Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat RDC a detekcja fazy

Pinesio 31 Mar 2014 19:04 2427 21
e-mierniki
 • #1
  Pinesio
  Level 11  
  Witam.

  Jestem szczęśliwym posiadaczem przyczepy kempingowej w której znajdują się dwie instalacje 230V i 12V. Przyczepa wyposażona jest kilka gniazdek do podłączenia urządzeń 230V wewnątrz i jedno gniazdo hermetyczne na zewnątrz i jedno hermetyczne w łazience.
  Niestety producent nie wyposażył przyczepy w wyłącznik różnicowo-prądowy. Z Uwagi na małe dzieci postanowiłem ten brak uzupełnić. Zamontowałem skrzynkę bezpiecznikową z wyłącznikami nadprądowymi, podzieliłem obwody i zamontowałem aparat RDC.

  Z uwagi iż przyczepę podłączam do zewnętrznego zasilania przewodem zakończonym standardową wtyczką ( przedłużacz 30m na bębnie) zrodziło mi się pytanie jak włożyć ową wtyczkę do gniazdka by prawidłowo popłynął prąd do róznicówki z zachowaniem odpowiedniego podłączenia L i N. Najprostszy sposób to sprawdzić miernikiem w której dziurce jest faza i odpowiednio włożyć wtyczkę i tak też robie.

  Kolejne pytania na które mimo poszukiwań nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi to:
  1.) Co jesli zamienie przwody na wejsciach aparatu RDC i w miejce fazy podłącze N i odwrotnie .. ( róznicówka zadziała, nie zadziała czy ulegnie uszkodzeniu)

  2.) Drugie pytanie bardziej ambitne, w jaki sposób wykonać układ który bez względu na podłaczenie będzie działał właściwie.

  Pomysł na realizację tego drugiego mam taki by zbudować jakiś prosty układ detekcji fazy. Najprostrzy który przychodzi mi do głowy to przekaźnik który w pozycji normalniej przepuszcza na stykach prąd z wejscia A i B do wyjscia A1 i B1 ( prosto ) a w momencie podania napięcia na cewke przepuszcza prąd z wejscia A i B do wyścia B2 i A2. ( krzyżuje L i N ). Cewke przekaznika podlaczylbym przez diodę do przewodu N w kierunku przewodzenia przed przekaznikiem. A więc w moncie prawidlowego podlaczenia L i N do układu dioda działa w kierunku zaporowym a w przypadku odwrotnego prad przechodzi przez diodę i cewkę przekaznika zalaczajac go w efekcie czego za przekaznikiem nastepuje prawidlowe wyjscie L i N. Jak myslę wadą tego rozwiazania jest posiadanie przekaznika z cewką 120V no i migotanie ponieważ za diodą uzyskam napięcie jednopołówkowe.

  Opisałem moje przemyslenia wiec prosze bez smiechu :) jestem poczatkujący choć lutownica nie jest mi obca. Może zacne grono specjalistów podpowie mi jak to ugryźć albo podsunie inny pomysł. Będę wdzieczny i pozdrawiam
 • e-mierniki
 • #2
  kkas12
  Level 43  
  Ty masz się przyłączyć do gniazda chronionego wyłącznikiem różnocowoprądowym a nie wymyślać nowe "rozwiązania".
  Widzisz instalację wewnątrz przyczepy a nie widzisz zagrożenia jakie niesie przewód zasilający przyczepę.
 • #3
  Pinesio
  Level 11  
  Fajnie .. tak bezpiecznie to ja mam na kempingach w Hiszpanii czy Francji. Ale niestety stan naszych pozostawia wiele do życzenia. Nie we wszystkich gospodarstwach agroturystycznych są przyłącza wyposażone w różnicówki. Na kempingach pani w recepcji dajac mi kluczyk od skrzynki na polu nie jest w stanie udzielić mi takiej informacji i robi wielkie oczy.

  Owszem mogę się podłaczać i potem jak się coś stanie szukać winnych .. ale też mogę zabezpieczyć się sam.
 • #4
  JWitek
  Level 23  
  Niech Cie głowa nie boli, co jest N-em, a co fazą. Niech Cię boli, by napięcie nie pojawiło się na zacisku ochronnym gniazda na kempingu. Przed tym różnicówka nie ochroni.
 • e-mierniki
 • #6
  Pinesio
  Level 11  
  Czy mam rozumieć, że przy różnicówkach jednofazowych nie ma tak naprawdę znaczenia podłącznie przewodów L i N ?
  Od elektryka z długolenim starzem dowiedziałem się że stare róznicówki nie były na to wrażliwe. Mozna było podłączać od góry od dołu i działały czy były podłaczone zgodnie z okresleniem czy nie. Natomiast nowe ( czyt. te produkowane obecnie ) ew. niektóre są na to wrażliwe i nalezy je podłączać zgodnie z opisem i z zachowaniem L i N

  Jeśli to prawda, może poszukam różnicówki dla której kolejność podłączeń jest bez znaczenia i będzie po kłopocie. A może udać się do elektryka który sprawdzi działanie takiej różnicówki urządzeniem do pomiaru. Co o tym myslicie?
 • #7
  kkas12
  Level 43  
  Nie dociera do Ciebie, że ten przewód zasilający Twoją przyczepę może wprowadzić więcej zagrożenia niż instalacja w tej przyczepie?

