Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen C5 III (X7) - Modul poduszek powietrznych.

thorvald 31 Mar 2014 15:17 5736 13
 • #1
  thorvald
  Level 9  
  Witam,

  Kupilem zestaw poduszek wraz z modulem wyciagniety z tego samego samochodu. Po zlozeniu i podlaczeniu wszystkiego Lexia dalej sypie bledami o poduszkach. Modul na 100% jest czysty. Gadalem z gosciem od ktorego to kupilem i mowil ze trzeba przeprogramowac BSI bo on szuka starego modulu, a widzi inny. W jaki sposob sie do tego zabrac ? Czy Lexia powinna umiec cos takiego zrobic ?

  Dziekuje za pomoc.

  Pozdrawiam.
 • #2
  domex32
  Moderator of Cars
  Jak błędy się sypią, to otwórz drzwi, niech się sypią na zewnątrz...

  Co mamy Ci powiedzieć??
  thorvald wrote:
  W jaki sposob sie do tego zabrac ?


  Najpierw poprawić pisownie a potem ładnie opisać na forum, jakie błędy są w jakich modułach.
 • #3
  thorvald
  Level 9  
  Witam,

  OK, więc o co mi chodzi na początek. W chwili obecnej nie mam fizycznego dostępu do samochodu i komputera, więc na początek chciałbym się dowiedzieć czy istnieje w ogóle procedura "wprogramowania" nowego modułu/sterownika poduszek do ECU samochodu. Moim zdaniem Lexia po inicjalizacji i połączeniu, skasowaniu wszystkich błedów i reinicjalizacji powinna zczytac konfiguracje samochodu taka jaka istnieje. Mogę się mylić. Nie wiem czy szukam w dobrym miejscu przyczyn, bo może one leżą w innym miejscu - stad dokładne komunikaty błędów podam jak w końcu usiądę do komputera i samochodu.

  Ogólnie sytuacja wyglądała tak, że w samochodzie wystrzeliły przednie poduszki, czyli poduszka pasażera, kierowcy i kierowcy na kolana oraz napinacze pasów od pasażera i od kierowcy. Lexia te błędy wyświetlała przed wymiana kompletu poduszek. Kupiłem nowy zestaw poduszek wraz z czystym sterownikiem. Po założeniu wszystkiego i podpięciu na opornikach Lexia dalej wyświetlała błąd poduszek. Stąd zacząłem się zastanawiać czy sterownik, który posiadam na pewno jest "czysty". Zadzwoniłem więc do gościa i spytałem o co chodzi i mi powiedział, ze w "nowych" autach, sterownik poduszek (a raczej jego numer seryjny czy numer identyfikacyjny) trzeba wprogramować w ECU. Pytanie jest czy Lexia robi to z automatu i czy w ogóle to robi ? Czy potrzebuję jakiś soft do przeprogramowania EEPROMów etc ?

  Z góry dziękuję za pomoc i zainteresowanie.

  Pozdrawiam.
 • #4
  jokerro
  Level 34  
  Nowy sterownik jest inaczej skonfigurowany.Dlatego jest czysty i wali bledami.
  Nic niepodpopwiemy dopoki niepopdasz bledow.
 • Helpful post
  #5
  damdam

  Level 34  
  najłatwiej byłoby zrobić to na starym sterowniku.
 • #6
  thorvald
  Level 9  
  Rozumiem. Dziękuję za pomoc. Postaram się błędy podesłać, a w międzyczasie chyba dam komuś stary sterownik do resetu, bo niestety softu nie posiadam :(, a obecny najwyżej opchnę.

  Jeszcze raz serdecznie dziękuję :).
 • #7
  thorvald
  Level 9  
  Witam,

  OK więc podpiąłem się do samochodu komputerem i Lexia pokazała następujące błędy:

  Usterka trwała brak łączności z przednim prawym satelitą.
  Usterka trwała brak łączności z przednim lewym satelitą.
  Usterka trwała lewe boczne poduszki odpalone.
  Usterka trwała prawe boczne poduszki odpalone.
  Usterka trwała lewa boczna poduszka kurtyna odpalona.
  Usterka trwała prawa boczna poduszka kurtyna odpalona.

  Przypomnę tylko, że w moim aucie po wypadku wystrzeliły poduszki od pasażera i obie od kierowcy, aczkolwiek nie wystrzeliły kurtyny. Po zakupie całego zestawu poduszek wraz ze sterownikiem i zamontowaniu wszystkiego pojawiają się powyższe błędy. Wyciągnąłem dla testu opornik z poduszki kierowcy z kierownicy i Lexia wyłapała błąd tej poduszki. Po wsadzeniu opornika spowrotem błąd zniknął.

  Czy powinienem przypuszczać, że owy sterownik który dostałem rzekomo "czysty", taki nie jest ? Czy to jest wina tego, że ECU samochodu nie ma dokładnych/kompletnych informacji na temat nowego sterownika ?

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam!
 • #8
  domex32
  Moderator of Cars
  Wygląda na powypadkowy sensor. Idzie zrobić telekodowwnie czy monituje ze telekodowanie uszkodzone?
 • #9
  thorvald
  Level 9  
  Tak właśnie podejrzewam, że sterownik mimo wszystko jest powypadkowy. Dałem wczoraj swój poprzedni do regeneracji i powinien być gotowy na dzisiaj, także zobacze czy wszystko będzie git po wsadzeniu tego wyczyszczonego.

  Co do telekodowania, to o ile się orientuje, to wymaga połączenia z internetem w celu pobrania kluczy czy tam dekodowania... a tego zrobić nie mogę :(. Chyba że się mylę.
 • #10
  domex32
  Moderator of Cars
  Ręczne nie wymaga internetu.
 • #11
  thorvald
  Level 9  
  Sprawa wygląda tak, że telekodowania jeszcze Lexia nie zaliczyłem nigdy, więc nawet nie wiem jak się za to zabrać szczerze mówiąc :(. Czytałem w Service Boxie Citroena, ale tam nie ma instrukcji jako takich, jest tylko wzmianka o tym, że takie coś się robi.
 • Helpful post
  #12
  domex32
  Moderator of Cars
  Nie musisz tego robić. Chodziło mi o to ze w powypadkowym sensorze nie da się zrobić telekodowania.
 • #13
  thorvald
  Level 9  
  Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. Jak dostanę zresetowany stary sterownik to dam znać czy wszystko poszło pomyślnie.

  Pozdrawiam!
 • #14
  thorvald
  Level 9  
  No i nasze przypuszczenia się sprawdziły. Sterownik dałem do resetu i po podłaczeniu wszystkiego nie ma żadnego błędu, także sprzedali mi lipę z poduszkami.

  Dziękuję za odpowiedzi i pomoc!

  Pozdrawiam.