Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady

gdes87 07 Kwi 2014 14:24 6294 51
    gdes87
    Poziom 11  
    Raczej nie podawałem, chodzi o diody:
    R - czerwona - 2V / 20mA
    G - zielona - 2,3V / 20mA
    B - niebieska - 3,3V / 20mA

Wartości rezystorów wyliczone wg. kalkulatora.

RGB użyłem z racji skrótów angielskiej nazwy koloru.
  • Licencja Pulsonix
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda
    dondu napisał:
    40mA jest wartością graniczną (jej przekroczenie grozi uszkodzeniem), którą zgodnie z dokumentacją można pojedynczy pin portu obciążyć:
    A co napisali w gwiazdce do tego ? Że długotrwałe obciążenie takim prądem może również doprowadzić do zawodności… Ergo - połowa tego z pewnością będzie dopuszczalna do długotrwałych obciążeń.

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz - AREF nie powinno być bezpośrednio połączone z zasilaniem, kondensator można zostawić, jeśli planowane jest użycie ADC.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    LordBlick napisał:
    dondu napisał:
    40mA jest wartością graniczną (jej przekroczenie grozi uszkodzeniem), którą zgodnie z dokumentacją można pojedynczy pin portu obciążyć:
    A co napisali w gwiazdce do tego ? Że długotrwałe obciążenie takim prądem może również doprowadzić do zawodności…

Tak zgadza się, nie podważam tego, a jedynie uznanie wartości 20mA za wartość nominalną. Producent po prostu nie umieścił takowej w dokumentacji. Umieścił za to wykresy pokazujące zależności napięcia na pinie w funkcji prądu oraz informację, że można spokojnie przekraczać testowe 20mA, patrząc na ograniczenia sumaryczne dla wybranych portów, fragmentów portów i całego mikrokontrolera.

Nadal jednak podkreślam, że w całym projekcie nie mamy żadnego z tych przypadków, czyli autor nie przekracza prądów sumarycznych, ani nawet 20mA dla pojedynczego pinu. Tranzystory są więc zbędne.
    LordBlick
    Nie mam zamiaru przekonywać nikogo na siłę, żeby przewidział tylko miejsce na dodatkowe elementy..
    Tak tylko dla ścisłości i na marginesie - jest tam jeszcze jeden warunek - jeśli przekraczamy warunki testowe obciążenia (20mA dla 5V, 10 mA dla 3V), stany logiczne nie są gwarantowane, ani spodziewane wartości prądów, czyli można jednak uznać warunki testowe za nieformalnie nominalne, ponieważ są gwarantowane…
    Cytat:
    If IOL exceeds the test condition, VOL may exceed the related specification. Pins are not guaranteed to sink current greater than the listed test condition[…]If IOH exceeds the test condition, VOH may exceed the related specification. Pins are not guaranteed to source current greater than the listed test condition
  • Licencja Pulsonix
    dondu
    LordBlick napisał:
    ... czyli można jednak uznać warunki testowe za nieformalnie nominalne, ponieważ są gwarantowane…
    Cytat:
    If IOL exceeds the test condition, VOL may exceed the related specification. Pins are not guaranteed to sink current greater than the listed test condition[…]If IOH exceeds the test condition, VOH may exceed the related specification. Pins are not guaranteed to source current greater than the listed test condition

Masz rację, można tak interpretować wartość nominalną.

Dodam tylko, że w przypadku pinów użytych do LED nie ma większego znaczenia, czy napięcie na pinie utrzyma się w granicach gwaratnowanego VOL. Gdyby to były sygnały cyfrowe, od których zależy poprawne ich odczytanie przez podłączone do nich urządzenie, to wtedy oczywiście mogło by to mieć znaczenie.
    LordBlick
    Hmm… Ale i powyżej testowych warunków obliczenia prądu dla tych LED są psu na budę - dopóki nie weźmiemy tranzystora - nie są gwarantowane… ;)
    dondu
    Dlatego w dokumentacji są wykresy, o których pisałem wcześniej, bo przecież przy 20,1mA nagle skokowo charakterystyka się nie zmieni :)

Nadal więc w tym projekcie tranzystory nie są potrzebne ...
    LordBlick
    To jaki rezystor proponujesz dla niebieskiej LED zasilanej bezpośrednio z wyprowadzenia ATmega8 i prądu 30mA dla urządzenia mającego pracować w zakresie temperatur od -20°C do 45°C ? :P
    Napięcie zasilania 5V…
    dondu
    W tym projekcie nie ma takiego przypadku :)
    LordBlick
    Ale przyznasz, że zastosowanie tranzystora upraszcza takowy dylemat do warunków jego pełnego nasycenia i zachowania praktycznie pełnego napięcia zasilania w gałęzi wykonawczej ? ;)
    dondu
    Jeżeli będziemy rozpatrywać inne urządzenie lub to samo, ale o innych parametrach oczekiwanych, to zapewne decyzje podejmować będziemy inne. Wtedy może się okazać, że zastosowanie tranzystorów będzie ułatwiało rozwiązanie konkretnego problemu lub wręcz będzie obowiązkowe. W tym projekcie nie ma jednak takiej potrzeby.
    LordBlick
    Owszem, czyli można zaryzykować taki wniosek, że samo przewidzenie miejsca na tranzystory w obecnym projekcie znakomicie ułatwi jego modyfikację, w przypadku, gdyby oczekiwane parametry okazały się niewystarczające ?
  • Pomocny post
    dondu
    :D
    W takim układzie należało by dodać, że warto przewidzieć miejsce na styczniki do sterowania grzałką i napowietrzaczem, gdyby optotriaków:

