Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady

gdes87 01 Kwi 2014 11:49 6123 51
  • #1 01 Kwi 2014 11:49
    gdes87
    Poziom 11  

Witam szanownych kolegów.

Mam zamysł zbudowania małej trawiarki do płytek, bardzo proste sterowanie z niewielką ilością funkcji.

Uwzględniłem zastosowanie transformatora zalewowego do zasilenia logiki oraz transoptory do sterowania grzałką oraz napowietrzaczem, do tego mierzenie temperatury roztworu.

Trzy diody informujące o grzaniu, włączeniu napowietrzania oraz gotowości do pracy i trawienia (temp roztworu 40stopni).

Włączanie zasilania (do sieci) poprzez przełącznik kołyskowy z podświetleniem.

Zostawiłem jeszcze wyjścia dla elementów (VCC, GND oraz dla przycisków).

Proszę o uwagi oraz porady co można zmienić, ulepszyć, wyrzucić lub dodać do projektu.

Jest to pierwsza wersja, którą mam nadzieję zmodyfikować po uwagach/poradach.

Poniżej schemat oraz widok płytki:
    [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady

0 29
  • #2 01 Kwi 2014 21:01
    Steryd3
    Poziom 31  

Na początek kilka uwag do schematu:
    Kondensator za prostownikiem 22µF to wg. mnie troszkę za mało-wstaw tam powiedzmy 470µF a w każdym razie kilka set µF.
    Podłączenie czujnika DS18B20 po 3 przewodach (skoro kolega wyprowadził trzy to domniemywam, że taka była intencja) wygląda nieco inaczej. Jest tam zasilanie i masa ale rezystor 4,7kΩ ma być między wyjściem sygnału cyfrowego czujnika z +5V.
    Kolejna sprawa to brak kondensatorów 100nF przy zasilaniach mikrokontrolera. Może to oczywiście i bez tego działać ale i może się pięknie zemścić.
    Nie rozumiem czemu brakuje rezystorów na wejściach LED w transoptorach-jak najbardziej powinny być. Troszkę inaczej można by podpiąć triak-było to wałkowane na forum więc proszę sobie odszukać.
    Przy takiej ilości niedoróbek w schemacie chyba nie ma co zabierać się za ocenę płyty bo ulegnie ona zmienie po poprawkach.
    Jedyne co mogę radzić to poszerzenie ścieżek (bez przesady) wysokonapięciowych-zwłaszcza tych od triaków. Niektóre przy AVR też mogły by być nieco szersze bo nic na przeszkodzie temu nie stoi.
    Lepiej też triaki skierować "plecami" do brzegu płytki. Gdyby trzeba było po dokręcać radiatory może się to okazać zbawienne.
    Powodzenia!

0
  • #3 03 Kwi 2014 19:09
    gdes87
    Poziom 11  

Stosując się do uwag i porad przeprojektowałem schemat i płytkę.

Dodane kondensatory do VCC uC i rezystory do układów MOC. Dodatkowo buzzer informujący o osiągniętej temperaturze (gotowość do trawienia).

Zastanawiam się, czy nie przenieść bezpiecznika z płytki na gniazdo (gniazdo AC z wbudowanym bezpiecznikiem)

Wyjścia na przyciski, TXD-RXD oraz ISP będą na dodatkowej płytce (tak aby była możliwość podłączenia programatora bez konieczności otwierania obudowy - tak samo w przypadku TXD-TXD - zabezpieczone zaślepkami oczywiście).

Poniżej schemat i płytka

Ponownie proszę o uwagi i pomysły co zmienić.

