Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Webasto Air Top 2000 D - Błąd F-07 i niedziałająca pompka.

31 Mar 2014 18:31 5298 18

• Poziom 12  
    Cześć,

Mam następujący problem z moim webasto, dioda sygnalizuje błąd F-07 i nie działa pompka paliwa. Po włączeniu webasta z odłączoną pompką jest napięcie na wtyczce około 12V, natomiast kiedy podepnę pompkę to napięcie zanika. Pompkę sprawdziłem na krótko i podaje paliwo. Co może być przyczyną takiego zachowania?

Z góry dzięki za podpowiedzi,

Pozdrawiam,
    Adrian
  • Poziom 35  
    Przerwa lub zwarcie obwodu pompki. - F07 a jak "napięcie znika" to pewnie kable i kostki do pompki. Chyba że sam sterownik. jak sprawdzałeś pompkę?

• Poziom 12  
    Podejrzewam właśnie sterownik...
    Pompkę sprawdzałem z akumulatorem 12V. Podczepiłem przewód paliwowy i włożyłem do butelki z paliwem. Jeden przewód zasilający podłączyłem do aku, a drugim dotykałem w odstępach 1-2 sekundowych. Po jakimś czasie pomka zaczęła "pluć" paliwem.
    Kable i kostki wyeliminowałem, ponieważ podłączyłem nowymi kablami bezpośrednio do pinów na pcb.
  • Użytkownik usunął konto  

• Poziom 12  
    Nie, to nie Volvo, generalnie webasto zamontowane jest na jachcie, a teraz jest na stole w warsztacie. Wydaje mi się, że wyeliminowałem wszystkie możliwości dotyczące samej instalacji (okablowania), pozostał chyba tylko sterownik :/

• Poziom 12  
    Sprawdzę dziś ten czujnik jak wrócę z pracy.

@Edit

Zmierzyłem ten czujnik i wychodzi 00,3Ω. Zmierzyłem również pompkę i tam było 20,8Ω.
    Miernik miałem ustawiony na 200Ω, bo na każdym wyższym poziomie wskazywało same zera. Czy to znaczy, że ten czujnik jest uszkodzony? Jeśli tak, to można go czymś zastąpić na kilka minut, żeby sprawdzić, czy tylko to jest uszkodzone?

Zamiast tego czujnika podłączyłem na chwilę czujnik temperatury z mojego termometru na rs232 i teraz dioda sygnalizuje błąd F-08. Silnik działa normalnie tzn. kręci się, tylko że cały czas na wysokich obrotach.

• Poziom 12  
    Teraz wiem, że to ten czujnik, ale jak widać nie tylko on. Udało mi się go obejść i jest kolejny błąd o którym wspomniałem wcześniej.
    Napiszę jak się zachowuje webasto... Potencjometr na którym ustawia się temperaturę jest ustawiony na zero, w pozycji maksymalnie przekręconej w lewo. Po podłączeniu do zasilania włącza się dmuchawa i jednostajnie pracuje. Czekałem około 5-7 minut i nic się nie zmieniało, więc przekręciłem potencjometr lekko w prawo i wtedy dmuchawa minimalnie zwolniła, dioda na potencjometrze zapala się na 3-4 sekundy i zaczyna migać sygnalizując błąd F-08.

Nie chcę naprawiać go jakimiś półśrodkami i zamiennikami. Chcę poprostu zdiagnozować co go boli i zamówić części ;)

Narazie wiem, że do wymiany jest:
    - Czujnik przegrzania

Co może być jeszcze?

• Poziom 12  
    OK ;)
    Dmuchawa jest wpięta tak jak być powinna (fioletowe kable w piny przy fioletowym prostokącie). Czujnik temperatury otoczenia też jest na swoim miejscu (w kostce obok głównego złącza wiązki). Trochę dziwi mnie to, że po podłączeniu do zasilania dmuchawa odrazu startuje nawet jak potencjometr jest w pozycji 0 i dioda się nie świeci.

• Poziom 12  
    Odświeżę temat, bo webasto już naprawione. Pojechałem z webastem do pewnej firmy, która zajmuje się takimi rzeczami i nie tylko. Byłem nastawiony już na to, że zapłacę sporo kasy... zdziwiłem się trochę, kiedy zobaczyłem tam koleżankę, nawet nie wiedziałem, że tam pracuje.
    Reasumując mam webasto po pół generalnym remoncie za 300zł.
    Wymienione:
    - sterownik
    - czujnik przegrzania
    - świeca żarowa
    - wkład palnika z nitkami
    - obudowa

Teraz webasto śmiga aż miło, tylko zauważyłem jedną rzecz. Z wydechu wydostaje się sporo wody, przez 1h około 150ml. Czy to normalne? Wcześniej tego nie zaobserwowałem, bo nie uruchamiałem go na stole.

• Poziom 12  
    Zwał jak zwał ;)
    Ja naprawdę nic już przy nim nie robiłem, cały czas się zachowywało tak jak na filmiku, który Ci podesłałem. Pojechałem z nim do tej firmy co naprawiają webasta i serwisant przy mnie podmienił tylko sterownik na ich i webasto ładnie ruszyło. Powiedział, żebym je zostawił u nich, niech pochodzi kilka godzin. Jak pojechałem je odebrać, to już była wymieniona reszta podzespołów o których wspomniałem wyżej, podobno były sprawne, ale koleżanka która tam pracuje poprosiła serwisanta, żeby powymieniał na nowe te rzeczy, które akurat ma od ręki.
  • Poziom 21  
    Witam,
    TYLKO takie serwisy, które wymieniają za "darmo" prawie całe ogrzewane.
  • Poziom 34  
    cosmoo napisał:
    Wymienione:
    - sterownik
    - czujnik przegrzania
    - świeca żarowa
    - obudowa

Takimi głupotami możesz karmić swoich znajomych, nie tu tych którzy siedzą w branży i znają ceny tych części.

• Poziom 12  
    Nie masz nic więcej do powiedzenia, to się nie wypowiadaj. Do tego nie trzeba siedzieć w "branży" żeby poznać ceny.

Czytaj ze zrozumieniem, zapewne Ci to wiele w życiu ułatwi... Napisałem, że remont był załatwiony przez znajomą, stąd zapłaciłem tyle ile zapłaciłem i mam sprawne webasto.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    cosmoo napisał:
    Wymienione:
    - sterownik
    - czujnik przegrzania
    - świeca żarowa
    - obudowa

cosmoo napisał:
    koleżanka która tam pracuje poprosiła serwisanta, żeby powymieniał na nowe te rzeczy, które akurat ma od ręki.

cosmoo napisał:
    Napisałem, że remont był załatwiony przez znajomą, stąd zapłaciłem tyle ile zapłaciłem i mam sprawne webasto.

Taaa Koleżanka tam pracuje i prosi osobę serwisującą by wymieniała nawet obudowę ... żenada w dodatku 300 zł .... to albo koleżanka dołożyła z własnej kieszeni albo kolega kłamie .... reasumując ogrzewanie działa temat zamykam.