Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrać C# czy Object Pascal?

Solaris2001 31 Mar 2014 15:12 786 4
  • #1 31 Mar 2014 15:12
    Solaris2001
    Poziom 9  

Witam. Jestem w trudnej sytuacji, ponieważ w ciągu 3 tygodni muszę napisać program korzystający z bazy danych (lokalnej) i przyjmujący informacje wysyłane przez Internet.

Zacznę od tego, że pisałem dosyć rozbudowaną aplikację w środowisku Delphi 7, więc mogę powiedzieć, że Object Pascal znam na poziomie bardzo dobrym.
    Jednak ostatnio zacząłem uczyć się C# w środowisku Microsoft Visual C# Studio 2010.

Czy moglibyście mi doradzić, który język wybrać? Jak wygląda sytuacja z bibliotekami do tych języków? Chciałbym zrobić wszystko maksymalnie prosto i przejrzyście.

Jeśli chodzi o drugą część pracy tj. przyjmowanie zleceń wysyłanych przez Internet, w obu przypadkach korzystam z WinINet?

0 4
  • #2 31 Mar 2014 15:15
    mickpr
    Poziom 39  

Solaris2001 napisał:
    mogę powiedzieć, że Object Pascal znam na poziomie bardzo dobrym.
    Solaris2001 napisał:
    ostatnio zacząłem uczyć się C# w środowisku Microsoft Visual C# Studio 2010.
    Sam sobie odpowiedziałeś.
    Ja osobiście wybrał bym C#, ponieważ znam je lepiej niż Delphi.

0
  • #3 31 Mar 2014 15:18
    Solaris2001
    Poziom 9  

Ok, a jeśli chodzi o Object Pascal jaki wybrać kompilator (darmowy)? Bo Delphi 7 jest przestarzały.

0
  • #4 31 Mar 2014 15:44
    mickpr
    Poziom 39  

Solaris2001 napisał:
    Ok, a jeśli chodzi o Object Pascal jaki wybrać kompilator (darmowy)? Bo Delphi 7 jest przestarzały.
    Szczerze mówiąc - ja mam sentyment do Delphi 7. Powstał jeszcze przed tym całym zamieszaniem z .NET, które przyniosło tyle dobrego, co złego (dobrego w większości dla Ms w sensie "kasy"). C# lubię za składnię bliźniaczą do C/C++ i szereg ułatwień w stosunku do tych języków. C++ (MsVisualC++ jak również i Borland'owego Builder'a) zaś nienawidzę (wolę np. Qt).

Zwrócił bym jednak uwagę również na to - w jakiej formie będzie rzeczona baza danych.
    Dla (przykładowo) InterBase/Firebird proponował bym Delphi - dla MsSql Server/mdb - Visual Studio.
    Po prostu odwrotne kombinacje zawsze są "nienaturalne" - często trzeba stosować protezy albo takie pomyłki jak np. ODBC (zamiast dostępu natywnego do bazy).

Ale to tylko moja opinia.

0
  • #5 31 Mar 2014 17:40
    Dżyszla
    Poziom 42  

@mickpr - po przejściowych perturbacjach w Delphi 8 .NET poszli po rozum do głowy i środowisko jest znów ślicznie natywne Win32 lub Win64 (od wersji XE2).

Jeśli chcesz kompilator darmowy, to FreePascal/Lazaus, ale jednak to nie umywa się i tak do Delphi. Wersja - 7 faktycznie była jedną z lepszych. Gdyby nie 64-bitowy kompilator w obecnych + parę fajnych rzeczy dla Windows Vista i nowszych (które wprowadziły dużo nowości), to nie byłoby większej potrzeby zmieniać.

Jeśli chodzi o moje zdanie - obecnie mam wrażenie, że na rynku brakuje dobrych programistów Delphi, a jednocześnie ofert nie jest tak wiele jak przy C#.

0