0
  • Pomocny post
    #4 03 Kwi 2014 19:33
    Steryd3
    Poziom 31  

Gratuluje podłączenia kondensatorów. Jeżeli w poprzedniej wersji schematu była szansa, że układ będzie źle działał (np. mówiąc potocznie-będzie wieszał się), to w obecnej szansy tej już nie ma. Teraz po prostu układ nie zadziała wcale. Nie wiem czy kolega wie, iż mikrokontrolery a w tym i AVR'y zasilane są prądem stałym który wg. najnowszych badań nie płynie przez kondensator. Kondensatory o których była mowa montuje się równolegle do zasilania jak najbliżej nóżek VCC i GND -nie szeregowo. Stanowią one-mówiąc najprościej, podręczny zasobnik energii dla mikrokontrolera gdy ten podczas przełączania nagle potrzebuje jej więcej. Zabezpieczają one też inne układy przed sianiem tych pików prądu po zasilaniu. O tym wszystkim możesz poczytać np. na mikrokontrolery.blogspot.com .
    Kolejna sprawa to brak rezystorów na bazach tranzystorów sterujących optotriakiem.
    No i rezystor przy buzzerze lepiej przenieś na kolektor.
    Rady do do odpowiedniego poobracania triaków i stabilizatora też kolega nie uwzględnił.
    Obawiam się też o koncepcje przycisków na osobnej płytce -proszę narysować schemat. W razie czego od razu poprawimy.

0
  • #5 04 Kwi 2014 13:31
    gdes87
    Poziom 11  

Bardziej durnego błędu chyba zrobić się nie dało :oops:
    Co do zastosowania kondensatorów to teorię znam - choć dziękuję za przypomnienie ;)

Poniżej ponownie schemat, płytka i wizualizacja.
    Później dorzucę jeszcze schemat i płytkę pod przyciski i diody.

[EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady [EAGLE] Prosta trawiarka - prośba o sprawdzenie PCB oraz porady

Ponownie proszę o przejrzenie schematu oraz samej płytki, będę wdzięczny za uwagi i pomysły co do schematu i projektu.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Kwi 2014 13:53
    Steryd3
    Poziom 31  

Już prawie dobrze- zostało do poprawy kilka szczegółów.
    Nie przeniósł kolega rezystora przy buzerze jak sugerowałem.
    Reszta schematu wygląda ok.
    Co do PCB...już jest dużo lepiej. Do poprawienia:
    -rozsunął bym nieco bardziej od siebie triaki -przy ewentualnym montażu radiatora lub radiatorów może okazać się to wygodniejsze. Miejsce w każdym razie jest.
    -odsunął bym bezpiecznik od transformatora,
    -przy rozlewaniu masy zastosował bym większą izolację -większą odległość ścieżek od poligonu,
    -zastosował bym większy kondensator na wyjściu z prostownika (nie w sensie pojemności ale średnicy, rozstawu nóżek)
    -jeżeli płytka ma być wykonana jako jednostronna na żelazku (a tak przypuszczam), to powiększ przelotki tam gdzie pójdą zwory,
    - staraj się by zwory były w orientacji poziomej lub pionowej- tak więc zmień tą jedną zworkę która zmienia kierunki. Wyginanie czegoś takiego z drutu jest potem trudne a spokojnie da się to poprowadzić w sposób porządny.
    Reszta wygląda już w miarę ok.
    POWODZENIA!

0
  • #7 04 Kwi 2014 18:46
    gdes87
    Poziom 11  

Kolejne poprawki :) Co do zworek - stosuję drucik z rezystorów, diód led i podobnych historii, czasami gdy jest kilka blisko to kabelek ze skrętki - wiertło 0.5 mm lub 0.3mm i dobre nawiercenie (Proxxon Micromot E50/EF i stojak FMB140S robią swoje).

Jak wcześniej schemat, płytka i wizualizacja:

Wszelkie uwagi / porady mile widziane.

0
  • Pomocny post
    #8 04 Kwi 2014 19:20
    Steryd3
    Poziom 31  

Pozwoliłem sobie skopiować obraz twojej PCB i bezpośrednio na niej nanieść moje uwagi które mi przyszły do głowy.
    Jedyna uwaga której wcześniej nie poczyniłem a tyczy się ona jeszcze schematu(na obrazku też jest)... zmień wartość rezystora podciągającego linie RESET z 1kΩ na 10kΩ. Dodatkowo zmień wartość bezpiecznika na mniejszą z tych 800mA. Oblicz to z przekładni transformatora ale na oko to możesz tam wsadzić jakieś 160-200mA. Prądy w pierwotnym przy tak małym trafo płyną bardzo znikome i zabezpieczanie się bezpiecznikiem 800mA oznaczało by, że trafo jest co najmniej 100-150W.
    Reszta wygląda dobrze ale kto wie -coś mogło mi umknąć.
    Powodzenia!

