Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak "prowizorycznie" naprawić wkładkę gramofonową (Unitra Artur Stereo

31 Mar 2014 17:23 4401 10
 • Poziom 11  
  Witam

  Na początku proszę starszych kolegów o wyrozumiałość :) Nie jestem profesjonalistą i zaznaczam z góry, że podaję nieprofesjonalną, a wręcz całkowicie prowizoryczną receptę na gramofonowe wkładki ;)

  Wkładka gramofonowa odpowiada za "odczytywanie winyli". Większość problemów sprawia właśnie ten mały wihajster...
  W gramofonie (adapterze) są wtedy następujące objawy:
  -gramofon gra bardzo cicho
  -jeden kanał (gramofony stereo) gra głośniej drugi ciszej lub wcale
  -gramofon nie podaje sygnału na wzmacniacz
  -w głośnikach słychać tylko szum
  -itp.
  W moim przypadku pojawił się problem pierwszy i drugi.
  Najpierw, warto zdiagnozować usterkę ;)
  Wyciągamy wkładkę gramofonową. Odkrywamy, że są pod nią elementy stykowe. Dokładniej, w opisywanym modelu jest ich cztery. Dotykamy je po kolei (na przykład śrubokrętem) - dwa styki to masa, a dwa to kanały lewy i prawy. Powinno to spowodować szumy w głośnikach (jednakowe w obu). Jeśli w obu szumy były jednakowe, to znak, że elektronika jest sprawna, a do wymiany jest wkładka. Jeśli nie możemy sobie poradzić z wyjęciem wkładki, możemy odkręcić spód obudowy. Z ramienia wystają trzy przewody - masa (miedziany), prawy kanał (kolor pierwszy), lewy kanał (kolor drugi). Dotykamy kolorowych przewodów i oczekujemy identycznych rezultatów.

  Jeśli okazało się, że szumy, trzaski i wszystkie pokrewne wrażenia audio są na podobnym poziomie, to winą za niepoprawne działanie gramofonu, (adaptera) obarczamy wkładkę gramofonową.

  W przypadku Artura, nowa wkładka kosztuje w tym momencie "jedyne" 90 złotych (warto wspomnieć , że kompletny Artur , z głośnikami, igłą i do tego sprawny, kosztuje na serwisach ogłoszeniowych w granicach 50-70 zł). To chyba jasne, że kupno nowej nie wchodzi w grę, przy płacy minimalnej (której jako bezrobotny i tak nie dostaję - skoro mam już głos w publicznym miejscu, to ponarzekam sobie przy okazji na Rząd Najjaśniejszej Rzeczypospolitej). Pierwsza myśl - używana ze szrotu w dobrym stanie. No... Jak już uda nam się ją znaleźć, to dobrze traficie jeśli za 30 złotych ktoś wam odda... I to używaną. Nadal lepiej kupić drugiego Artura, a z tego zrobić mikser i podstawkę pod ranną kawę.

  Zaglądamy więc do naszej wkładki i - odziwo - dowiadujemy się, że ten cud myśli technicznej, zbudowany jest... Z niczego?! Tak, dokładnie! Można powiedzieć, że w środku nie ma praktycznie nic. A jednak jest coś. Dwa złamane kryształy czegoś tam (ewentualnie jeden złamany kryształ czegoś tam). Łączą one "chwytak igły" z elektrodami. I co robimy? Kupujemy klej błyskawiczny, dopasowujmy ładnie pokruszone paski kryształów ze sobą, i oblewamy klejem. Okazuje się, że tak prowizoryczny sposób, likwiduje wszystkie problemy.

  Oczywiście zdaję sobie sprawę z dwóch rzeczy
  1) jest to nieprofesjonalne, nieetyczne, niemoralne, fuu fuu, be.
  2) znajdzie się ktoś kto nie uwierzy, że tak można i że to przyniesie jakieś dobre efekty i zaraz zdepcze mnie i zbeszta z błotem. Z góry pozdrawiam ;)