  Powinieneś zaopatrzyć się w wyłącznik RCD wkładany do gniazda.
  Wtedy Twa troska i bezpieczeństwo będzie prawdziwa.

  Oczywiście dodatkowo możesz w campingu również RCD zamontować. Tak jak koledzy podali istnieją aparaty bez oznaczonych zacisków L-N.
  Ale bądź konsekwentny i dostrzegaj zagrożenie nie tylko na swoim podwórku.
 • #8
  TWK
  Electrician specialist
  Przykładowy symbol wyłącznika można znaleźć w linku:
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  Link do sklepu usunąłem.[kkas12]  Zwracam uwagę, że w tym symbolu jeden ze styków ma krótką kreseczkę prostopadłą do niego. Który styk i co oznacza kreska pozostawiam do rozpoznania autorowi tematu.
 • #9
  Pinesio
  Level 11  
  Quote:

  Nie dociera do Ciebie, że ten przewód zasilający Twoją przyczepę może wprowadzić więcej zagrożenia niż instalacja w tej przyczepie?


  Przepraszam, może nie dotarło. Proszę oświeć mnie ..

  Posiadam przewód niemieckiej firmy Taller H05RR-F3G1,5 mm Gumowy!! 3X1,5mm2 a jest grubszy niż mój kciuk. Wtyczka zalewana na wtryskarce, gniazdo również. Ze stykiem ochronnym IP45. Przedłużacz posiada certyfikat bezpieczeństwa CE, i spełnia wszelkie wymagane w Unii Europejskiej normy bezpieczeństwa produkowany jest zgodnie z dyrektywą RoHS.

  Natomiast w łazience mam gniazdo z klapką marki Hobby i prysznic.. ktory leje wode po scianach .. Jesli ten przewód leżac na trawie w miejscu gdzie nie biegają dzieci rodzi wiecej niebezpieczeństw niż gniazdo w bliskiej odleglosci od prysznica to ok .. bede go wieszał na 2 metrowych tyczkach jako linie napowietrzną .. natomiast prysznica nie bede używał.. Prądu też nie. Kupie sobie latarke ledową i radyjko na paluszki. To z pewnoscia rozwiaze moje problemy i zaoszczedze czasu kolegom z forum.
 • #10
  kkas12
  Level 43  
  Oczywiście.
  Wyłącz prąd i zakręć główny zawór wody.
  Internet też odłącz.

  Ale przedtem wskaż jakikolwiek zapis uzasadniający to co piszesz, że produkty pewnych producentów gwarantują niemożność wystąpienia uszkodzenia i są one zwolnione od sprawdzania.
  Nie wymagają one ani badania rezystancji izolacji, ani sprawdzania ciągłości żył w szczególności żyły PE.
  Producent udziela wieczystej gwarancji i zapewnia, że żadne uszkodzenie w jego produkcie nie ma prawa wystąpić.
 • #11
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Kolego trochę pokory bo nie znasz zagadnienia, a dajesz tu porady jakbyś politechnikę skończył.
  Problem twój to czy jesteś zagranicą czy w Polsce to nie znajomość instalacji elektrycznej zasilającej . A ona niesie za sobą różne sytuacje których ty nie jesteś w stanie przewidzieć .Przeto sprytni ci zagranicą się zabezpieczają i montują RCD na zasilaniu ich gniazdka i nic nie robią sobie z tego czy ty masz je u siebie czy nie . Oto rysunek co wyjaśni jaki problem może mieć twój RCD w razie przerwania przewodu PEN bo jak pisałem nie wiesz co cię spotka za zasilanie a poza tym chroni ten leżący często kabel zasilający jaki by on firmy nie był nie jest nie zniszczalny.
 • #12
  Pinesio
  Level 11  
  Kolego Krzysztofie. Oczywiscie zdaję sobie sprawę z zagrożenia które przytoczyłeś. Jak najbardziej. To jest dla mnie oczywiste. Mozna sie przed tym zabezpieczyc ale przedtem trzeba mieć wiedzę .. ktory przewód jest N który L a który PE. Do niektórych przyczep (tych z gornej polki ) producent dolacza szpikulec o dlugosci ok metra ktory wbija sie w ziemie na kempingu z dolaczonym przewodem i specjalnym miejscem na ramie przyczepy do ktorego sie go podpina.

  Za pomysł z urzadzeniem do gniazdka dziekuje. Jest to rozwiazanie. Jednak tylko polowiczne.

  Dalej mam dylemat zwiazany z rodzielnią. Gniazda na zewnatrz przyczepy, przy kuchni i oswietlenie zabezpieczone są wylacznikami nadpradowymi.
  Neutralne sa polaczone razem w rozdzielni W przypadku odwrotnego podlaczenia zasilania do przyczepy mimo wylaczenia bezpiecznikow urzadzenia dalej pozostaja pod napieciem co jak wiadomo nie jest wlasciwe.

