Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L50-A-19N - Windows 8.1 - zablokowany dysk

01 Kwi 2014 01:55 6114 12
  • Poziom 6  
    Witam!
    Problem dotyczy laptopa z tematu, mianowicie w pewnym momencie system sie wylaczyl, zdazylem zauwazyc napis "kernel", system nie chce sie uruchomic, kiedy probuje go naprawic przez dysk naprawy, pojawia mi sie "Dysk, na ktorym zostal zainstalowany system Windows jest zablokowany, odblokuj dysk i sprobuj ponownie", to jest kiedy klikam odswiez, kiedy klikam co innego pokazuje sie komunikat ze taka partycja nie istnieje. Probowalem grzebania w BIOSie, ale nic nie dalo. Stalo sie tak kilka minut po zainstalowaniu Pythona. Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze z Ubuntu w trybie live. Z niego nie mam zadnego dostepu do dysku. Laptop ma chyba 4 miesiace, system oryginalny. Dalem w tym temacie poniewaz watpie ze trzeba mieszac cos fizycznie przy dysku.
  • Poziom 15  
    Czy HDD jest widziany przez BIOS? skąd ściągałeś oprogramowanie?
  • Poziom 6  
    Tak, jest i bootuje go w pierwszej kolejności, wyświetla się "checking persistent media" a potem ze nie znalazł, ale w BIOSie jest widoczny. Ze strony Pythona.
  • Poziom 15  
    Czyli oprogramowanie powinno być czyste tzn. wolne od wirusów.
    Czy masz możliwość wyjęcia HDD i podłączenia go pod komputer stacjonarny z systemem win7 ?
    Narazie tylko moje domysły o uszkodzeniu logicznym HDD, po prostu system zwariował bo nie może odnaleźć bootsecktora, można to naprawić z tego dysku naprawy z linii poleceń.
    Ale najpierw dowiedz się jak to zrobić, jest na elektrodzie o przywracaniu kopii bootsecktora, ale zrób to na spokojnie i ostrożnie.
  • Poziom 6  
    Właśnie nie za bardzo bo bymmusiał całego laptopa rozkręcić. Spróbuje tak zrobić. Kiedy wszedłem do terminala to mnie wrzucił od razu do folderu system32.
  • Poziom 15  
    nie znam budowy tego modelu, w laptopach nie siedzę ale np. w Toshiba Satelite L650D odkręcasz jedą pokrywkę z tyłu obudowy i HDD możesz śmiało wyciągnąć
    wpisz:
    cd c:\
    i enter powinno się pojawić to:
    c:\>
    wpisz:
    bootcfg /? enter i będziesz miał parametry do wyboru
    lub:
    c:\>help enter rozwinie ci się lista dostępnych komend
    tylko pamiętaj z głową rób wszystko
  • Poziom 6  
    A więc co zrobiłem, na początku zrobiłem tak jak napisałeś, po wpisanie cd c:\ nic się nie zadziało. Jak wchodzę do terminala to mam "x:windows\system32>. Dysk naprawy jest z innego komputera. Próbowałem robić bootrec/fixmgr i bootrec/fixboot, nic nie pomogło. Wklepałem również chkdsk c: i nie wykrył żadnych błędów. Dodam że mam do wyboru UEFI Boot i CSM Boot, z czego CSM dzieli się na AHCI i Compability. Dalej się pokazuje ">>Checking Media Pressue" i w następnej linijce ">> No media present". Tutaj niestety jest tylko dostęp do RAMu w ten sposób. Mam go na gwarancji, ale to system siadł, także nie wiele to mi daje.
  • Poziom 15  
    Eric_Cartman napisał:
    A więc co zrobiłem, na początku zrobiłem tak jak napisałeś, po wpisanie cd c:\ nic się nie zadziało. Jak wchodzę do terminala to mam "x:windows\system32>. Dysk naprawy jest z innego komputera. Próbowałem robić bootrec/fixmgr i bootrec/fixboot, nic nie pomogło. Wklepałem również chkdsk c: i nie wykrył żadnych błędów. Dodam że mam do wyboru UEFI Boot i CSM Boot, z czego CSM dzieli się na AHCI i Compability. Dalej się pokazuje ">>Checking Media Pressue" i w następnej linijce ">> No media present". Tutaj niestety jest tylko dostęp do RAMu w ten sposób. Mam go na gwarancji, ale to system siadł, także nie wiele to mi daje.