0
  • #10 05 Kwi 2014 10:47
    gdes87
    Poziom 11  

Sądziłem, że potrzebne będą do włączania układów MOC - ale widzę po Twojej wypowiedzi dondu, że raczej nie :) Niedługo wstawię poprawiony schemat i płytkę.

0
  • #11 05 Kwi 2014 11:35
    Steryd3
    Poziom 31  

To prawda, że tranzystory nie są tu elementami niezbędnymi ale też nie są one jakimś wielkim błędem w sztuce. Działać będą obie wersje. Oczywiście każdy tranzystor pociąga za sobą kolejny element czyli rezystor bazowy i wprowadza pewne opóźnienia wynikające z czasów przełączania ale w tym przypadku nie ma to większego znaczenia . Daje jednak też pewność, że nie przekroczy się dopuszczalnych prądów wyjściowych portu( IOH lub po zmienie logiki IOL). Zastosowanie tu tranzystora nie jest jakimś błędem a co najwyżej nadmiarowością.

0
  • #12 05 Kwi 2014 12:17
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Steryd3 napisał:
    Daje jednak też pewność, że nie przekroczy się dopuszczalnych prądów wyjściowych portu( IOH lub po zmienie logiki IOL).

Taką samą pewność daje obliczenie prądów diod, które przy tak dobranych rezystorach RH1 i RA1 wynoszą:

I = (5V-1,3V) / 330Ω = 11,2mA.

1,3V to Vf z dokumentacji optotiaka. Maksymalny prąd ciągły dla tej dody to 60mA, więc jest OK, a dla pinu mikrokontrolera 40mA. Zapas jest więc prawie 4 krotny,a tranzystory (wraz z rezystorami ich baz) zbędne tym bardziej, że nie mamy tutaj pracy diod z wielką częstotliwością.

Zastanowić się należy natomiast nad tym, czy nie podnieść prądu diod do 15mA (poprzez zmniejszenie wartości ich rezystorów), zgodnie z parametrm IFT. Da to pewność, że niezależnie od rozrzutu parametrów MOC3041, zawsze włączy się on prawidłowo.

0
  • #13 05 Kwi 2014 17:57
    Steryd3
    Poziom 31  

dondu napisał:
    Maksymalny prąd ciągły dla tej dody to 60mA, więc jest OK, a dla pinu mikrokontrolera 40mA

Czyli jednak można stosując inny rezystor ograniczający prąd diody w optotriaku spowodować, że prąd ten będzie jeszcze w granicy dopuszczalności a pinu mikrokontrolera już nie co przy tranzystorze nie miało by miejsca.

0
  • Pomocny post
    #14 05 Kwi 2014 18:15
    dondu

Steryd3 napisał:
    Czyli jednak można stosując inny rezystor ograniczający prąd diody w optotriaku spowodować, że prąd ten będzie jeszcze w granicy dopuszczalności a pinu mikrokontrolera już nie co przy tranzystorze nie miało by miejsca.

Nie próbuj bronić tranzystora nierzeczowymi argumentami. Także inny rezystor może spowodować, że i tranzystor nie będzie w stanie.

Pin tego mikrokontrolera ma możliwość dostarczenia 40mA. Przyjmujemy więc bezpiecznie, że MOC3041 potrzebuje 15mA (nie podają typowej ani minimalnej wartości, a jedynie maksymalną). Nadal więc 40mA możliwych z mikrokontrolera, to ponad 2,6 raza więcej niż potrzebne jest do prawidłowej pracy MOC3041. Nie ma więc potrzeby stosowania tranzystora w tym projekcie.