  Zawsze moge wziac wkretak rozkrecic gniazdko u wlasciciela kempingu czy gospodarstwa agro i zamienic przewody w gniazdku. Ale czy o to chodzi? Pytanie jest proste .. szukam urzadzenia, rozwiazania, pomyslu, mysli technicznej lub magicznej skrzynki do ktorej podlaczajac obojetnie jak zasilanie 230V na wyjsciu otrzymam 230V z odpowiednia kolejnoscia faz a wiec zgodnie z oznaczeniem L i N
 • #13
  zbich70
  Level 43  
  Istnieje też możliwość, że dożyjesz sędziwego wieku, kąpiąc się pieć razy dziennie w towarzystwie gniazda 230V, jak i taka, że już dziś w ogródku ukatrupi Cię najlepszy markowy przedłużacz.
 • #14
  kkas12
  Level 43  
  Więc zamontuj transformator separacyjny a dotychczasowe aparaty w rozdzielni zastąp dwutorowymi.
  Dodatkowo nieuziemione połączenia wyrównawcze.
  O oczywiście musisz zatrudnić elektryka, który będzie z Tobą jeździł, albo sam postaraj się o stosowne świadectwo kwalifikacyjne.
 • #15
  Pinesio
  Level 11  
  Transformator separacyjny 2,2kW ? przyczepie ? hm .. a jakieś lżejsze pomysły ? Mam ograniczone DMC
 • #16
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Pinesio wrote:


  Natomiast w łazience mam gniazdo z klapką marki Hobby i prysznic.. ktory leje wode po scianach ..


  Wiele przyczep widziałem i w wielu mieszkałem. W żadnej nie spotkałem gniazda 230V w pomieszczeniu prysznica zamontowanego w taki sposób aby była możliwość zalania. Co to za model tej przyczepy?
  Podejrzewam, że instalacja była dorabiana, o czym może świadczyć brak zabezpieczenia na wejściu do przyczepy i pytanie o RCD.
 • #17
  Pinesio
  Level 11  
  Hobby 495 rok 2009 ..
  Gniazdo jest oryginalne .. niby nie ma mozliwosci jego zalania wyglada na hermetyczne i z klapka i gumka .. W klasie Hobby z roznicowką spotkalem sie w modelach excellent. Modele standard a nawet exclusive nie sa wyposażone w roznicowke. Najbardziej wypasione pod tym zwgledem sa angielki. I tam wlasnie widzialem roznicowki. Przylacze do angielki jest tez specyficzne i tam zarowno producent jak i na kempingach zadnano o to by podlaczenie do przyczepy bylo prawidlowe. U nas stosuje sie wiadomo .. obcinka wtyczki angielskiej i montaz zwyklej. Co rodzi podobny problem u wielu użytkowników. Nie jest to zatem tylko moje zmartwienie. Dyskutowalismy o tym z przyjaciolmi stad poruszylem watek na forum.

  Szukalem detektorow zaniku i kolejnosci faz (takich jak dla pradu trojfazowego z tym ze na 230V) ale na nic takiego nie natrafiłem.
 • #18
  kkas12
  Level 43  
  Pisali Ci koledzy o RCD bez oznaczonych zacisków.
  Pisałem o dwutorowych wyłącznikach nadmiarowoprądowych i o RCD z gniazdem do użytku tam gdzie RCD nie chroni gniazda z którego zasilisz przyczepę.

  A Ty wniosków żadnych nie wyciągasz.
 • #20
  Pinesio
  Level 11  
  podeślę Ci fotki.
  Dwutorowe wyłączniki to jest rozwiązanie. Trochę skomplikowane ponieważ musiałbym powiększyć dwukrotnie skrzynkę z bezpiecznikami. Tak naprawdę wymienić oryginalna w której tez jest transformator 12V. Ogranicza mnie miejsce w zabudowie ( szafka w której jest umieszczona) no ale jeśli nie ma innego wyjścia będzie to jedyne jak do tej pory sensowne rozwiązanie.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Bronek22 wrote:
  Kolego, rysunek w poście #11 jest błędny. Nie może być takie sytuacji.

  A dlaczego kolega Bronek zakłada że nie może być, li tylko dlatego że zawsze są trzy przewody w gniazdu myśląc o gniazdku zasilającym przyczepę..
  Pinesio wrote:
  Ale niestety stan naszych pozostawia wiele do życzenia.

  W tej przyczepie jest wiele odbiorników 1 klasy więc zastosujemy połączenia wyrównawcze .
  Bronek22 wrote:
  Kolego, przyczepa kempingowa to odbiornik, nie rozdzielnica.

  Pinesio wrote:
  producent dolacza szpikulec o dlugosci ok metra ktory wbija sie w ziemie na kempingu z dolaczonym przewodem i specjalnym miejscem na ramie przyczepy do ktorego sie go podpina.

  Pinesio wrote:
  :|ne sa polaczone razem w rozdzielni

  Tam rozdzielnia jest i instalacja wewnętrzna z RCD .
  Ps. W pierwszej kolejności to wymień ten kabel 3x1.5 mm2 zasilający bo nie odpowiada przepisom mimo że taki niemiecki.