Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATtiny2313 - Podłączenie przekaźnika NEC UB2-3NU

Wolnomyśliciel 31 Mar 2014 21:58 1704 7
  • #1 31 Mar 2014 21:58
    Wolnomyśliciel
    Poziom 2  

Witam, mam problem z działaniem przekaźnika NEC UB2-3NU. Chcę sterować załączeniem drugiego stałego napięcia o wartości 24V. Prawdę mówiąc samo podłączenie mikrokontrolera do cewki przekaźnika to nie problem, to podłączenie drugiego obwodu, w którym chcę kontrolować pojawianie się napięcia już tak. Wszelkie kombinacje podłączenia przewodów drugiego obwodu pod piny od 2 do 7 nie przynoszą skutku za wyjątkiem podłączenia przewodów pod piny nr 7 i 6 oraz 2 i 3 co powoduje pojawienie się napięcia, ale bez znaczenia czy mikrokontroler daje sygnał czy nie.

Prosiłbym o pomoc w tej sprawie. Przeszukałem internet chyba na wszystkie możliwe sposoby i nie mogę zrozumieć jak powinienem wykonać połączenie.

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 31 Mar 2014 22:15
    Tomq
    Poziom 38  

Drugi obwód który chcesz kontrolować powinieneś podłączyć tak:
    Jeden przewód (np minus/masa) bezpośrednio od zasilania do obciążenia (czyli do minus tego drugiego obwodu). Drugi przewód (plus) od zasilania do styku nr 3. I teraz od styku nr 4 do obciążenia (czyli do plusa drugiego obwodu).

Włączenie przekaźnika powinno spowodować zwarcie styku 3 ze styki 4.

Jeśli nadal nie działa pokaż schemat i zdjęcia.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Kwi 2014 17:42
    el2010tmp
    Poziom 25  

Sprawdź czy napięcie zasilania nie spada za bardzo po załączeniu przekaźnika. Przekaźniki na 3V pożerają sporo prądu, ten model około 1A.

0
  • #4 01 Kwi 2014 17:43
    Wolnomyśliciel
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Niestety w dalszym ciągu przekaźnik nie chce zadziałać. Mikrokontroler działa zgodnie z oczekiwaniem, tak samo nie ma problemu z tranzystorem. Z racji, że nie mam na co dzień dostępu do obwodu gdzie chcę załączać 24V, dlatego zacząłem podłączać sam przekaźnik pod testowy obwód (z probą załączenia 19V z zasilacza do laptopa).

Edytuj

ATtiny2313 - Podłączenie przekaźnika NEC UB2-3NU ATtiny2313 - Podłączenie przekaźnika NEC UB2-3NU ATtiny2313 - Podłączenie przekaźnika NEC UB2-3NU

Zaświecić powinna oczywiście dioda D4 (czerwona po prawej stronie).

Zdaję sobie sprawę, że sposób podłączenia przekaźnika jest żałosny, jednak (jak myślę) spełnia swoje zadanie. :wink: Wszystkie piny przekaźnika stykają się z goldpinami znajdującymi się w płytce. Płytka stykowa również jest w pełni sprawna.

Jakieś pomysły?

0
  • #5 01 Kwi 2014 17:50
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Wg. tego schematu na wejście przekaźnika podajesz napięcie bliskie 0V. Wyrzuć D1 i R1 i zasil uzwojenie przekaźnika bezpośrednio z 3.3V.

0
  • #6 01 Kwi 2014 18:05
    Wolnomyśliciel
    Poziom 2  

Pozbyłem się diody D1 oraz rezystora R1 lecz w dalszym ciągu przekaźnik nie załącza napięcia w drugim obwodzie. Podłączałem na wejście również 5V i także bez efektu.

0
  • #7 01 Kwi 2014 20:48
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Czy słyszysz, jak przekaźnik kłapie, kiedy podajesz prąd na uzwojenie?

0
  • #8 02 Kwi 2014 12:30
    Wolnomyśliciel
    Poziom 2  

Przy podawaniu prądu nic nie słychać, jedynie podczas odłączania uzwojenia od prądu wydobywa się bardzo ciche "cyknięcie".

0