  Miłej zabawy ;)
 • Poziom 36  
  Jeśli ten sposób naprawy wkładki, i uzyskanie jakichkolwiek pozytywnych efektów, jest realny, to kukurydz jest zbóż. A temat powinien pojawić się dziś, pierwszego kwietnia a nie wczoraj..........
 • Poziom 10  
  Siedząca w Arturach UF-50 ma dość niskie pasmo przenoszenia. Wątpliwe, by po takim "zabiegu" jakość odsłuchu pozostała choć na tym samym poziomie.
  Jak Autor zaznaczył to jest nieprofesjonalne wykonanie, choć jeżeli mamy wyrzucić wkładkę....
 • Poziom 21  
  Jeśli usztywnisz zawieszenie igły, to zacznij pomału żegnać się z płytami - po kilkunastu odsłuchach będą do wyrzucenia.
  Niestety, gramofon nie lubi kompromisów. Nawet sprawna wkładka UF-50 nie nadaje się do odsłuchu, pomijając mizerną jakość dźwięku, wymaga dużego nacisku, niszcząc płyty.
 • Poziom 11  
  Wkładka to UF-70
  Nie usztywniłem zawieszenia igły, tylko posklejałem pęknięte kryształy.
  To jest Artur... Jakość z normalną i "naprawioną" wkładką nie powala, więc w sumie co mi tam za różnica...
  Jeśli kogoś stać na kupno wkładki, to proszę bardzo, ja nie namawiam na takie "regeneracje". A jeśli komuś szkoda 100 złotych, co nie jest kosmiczną kwotą, ale też nie małą, to albo niech nie słucha, albo kropelkę kupi ;)
  Z resztą ta dyskusja jest bez sensu. Jeśli Panowie uważają, że taki zabieg jest naprawdę bardziej szkodliwy niż pomocny, to proszę usunąć ten temat i zakończmy klepanie postów ;)
 • Poziom 27  
  karolas950 napisał:
  znajdzie się ktoś kto nie uwierzy,
  Ja uwierzyłem. Sam tak robiłem czterdzieści parę lat temu, tyle że w.. Bambinach.
 • Poziom 21  
  Ale powiedzcie mi jedno - nie szkoda Wam płyt? Dlatego właśnie większość polskich płyt z lat 70-tych i 80-tych nie nadaje się do słuchania, gdyż były katowane właśnie na takich gramofonach i wkładkach...
 • Poziom 27  
  Tyle że w latach 60/70 nie brakowało płyt a często to czego się słuchało trudno było nazwać płytą, mam na myśli słynne pocztóweczki do których szkoda byłoby dobrej igły. :D
 • Poziom 21  
  To, co napisałeś, jest dla mnie oczywiste, ale pytam w kontekście wypowiedzi autora tematu, którego nie stać na "normalną" wkładkę za kilkadziesiąt zł, a stać na zarzynanie płyt UF-ką.
 • Poziom 43  
  karolas950 napisał:
  Wkładka to UF-70
  Nie usztywniłem zawieszenia igły, tylko posklejałem pęknięte kryształy.
  Kryształy soli Seignette,a są w Uf-50. Właściwie "Seignettova sol" bo monokryształy tej soli Fonika sprowadzała z Czechosłowacji.

  Uf-70 zbudowana jest na ceramicznych przetwornikach piezoelektrycznych.

  d-t-x napisał:
  ale pytam w kontekście wypowiedzi autora tematu, którego nie stać na "normalną" wkładkę za kilkadziesiąt zł, a stać na zarzynanie płyt UF-ką.
  Artur Stereo i normalna (w domyśle magnetyczna) wkładka? Nie to ramię, zbyt duże opory ruchu ramienia nie mówiąc o braku przedwzmacniacza :)
  Natomiast polecam podłączenie Artura pod "porządne" kolumny np. Eltron 60. Zobaczycie jak ten gramofon potrafi zagrać !!!
 • Poziom 11  
  Myślę, że temat można zamknąć ;)
  Podsumowując. Jeśli ktoś chce przyoszczędzić kilkadziesiąt złotych i nie boi się "katowania płyt wkładką UF" - rozwiązanie problemu ma w poście pierwszym.
  Wkładka, którą ja sklejałem działa do dziś, nic złego się nie stało.
  Podczas pisania "nie-poradnika" nie ucierpiało żadne zwierzę.
  Jeśli kogoś stać na nową wkładkę, niech lepiej sprzeda Artura i kupi lepszy gramofon ;)
  Pozdrawiam