Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do internetu, filmów i muzyki. Max 2000zł.

31 Mar 2014 19:29 1317 11
  • #1 31 Mar 2014 19:29
    2388852
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 31 Mar 2014 19:33
    2385545
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 31 Mar 2014 20:20
    Kiermasz
    Poziom 19  

Witam.
    Zestaw raczej Kolega podał taki troszkę bardziej przyszłościowy. Dorzucić tylko grafikę i można nawet by pograć na takim sprzęcie bardzo komfortowo w całkiem nowe gry.
    Podane HDD powinny być ok.
    Lecz mam uwagę co do i3. Jest to 2 rdzeniowy procesor z HT i zastanawiam się czy fizyczne 4 rdzenie z C2Q nie są czasem lepsze? Wada? Brak wówczas DDR3.
    Albo odrazu zainwestować w i5.

Do internetu spokojnie starczy coś z serii Core2Duo E6xxx albo wyżej (FSB=1333 MHz mile widziane w tej opcji). Taki zestaw da się zmontować za 500PLN albo mniej nawet i to od podstaw drogą polowania na znanym serwisie aukcyjnym.

0
  • #4 31 Mar 2014 20:29
    2385545
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 31 Mar 2014 20:31
    fiend_
    Poziom 43  

szmulak.r napisał:
    Osobiście omijał bym i3. Żadna to nowość. Zwykły Core2Duo :-) w innej formie. Słabsze i3 wysiadają przy dobrych c2d z serii 8XXX czy 9XXX. Można szukać płyty obsługującej tańszy model i3 oraz lepszy, droższy i5. Po roku czy dwóch - wymienić. Na Q2Q bardzo dobrze mi się pracowało. Miał jedynie 3 x 2GB DDR ale pierwszy raz na kompa nie wrzeszczałem :-)

Widocznie blade masz pojęcie, lektura na temat architektury czy to Sandy Bridge, czy nowszej się kłania zanim takie herezje będziesz rozpowszechniać. Najsłabsze i3 pierwszej generacji przeganiają każdy C2D, po OC Q9550 i pochodne znikają z tyłu.

0
  • #6 31 Mar 2014 20:41
    Kiermasz
    Poziom 19  

fiend_ napisał:
    Najsłabsze i3 pierwszej generacji przeganiają każdy C2D, po OC Q9550 i pochodne znikają z tyłu.

Pozwolę się niezgodzić w kwestii Core 2 Quad. O to porównanie:
    http://www.chip.pl/testy/podzespoly-pc/procesory/intel-core-i3-530
    Sam test został prawdopodobnie wykonany na nominalnych zegarach procesorów.
    A procesory z oznaczeniem "Q" są właśnie Quad'ami, 4 rdzeniowcami.

Co do O/C to procesory z serii Core 2 Duo i Core 2 Quad są niezwykle podatne.
    3,2GHz dla tych procesorów jest osiągalne bez specjalnych zabiegów i nie jest jeszcze górną granicą ich możliwości. Oczywiście mówię tu o wyższych troszkę modelach niż najtańszy.

Ale wracając do kwestii prześcigania starszych wszystkich generacji przez i3 - Core 2 Duo owszem.
    Już z racji samej obecności HT w i3, Core 2 Duo będą wycinane na starcie, ale nie Core 2 Quad.

0
  • #7 31 Mar 2014 21:26
    fiend_
    Poziom 43  

Kiermasz napisał:

Sam test został prawdopodobnie wykonany na nominalnych zegarach procesorów.

Cytat:
    A procesory z oznaczeniem "Q" są właśnie Quad'ami, 4 rdzeniowcami.

Co do O/C to procesory z serii Core 2 Duo i Core 2 Quad są niezwykle podatne.
    3,2GHz dla tych procesorów jest osiągalne bez specjalnych zabiegów i nie jest jeszcze górną granicą ich możliwości. Oczywiście mówię tu o wyższych troszkę modelach niż najtańszy.

Mi to tłumaczysz? Niejeden procesor na LGA 775 miałem.
    i3-540 robi średnio 4.5GHz, gdzie ma ogólną wydajność równą i5-750.
    Cytat:

Ale wracając do kwestii prześcigania starszych wszystkich generacji przez i3 - Core 2 Duo owszem.
    Już z racji samej obecności HT w i3, Core 2 Duo będą wycinane na starcie, ale nie Core 2 Quad.

Cytat:
    Najsłabsze i3 pierwszej generacji przeganiają każdy C2D, po OC Q9550 i pochodne znikają z tyłu

Zdanie klucz, trzeba zauważyć przecinek.

0
  • #8 01 Kwi 2014 05:36
    2388852
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 01 Kwi 2014 08:00
    2385545
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 01 Kwi 2014 09:45
    AnyKey
    Poziom 25  

:please: :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please: :please:
    Wielki szacun, za wyrażanie własnego zdania w czasach, w których mało się ono liczy.

