Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym się różni kondensator MKS od zwykłych ceramicznych??

09 Kwi 2005 10:34 6050 6
 • Poziom 13  
  Codzi o to, że nie mam kondziorów mks, a musze zbudować układ w którym takie się wykorzystuje. Czy mogę użyć ceramików jako zamienników??
  pozdrawiam
 • Poziom 39  
  różnią się dielektrykiem a co za tym idzie stratnością (tg delta). Pozatym często użycie innego dielektryka pociąga za sobą zmianę gabarytów...

  Napisz gdzie chcesz użyć tych kondensatorów.
 • Poziom 13  
  centralka alarmowa (edw4/97).
  Łączy + z - więc chyba filtruje.
  Wydaje mi się, że moge użyć ceramika.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Pewnie tak. Na pewno nic nie popsujesz;) Najwyżej nie będzie działało tak jak należy...

  Bardzo często w spisie elementów autor układu podaje parametry kondensatorów (i innych elementów) takie - jakie akurat miał pod ręką (takie jakich użył do budowy układu).

  Kiedyś składałem analizator widma. Był o tam troche kondensatorów (wiadomo - filtry itp) różnych typów. Nabiegałem sie za nimi, niestety bezskutecznie.
  Wstawiłem jakie były w sklepie i działa do dzisiaj;)
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Jeśli w centralce pomiędzy (+) a (przypuszczam) masą to nie chodzi tu o filtrację (o ten parametr zadbano już w zasilaczu) a o tłumienie zakłóceń. To krótkie impulsy o dużych stromościach jakie mogą się indukować w m. in. ścieżkach zasilania. Polaryzacja tychże może być zarówno dodatnia jak i ujemna. Ponieważ zasilanie łączy ze sobą odległe stopnie układu (traktując go blokowo) to takie zakłócenia mogą wpływać negatywnie na zachowanie całości (zmieniać zawartość pamięci, przestawiać przerzutniki itp)
  A zatem...
  Aby zlikwidować zjawisko stosuje się kondensatory włączone pomiędzy zasilanie a masę urządzenia. Wymaga się od nich możliwie małej indukcyjności. (Tak, indukcyjności w kondensatorze). Szybkie impulsy, o których mowa zawierają w swoim widmie wysokie harmoniczne. Czyli dla tych częstotliwości kondensator należy traktować jako mieszane połączenie C, L i Rs oraz Rr.

  C - to jego pojemność
  L - indukcyjność wynikająca z konstrukcji
  Rs - rezystancja szeregowa wynikająca z rezystancji okładzin
  Rr - rezystancja równoległa reprezentująca dielektryk. Pisał o tym kolega mrrudzin

  Wynika z tego, że do tych celów nie nadają sie kondensatory zwijane ze względu na dużą wartość L (tu jako reaktancja szeregowa)
  Do tych celów używa się kondensatorów ceramicznych - szybkich bo bezindukcyjnych choć o bardzo dużym rozrzucie parametrów C.
  (Zwykle ich ilość w układzie oraz pojemność dobiera się po krótkotrwałej obserwacji sufitu)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Acha... Kondensatory MKS to elementy zwijane. Są b. dokładne w f-cji czasu i temperatury. Znakomicie nadają się do układów czasowych.
 • Poziom 13  
  a co jest lepsze w ukł. zegarowych, mksy, czy tantale, bo ja słyszałem, że tantal jest najlepszy, czym one się różnią???
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Kondensatory tantalowe mają najmniejszą upływność z pośród wszystkich kondensatorów ELEKTROLITYCZNYCH a MKS-y to kondensatory zwijane tak jak było wyżej opisane i mają bardzo dokłaną wartość lecz duże gabaryty ( przy porównywalnych pojemnościach z "tantalami"). Co to z naczy "użyć w zegarze"? Jeśli jako element podstawy czasu (ładowanie lub rozładowywaqnie kondensatora) to jasne, że lepszy będzie MKS ale jakie będą jego wymiary przy pojemności np 100uF? Będzie wielkości pudełka na buty? Tantalowy natomiast będzie dużo mniejszy i o niewiele gorszych parametrach (stratności - upływności). Musisz sam zadecydować na czym bardziej Ci zależy. Jeśli jednak pojemność kondensatora będzie na poziomie 1uF to lepiej zastosować kondensator zwijany!