo wyostrzone.
    Fotografowanie macro statycznych scen, jest najprostszym z możliwych sposobem robienia fotografii i zapewnia najwyższą jakość, jaką oferuje sprzęt.
    Łatwości dodaje podgląd bezpośredni z matrycy ( nie każda lustrzanka to oferuje) sceny kontrastowej i wyraźnej, gdzie obiekt wypełnia przeważnie większość kadru.
    - to już dla autora postu raczej.

kwantor napisał:
    D214d3k napisał:
    mam chyba 6 programów do obróbki i tyleż przeglądarek gdzie wyświetlam sobie EXIF jak zapragnę, ale nie wiedziałem, że jest taka możliwość np. w Operze?

Zainstalowałem tą wtyczkę i niestety w przeglądarce Opera 20 nie ma takiej możliwości podglądu EXIF.
    Będę jeszcze szukał czegoś.
  • Poziom 38  
    kto reprezentuje tu postawę egocentryczną i problemy ze zrozumieniem.

Przeczytaj jeszcze raz post nr 21.
    Doczytasz jeszcze raz że: już tak będzie.. Chyba jestem prorokiem.
    Jak będziesz czytał p o w o l i to dokopiesz się Kolego i do przyczyn wstawienia moich fotografi i ze zdumieniem odkryjesz, że to nie galeria sztuki, tylko merytoryczny przykład, przykład jak ktoś pojechał na wakacje i wziął ze sobą nieznany aparat i nie mając żadnej wiedzy na temat w ogóle fotografii i sprzętu wykonuje prawidłowe zdjęcie.
    Postawa roszczeniowa- trzeba jeszcze znać znaczenie tego słowa i sytuację w których ma zastosowanie.

Nadal tak uważam, że lepiej było kupić właśnie taki sprzęt, jak się lubi zoomować na maxa.
    Pisałem, że można też nabyć 40D, i nie pisałem, że też można kupić świetnego Pentaxa Kx czy Nikona- to teraz czynię.
    Nie ważne- liczy się aparat z matrycą co najmniej APS-C.
    Nie cyfrowy "buzerowany" zoom.

Inne wyjście, to fotografować nadal telefonem, gdzie nie trzeba wiedzieć nic o ustawieniach, skoro się nie chce poczytać.

Autor uważa tylko jedno skrajne położenie: zoom 30x.
    Taki sprzęt przynajmniej gwarantuje przy założeniu prawidłowego ustawienia wykonanie poprawnej fotografii na max. zbliżeniu ( jaki by nie zamontować obiektyw i dodatkowo chociaż poznać teorię fotografii, a już obowiązkowo instrukcję obsługi)), czego nie da się zrobić bez rozczarowania na popularnym kompakcie, zwłaszcza nie rozumiejąc filozofii technicznego rozwiązania tego głupiego zooma.
  • Moderator
    Autor zaniża poziom zbędną dyskusją, zamykam.