Steryd3 napisał:
    ... co przy tranzystorze nie miało by miejsca.

Policzmy więc, czy nie miałoby miejsca:

I = (5V - VF - UCE) / 330Ω = (5V - 1,3V - 0,25V) / 330Ω = 10,45mA

Czy widzisz, że nadal jest problem?
    Tranzystor nic nie daje, bo ogranicza go rezystor diody.

Zmniejszenie rezystora do: R = (5V - 1,3V) / 15mA ≈ 247Ω
    zapewnia nam 15mA, które jak już wspomniałem dla pinu mikrokontrolera jest prądem, który jest ponad 2,6 raza mniejszym niż jego możliwości.

EDIT:
    Dla wersji bez tranzystora korzystając z kalkulatora LED: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/D...liczanie-rezystora-kalkulator.html#kalkulator
    możemy ustalić konkretne rezystory oraz odpowiadające im prądy:

0
  • #15 05 Kwi 2014 18:24
    Steryd3
    Poziom 31  

Ja ogólnie się z Tobą zgadzam ale Ty widzę do tranzystora jesteś szczególnie uprzedzony. Nie odkrywasz przede mną świata elektroniki- muszę Cię rozczarować. Masz rację i sam w takim przypadku tranzystora z AVRem bym nie wstawił ale ja usiłuje Ci pokazać, że mimo, iż rozwiązanie z tranzystorem jest gorsze ma też jakieś swoje plusy i kolega nie popełnił błędu stosując go. Tyle- zrobi jak chce. Dalsze dyskusja będzie już jałowa.
    Pozdrawiam!

0
  • #16 05 Kwi 2014 18:29
    dondu

Steryd3 napisał:
    Ja ogólnie się z Tobą zgadzam ale Ty widzę do tranzystora jesteś szczególnie uprzedzony.

Budowanie układów elektronicznych ze zbędnych elementów jest możliwe lecz nieekonomiczne. Skoro nie ma potrzeby stosowania tranzystorów i ich rezystorów, to w jakim celu je chcesz stosować i dlaczego nie w układzie Darlingtona?

Gdy będzie potrzeba pracy z dużymi częstotliwościami, itp., to tranzystory będą potrzebne. W tym projekcie nie są.

Obliczenia nie są tylko dla Ciebie - zrobiłem je przede wszystkim dla autora tematu, by wyciągnął właściwe wnioski.

0
  • #17 06 Kwi 2014 17:58
    gdes87
    Poziom 11  

Biorąc pod uwagę wynikłą dyskusję poprawiłem schemat.

Poniżej zamieszczam pliki do podglądu, zarówno samej płytki trawiarki jak i panelu (diody+przyciski) oraz osobnej do połączenia z PC (ISP+TXD-RXD)
    1) Płytka sterownika
    2) Płytka na panel
    3) Płytka do podłączenia PC

0
  • #18 06 Kwi 2014 19:37
    Steryd3
    Poziom 31  

Nie uwzględnił kolega co prawda moich uwag na temat wielkości przelotek oraz grubości ścieżek między optotriakiem i triakiem. Zwiększył bym nieco odległość ścieżek od poligonów masy. Nie wiem do czego będzie kolega używał pinów RX oraz TX- nie planuje kolega umieszczenia gdzieś MAX232 ? Myślałem, że znajdę go właśnie na tych dodatkowych płytkach.
    Poza tym jest ok. Nawet w obecnej wersji wg. mnie jest to akceptowalne.
    Pozdrawiam!