chkdsk c:/r (musisz wybrać jakąś opcję
    w tym przypadku x:\> jest jakby napędem wirtualnym lub jak kto woli partycja ukryta do której po uruchomieniu systemu nie masz dostępu, sprawdź czy masz dostęp do c:\> lub d:\> polecenie dir wyświetli ci listę plików i katalogów, po tym się skapniesz gdzie masz zainstalowany system, tylko widzę, że nie masz za bardzo doświadczenia i nie chciałbym ci tutaj podpowiadać abyś niczego nie zepsuł, chociaż jeżeli mądrze użyjesz Testdiska to odzyskasz sektor rozruchowy, powinien być w wersji live cd, tylko jak wspomniałem wcześniej nie robiłeś takich rzeczy i możesz uszkodzić dysk i partycje, robisz to na własną odpowiedzialność
  • Poziom 6  
    Przyznam się że nie zajmuję się tak windowsem, ale nie jest mi to komplenie obce bo jestem na pierwszym roku informatyki,ale jednak innymi rzeczami się zajmujemy, ale nie czuję się w tym taki kompletnie zielony. Nic nie mogę zrobić, Testdiska jak chcę użyć to pisze że nie wie co to jest. Mam tylko partycję C. Ubuntu w trybie live na usb działa normalnie.
  • Poziom 15  
    Sprawdź co masz na c:\> pewnie system i tutaj sprawdź czy faktycznie tak jest, później komendy, a Testdisk jest osobnym programem więc narazie zostaw, może dasz radę zrobić z lini poleceń więc te komendy co omawialiśmy wcześniej.
  • Poziom 15  
    No trudno nie masz doświadczenia i jesteś mołodym chłopakiem a to doświadczenie przyda Ci się w dalszym twoim kształceniu, a wię tak
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic891920.html
    oraz
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...partycja&sid=8ec2e56c7c14b9939147f39eb480340b
    w drubim temaczie masz przydztne linki kolegi @linuks.
    Skupmy sie na narzędziiu DMDE czyli odczytasz pierwsze sektory dysku od 0-2049 lba i wstawisz na forum, narazie nie zalecam Ci użycia Testdiska
    SMART najlepiej przy użyciu MHDD, możesz być zmuszony do zmiany trybu pracy dysku w BIOS aby MHDD wykrył ścieżkę do niego
    Eric_Cartman napisał:
    Przyznam się że nie zajmuję się tak windowsem, ale nie jest mi to komplenie obce bo jestem na pierwszym roku informatyki,ale jednak innymi rzeczami się zajmujemy, ale nie czuję się w tym taki kompletnie zielony. Nic nie mogę zrobić, Testdiska jak chcę użyć to pisze że nie wie co to jest. Mam tylko partycję C. Ubuntu w trybie live na usb działa normalnie.

mój syn również I klasa informatyki i :) i twierdził, że niepotrzebnie uczą się komend z lini poleceń, a jednak w takich przypadkach się to przydaje
    a DMDE pobierz ze strony głównej programu http://dmde.com/download.html najlepiej w twoim przypadku wersję na linuxa bo używasz w tej chwili liv'a
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    1) oryginalne oprogramowanie jako plik iso można pobrać ze strony producenta oto link

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/home

2) W Biosie opcja Secure Boot jest wyłączona( disable) a UEFI Boot zmieniamy na CSM Boot, z czego CSM dzieli się na AHCI i Compability i jeśli ci nie uruchamia jakiejś bootowalnej płyty albo program typu MHDD nie widzi ci dysku zmieniamy na Compability.
    3) gdy system jest zainstalowany ale sektor rozruchowy padł { lub podobne rzeczy} dzieje się tak, że mimo użycia oryginalnego Windowsa nie da się zainstalować Windowsa 8.1 lub 10 gdyż dysk jest przed modyfikacją zablokowany.
    Problem wynika z tego że system plików choć NTFS to partycje dysku nie są jako MBR tylko jako GPT. Tak to właśnie mają NOWE sprzęty. Przede wszystkim co daje nam nawa tablica partycji GPT:
    • stary standard adresacji sektorów CHS (cylinder, głowica, sektor) na stosowany obecnie LBA
    • limit 32 bitów istniejący w partycjach MBR zmieniono na 64 bity LBA (limit wielkości partycji >2TB)
    • zniesiono ograniczenie do 4 partycji MBR
    • 8 bitów typu partycji MBR zastąpiono 128 bitami GUID
    • Można zakładać różne ATRYBUTY na każdej partycji
    UWAGA przy konwertowaniu tracimy wszystkie dane na dysku, jeśli mamy na nim coś ważnego należy to najpierw przegrać ... Wcześniej też należy podejrzeć i zapisać klucz licencyjny Windows, np.: na inny dysk.
    Jak najszybciej przekonwertować:
    Odpalamy instalator Windows z płyty lub USB, następnie wciskamy kombinację klawiszy Shift + F10 uruchomi się CMD czyli wiersz poleceń, tam wpisz po kolei te polecenia:
    diskpart
    list disk
    select disk n - twój wylistowany {np: select disk 0}
    clean
    convert mbr
    exit
    Teraz bez problemu możesz zainstalować Windows lub inny system operacyjny :idea: :D . Pozdrowienia dla wszystkich, jeśli komuś pomogłem proszę o naciśnięcie + oznaczający „Pomocny post?”