LordBlick napisał:
    ... oczekiwane parametry okazały się niewystarczające

tylko po co skoro z obliczeń i dokumentacji wiemy, że parametry są wystarczające, a nawet z zapasem.

Uważam, że dyskusja już się wyczerpała, a autor tematu ma już wystarczającą wiedzę i sam podejmuje własne decyzje projektowe.
    gdes87
    Poziom 11  
    Po przeczytaniu szanownych kolegów postów i ponownym przeliczeniu pozostawiam projekt w poprzedniej wersji - zmieniłem jedynie delikatnie rozłożenie elementów (kosmetyka) na płytce, tak aby ścieżki przebiegały możliwie optymalnie. Możliwe, że w przyszłości, gdybym chciał dodać wyświetlacz plus wybór nastaw (czas napowietrzania, temp. grzania itp). wtedy zastosowałbym ULN2003 do sterowania elementami oraz inne układy.

W założeniu miał być to prosty projekt - wytrawiarka sterowana uC, którą uruchomię i zapomnę o niej do chwili gdy roztwór B327 będzie miał odpowiednią temp. aby zanurzyć i zacząć właściwy proces trawienia, a nie czekać z termometrem (zabezpieczonym koszulką termokurczliwą) nad kuwetą w kąpieli wodnej aż łaskawie roztwór się podgrzeje tak, aby można było zacząć trawić w optymalnych warunkach i i jeszcze pilnować temperatury :P

Wyszło co wyszło czyli ciekawiej niż planowałem, mam nadzieję, że będę zadowolony. Gdy wykonam płytkę pochwalę się po testach jak się sprawuje :)

Raz jeszcze dzięki za rady i uwagi co do projektu oraz dyskusję, która pokazała jak wiele jest podejść do prostego wszak tematu :)

Poniżej obrazki ostatecznej wersji schematu, płytek i dodatkowo wizualizacje.

1) Płytka sterownika
    [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady
    2) Płytka na panel
    [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady
    3) Płytka do podłączenia PC
    Steryd3
    Poziom 32  
    Jedna uwaga o której miałem pisać ale mi umknęła -była co prawda mowa o bezpiecznikach ale ta kwestia chyba nie była poruszona wprost.
    Chodzi o zabezpieczanie bezpiecznikiem sterowanych triakami obwodów. Transformator jest zabezpieczony bezpiecznikiem natomiast grzałka już nie. Wstawienie gniazda bezpiecznikowego na obudowę (panel) będzie tu najodpowiedniejszym rozwiązaniem.
    gdes87
    Poziom 11  
    Tutaj faktycznie na płytce nie uwzględniałem tego, ale wcześniej pisałem czy nie dać gniazda AC (jak od zasilacza PC) z wbudowanym gniazdem bezpiecznika.

Zastanawiałem się też nad dwoma niezależnymi bezpiecznikami na kabel
    które były by za lub przed złączami śrubowymi.
    Steryd3
    Poziom 32  
    Wszystko fajnie ale gniazdko na kabel które pokazujesz na zdjęciu to jest gniazdo pod bezpieczniki samochodowe UNI. A z tego co kojarzę te bezpieczniki mają napięcie pracy do 32V więc na 230V nie za bardzo się nadają. Tu potrzebujesz jakichś bezpieczników na 230V AC -najprostszym pomysłem będzie zastosowanie zwykłych szklanych bezpieczników rurkowych.
    gdes87
    Poziom 11  
    LOL :p faktycznie nie to zdjęcie wkleiłem :)

Coś takiego mi chodziło :)
    gdes87
    Poziom 11  
    Wiedziałem o który chodzi od początku, tylko foto nie te :P Chodź zasada montażu ta sama :)
  • Pomocny post
    LordBlick
    No i zostały dwa błędy - AREF zwarte do Vcc oraz rezystory dolne przy optotriakach w obwodzie napięcia sieciowego, zamiast w szeregu z wyjściami optotriaków, powinny być pomiędzy bramką triaka a jego pierwszą anodą w celu zapobieżenia samozałączeniom wynikającym z sprzężeń reaktancyjnych.
    gdes87
    Poziom 11  
    Naniesiono poprawki, dziękuję raz jeszcze :)