0
  • #19 06 Kwi 2014 20:29
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

- Co to za 100Ω na bazę tranzystora sterującego buzer ? Spalisz port, przekraczając graniczne 40 mA… Wystarczy 4,7kΩ już do prawidłowego załączenia bazy takiego tranzystora od piszczyka z własnym generatorem...
    - Może być problem z działaniem triaków, radzę zajrzeć do schematu wzorcowego w nocie katalogowej MOC3041...
    Co to tych 40mA z portu to jest parametr graniczny układu, którym nie można się sugerować, optymalnie to jest do 20mA, przy czym nie można przekroczyć sumy 300mA dla układu i 100mA dla jednego portu dla wszystkich obciążeń w stanie niskim lub wysokim. Szczegóły w nocie katalogowej w części „Electrical Characteristics”.
    Co do ekonomiczności, to myślę, że koszt kilku tranzystorów i rezystorów nie jest astronomicznym wydatkiem, a jest dobrym zwyczajem nie nadużywanie wydajności prądowej o wiele droższego mikrokontrolera. Niby jedna LED to nic, ale wszystko jako całość może działać wtedy wadliwie.
    Radzę jednak te RGB załączać przez tranzystory albo najlepiej ULN2003, który przy okazji, że ma jeszcze 4 wolne kanały, można użyć do optotriaków i zastąpić tranzystor od buzera jednym kanałem.

Steryd3 napisał:
    nie planuje kolega umieszczenia gdzieś MAX232 ?
    W dobie konwerterów RS-USB jest to raczej zbędne… ;)

0
  • #20 06 Kwi 2014 21:03
    Steryd3
    Poziom 31  

LordBlick napisał:
    W dobie konwerterów RS-USB jest to raczej zbędne… :wink:

Jakoś zasugerowałem się sobą- w laptopach mam RS232. Co do tranzystorów...dyskusja już tu wrzała na ten temat:)

0
  • #21 06 Kwi 2014 21:20
    LordBlick

Steryd3 napisał:
    Co do tranzystorów...dyskusja już tu wrzała na ten temat:)
    Owszem, czytałem, wrzała tyle że w bardziej akademickim, niż praktycznym tonie. Ja się stosuję do własnej zasady - „Jak najmniej prądu przez µC” z powodzeniem, a mam na koncie już ponad 200 złożonych układów na AVR i ta liczba systematycznie rośnie… ;)

0
  • #22 06 Kwi 2014 21:21
    gdes87
    Poziom 11  

Dość ciekawa konwencja z ULNem, mam kilka tych scalaków z czasów zabaw silnikami krokowymi, a nie pomyślałem nad użyciem go.

Co do samego użycia TXD i RXD (posiadam kilka konwerterów na usb) to z czystej ciekawości chciałbym zobaczyć jak szybko nagrzałby się roztwór (zapis temperatury do pliku na dysku powiedzmy co sekundę lub dwie, utrzymanie zadanej na stałe temperatury (40'-45')) oraz jeżeli to możliwe to może zdalne sterowanie trawiarką z PC (miała być minimalnie prosta na początku :p )

Teraz szanowni koledzy mam dylemat :) Czy dalej poprawiać ten schemat i płytkę czy może dodatkowo zrobić wersję z ULN2003 jak radzi LordBlick.

Co do szerokości ścieżek i wielkości przelotek - zapomniałem przy poprawianiu :)

Mam nadzieję, że jutro wyrobie się z poprawkami i ewentualnie nową wersją.
    Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe rady oraz uwagi.

0
  • #23 06 Kwi 2014 21:45
    LordBlick

Jak chcesz niezawodności, użyj mojej zasady, porty w mikrokontrolerach nie są podłączone do struktury jakimś szczególnie dużymi przekrojami przewodów, są to ledwie widoczne włoski. Nie zapominajmy, że przy większych obciążeniach najbardziej dostają „w kość” linie zasilania, co ma wpływ na różne nieoczekiwane zachowania układu, np. jak Tutaj.

0
  • #24 07 Kwi 2014 06:15
    Steryd3
    Poziom 31  

gdes87 napisał:
    teraz szanowni koledzy mam dylemat :) Czy dalej poprawiać ten schemat i płytkę czy może dodatkowo zrobić wersję z ULN2003 jak radzi LordBlick.