Wracając do tematu, "przyszłościowy" zestaw do 2k zł podadzą koledzy wyżej/niżej, ja z mojej strony, do tych celów polecił bym szukać:
    1. płyta główna s775 oparty na chipset'ach z serii Pxx, Qxx lub Xxx / 1-2 PCI-E x16 / ICHxR ("R" jest ważne) / Jak najwięcej slotów SATA / co najmnie 4 banki DDR2-3 pracujące w DualChannel /conajmniej jedo wyjście eSATA / sporo portów USB 2.0 i przynajmniej 2 x USB 3.0 / chłodzona sekcja zasilania / SolidState Capacitors (Japońskie kondensatory) dobra zintegrowana dźwiękówka lub osobna na PCI / wszystko najlepiej w formacie ATX, na micoATX jest znacznie mniej możliwości rozbudowy o dodatkowe karty pod PCI (mam i mnie irytuje)
    2. C2D E8xxx lub Xeon (tu nie pomogę) C2Q mogły by być jak by nie ich nieporównywalna cena do wydajności
    3. 4-8 GB RAM'u DDR2 do 1066MHz / DD3 1600MHz+
    4. Grafikę brał bym jakąś fabrycznie nową do 500-600 zł, chyba, że komputer będzie do jakichś gier to można się pokusić o leprzą
    5. SSD 120GB powinno wystarczyć + HDD 1-2 TB na dane (chyba, że będzie RAID to odpowiednią ilość)
    6. Napęd optyczny SATA według potrzeb DVD/BluRay
    7. obudowa w takim przypadku powinna mieć co najmniej kila zew. portów USB / eSATA (jeśli będzie na płycie głównej) / czytnik kart pamięci (jeżeli potrzebny) / co najmniej 2 ciche wentylatory, żeby się nasz komputer nie upiekł
    8. Zasilacz markowe 500-550W (w zależności od karty graficznej)
    9. Chłodzenie procesora i karty graficznej dla jak największej ciszy można by się pokusić o chłodzenie wodne (drogie, ale skuteczne), znacznie tańsze ale ciche i chłodne dla Procesora Mugen/Macho/EreBros (droższe ale solidne) Ferra2 (tańsze i ćiutkę gorsze, Dla Grafiki w zależności od tego jaką Zakupisz , jak będzie miała wydajne i ciche chłodzenie to nie trzeba zmieniać, jak będzie to (najczęściej referent) to zmiana na pasującą do karty graficznej chłodzenie Accelero będzie mądrym wydatkiem.

Tyle jeśli chodzi z mojej strony Pozdro.

0
  • #11 01 Kwi 2014 14:33
    radekone
    Poziom 13  

Jeśli komputer ma ci służyć do internetu, filmów i muzyki, a nie do gier, to nie słuchaj głupstw o C2D, hyperthreadingu i3, czy o chłodzeniu wodnym (tu już kolega przesadził), tylko idź w strone HTPC i złóż sobie cichy, energooszczędny komputer na jakimś Haswellu, np. na pogardzanym i3, lub nawet na którymś z nowych Pentium jak nie masz dużo kasy. Są one tanie, nie żrą dużo prądu i nie grzeją się jak piecyki a do powyższych zastosowań wystarczą w zupełności. Dodatkowo, będą mieć sata3, usb3, etc, czyli będzie to zestaw przyszłościowy, bo zawsze możesz w niego kiedyś wsadzić również energooszczędne i5. Jeśli nie grasz, to żadna karta graficzna ponad integrę, a jak nie ma takowej to pasywnego GForce 610 (ew. jakiś odpowiednik radka, [POPR.]) też nie jest ci potrzebna. Dysk 1TB musi być HDD, czyli Caviar Green – nadal jest szybki, ale przy tym cichy. Do tego jakaś wyciszana obudowa (pomyśl o ITX, z cichym wiatrakiem, na procesor wystarczy cokolwiek niskoprofilowego, np. Shuriken). Zasilacz dla takiego zestawu to 300-350W.

A za zaoszczędzoną kasę lepiej sobie kup dobry monitor albo najlepiej projektor do filmów.

Sam do podobnych zastosowań (nie gram) mam zestaw na Xeonie (jescze trochę foto obrabiam, okazjonalnie video) i jest to aż za dużo jak na moje potrzeby – przy przeglądaniu internetu komputer ani się nie grzeje ani nie męczy a wyciszenie go dobrymi wiatrakami też niewiele daje. Kolejny jaki złożę to właśnie taki jak powyżej.

0
  • #12 01 Kwi 2014 14:59
    fiend_
    Poziom 43  

Ale po co tu historie o firmach i starych Pentiumach III, pchanie się w lga 775 przy 2000zł to szczyt głupoty lub naiwności.
    Jak pierwsze i3 miały prześcigać quady w wielowątkowych aplikacjach? Poddawać to jakiejkolwiek dyskusji to szczyt ignorancji. IPC aż tak nie wzrosło żeby 2 rdzenie prześcignęły 4...
    A zestaw z płytą na lga 775 i do tego SSD to już w ogóle zniszczył system.
    Chcesz szybki system tylko do multimediów to bierzesz:
    i3-4130
    4GB DDR3
    H81 - dowolny model
    Szybki SSD 120/128GB Crucial, Plextor, Sandisk itp.
    1TB WD Blue/ Seagate Barracuda
    Zasilacz np. XFX 450 z zapasem na mocną kartę jakbyś zmienił zdanie
    Reszta wedle gustu, w 2000zł kupisz taki komputer z wybajerzoną obudową, kontrolerami, kartami itp. itd, zostanie jeszcze na dobre stereo.
    GF610 przy posiadaniu haswella to bezsensowny wydatek

0