Osobiście radził bym Ci już powoli kończyć tę płytkę. W elektronice i na tym forum znajdziesz wielu doradców którzy mają najróżniejsze pomysły. Jeden ma awersje do tranzystorów, drugi wstawi czy potrzeba czy nie (bez urazy koledzy)...i tak można bez końca.
    Ja jestem zdanie, że należy po pierwsze poprawić grube błędy w topologi układu (które uniemożliwią poprawne działanie), później zająć się grubymi błędami w płycie a na końcu wartościami elementów które na etapie lutowania jeszcze można pozmieniać.
    Zawsze kieruj się swoim rozsądkiem-słuchaj rad, ale decyzje podejmuj samodzielnie.
    Ja jak buduje urządzenie to na końcu najczęściej jeszcze wiele bym pozmieniał- ponoć to jedno z praw Murphy'ego. Wiele dróg prowadzi do sukcesu.

LordBlick napisał:
    Owszem, czytałem, wrzała tyle że w bardziej akademickim, niż praktycznym tonie.
    Nie zauważyłem tu akademickiego tonu -wszystkie argumenty za i przeciw były przytaczane. A tego, że kończyłem elektronikę i mam "przed nazwiskiem" nie zamierzam się wstydzić.
    Co do Twoje "złotej zasady" - nie ma co popadać w skrajności. Nota katalogowa mówi ile można pobrać prądu, jakie są do tego ogólniejsze obostrzenia i tyle.
    Jeżeli buduję układ na ARMach to tam gdzie przy AVRach odbiornik podłączał bym bezpośrednio z portu wstawiam tranzystor- wszystko adekwatnie do sytuacji.

0
  • #25 07 Kwi 2014 08:26
    gdes87
    Poziom 11  

Ostatnie poprawki naniesione - teraz już wszystko powinno być w porządku.
    Poniżej tylko podmienione obrazki - schemat, płytka i wizualizacja.

0
  • #26 07 Kwi 2014 11:35
    LordBlick

Nadal przy takich niskich rezystancjach (150Ω, 160Ω i 75Ω) dla LED radzę przewidzieć miejsce dla tranzystorów i rezystorów... Jakby moje podpowiedzi okazały się nadmierną ostrożnością, zawsze można wlutować zworę.

Steryd3 napisał:
    Nota katalogowa mówi ile można pobrać prądu, jakie są do tego ogólniejsze obostrzenia i tyle.
    Nota katalogowa nosi tą wiedzę, która jeszcze nie została zdementowana w erratach, które powstają wskutek feedbacku od użytkowników... ;)
    Jak się przyjrzeć nocie od ATmega8, to było tego trochę, a nie wiadomo na jaki revision się trafi w sklepie...

0
  • #27 07 Kwi 2014 12:11
    Steryd3
    Poziom 31  

LordBlick napisał:
    Nota katalogowa nosi tą wiedzę, która jeszcze nie została zdementowana w erratach, które powstają wskutek feedbacku od użytkowników...

Tu się mogę zgodzić. Znam temat niedoróbek w ATmega8. Nie przypuszcza kolega jednak, że nagle powstanie errata mówiąca, że "dopuszczalny prąd trochę przeszacowaliśmy i zamiast 40mA od dziś będzie 30mA". Inna kwestia to zabezpieczenie pewnego zapasu. Jeżeli z portu mogę pobrać 40mA to nie będę robił wyliczeń na 39,8mA. Trzeba założyć pewien bezpieczny margines(każdy konstruktor już sam decyduje jaki) -dlatego jak pisałem czasem dobrze jest zastosować tranzystor gdy mimo, że zgodnie z notą pin portu powinien dać radę to tego marginesu zostawi się już bardzo mało.
    Co do wartości elementów- zakładam, że jest tyle kalkulatorów LED w internecie, że każdy jest w stanie oszacować jaki rezystor ma wstawić. Przy obecnych jasnych i super jasnych LEDach zdarzało mi się wstawiać rezystory powyżej 1kΩ (przy 5V zasilania).

0
  • #28 07 Kwi 2014 12:34
    LordBlick

Steryd3 napisał:
    Jeżeli z portu mogę pobrać 40mA
    Właśnie sęk w tym, ze nie możesz tylu pobierać, to jest wartość już uszkadzająca port. Nominalna wartość to 20mA i są do tego dodatkowe obwarowania - figuruje to w notce...

0
  • #29 07 Kwi 2014 13:01
    Steryd3
    Poziom 31  

Oczywiście, że tak. Ale tu chodziło mi raczej o zasadę a nie o konkretne wartości. Następnym razem otworze notę i będę opierał się o konkretne liczby. W tym wpisie chodziło mi raczej o to jak powinno się podchodzić do tego typu zagadnień.

Wracając do noty ATmega8.Owszem 40mA to tak jak pisałeś wartość uszkadzająca- w a każdym razie wytyczona granica której przekroczenie grozi zniszczeniem.
    Co do wartości 20mA -nie jest to wartość nominalna wprost. Ja znalazłem wpis:

"Although each I/O port can source more than the test conditions (20mA at Vcc = 5V, 10mA at Vcc = 3V) under steady state
    conditions (non-transient), the following must be observed:" i tu padają warunki które jednocześnie muszą być spełnione.
    Czyli tłumacząc(bardziej po słówkach niż gramatycznie): Jednakże każdy z pinów We/Wy może zasilać więcej niż warunki tstu (20mA dla Vcc=5V ....
    Można jedynie wnioskować, że warunki testu są warunkami typowymi ale wprost nie jest to napisane. Chyba, że gdzie indziej jest .

0
  • #30 07 Kwi 2014 13:03
    dondu

LordBlick napisał:
    Co to tych 40mA z portu to jest parametr graniczny układu, którym nie można się sugerować, optymalnie to jest do 20mA,
    ....
    Steryd3 napisał:
    Jeżeli z portu mogę pobrać 40mA
    Właśnie sęk w tym, ze nie możesz tylu pobierać, to jest wartość już uszkadzająca port. Nominalna wartość to 20mA i są do tego dodatkowe obwarowania - figuruje to w notce...

40mA jest wartością graniczną (jej przekroczenie grozi uszkodzeniem), którą zgodnie z dokumentacją można pojedynczy pin portu obciążyć:

Cytat:
    Absolute Maximum Ratings*
    ...
    DC Current per I/O Pin ............................................... 40.0 mA

20mA to jedynie wartości testowe określone następująco:

Cytat:
    3. Although each I/O port can sink more than the test conditions (20mA at Vcc = 5V, 10mA at Vcc = 3V) under steady state
    conditions (non-transient), the following must be observed:
    PDIP, TQFP, and QFN/MLF Package:
    1] The sum of all IOL, for all ports, should not exceed 300 mA.
    2] The sum of all IOL, for ports C0 - C5 should not exceed 100 mA.
    3] The sum of all IOL, for ports B0 - B7, C6, D0 - D7 and XTAL2, should not exceed 200 mA.
    If IOL exceeds the test condition, VOL may exceed the related specification. Pins are not guaranteed to sink current greater
    than the listed test condition.
    4. Although each I/O port can source more than the test conditions (20mA at Vcc = 5V, 10mA at Vcc = 3V) under steady state
    conditions (non-transient), the following must be observed:
    PDIP, TQFP, and QFN/MLF Package:
    1] The sum of all IOH, for all ports, should not exceed 300 mA.
    2] The sum of all IOH, for port C0 - C5, should not exceed 100 mA.
    3] The sum of all IOH, for ports B0 - B7, C6, D0 - D7 and XTAL2, should not exceed 200 mA.
    If IOH exceeds the test condition, VOH may exceed the related specification. Pins are not guaranteed to source current
    greater than the listed test condition.
    5. Minimum VCC for Power-down is 2.5V.

... czyli można przekraczać 20mA dla 5V, biorąc pod uwagę dodatkowe ograniczenia.

Dla porządku przypomnę, że dwa LEDy optotriaków będą pobierać nieco ponad 15mA każdy.

Powstaje więc pytanie do autora: Co to za diody RGB?
    Nie mamy jak sprawdzić sumarycznych prądów nie znając parametrów diody RGB - chyba, że przegapiłem że gdzieś w tekście podałeś typ.

0