Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ruski Prostownik-jak podłączyć Mostek ?

mateusz93mk 01 Apr 2014 20:58 3336 8
 • #1
  mateusz93mk
  Level 11  
  Witam. Koledzy mam problem. Dostałem od kolegi Trafo i diody prostownicze typu(takie blachy krzemowe duże i grube). Kiedyś to było prostownikiem i działało. Teraz natomiast coś się stało z tymi blachami(diodami) daje wysokie napięcie a malutki prąd (1A max). Postanowiłem że zamiast tych blach założę zwykły mostek Graetza. Mostek Graetza podpiąłem pomiędzy zaciski 1 i 2 na wejście mostka AC.
  Co się stało?? zwarcie, trafo buczy kable się grzeją płynie prąd zwarciowy 10A.
  To samo uczyniłem na zaciskach 3 i 4.To samo. Trafo dobre, napięcie daje. Moje pytanie brzmi co jest nie tak ?? Jak podpiąć mostek prostowniczy?? Czy to musi być układ Greatza czy tylko dwie diody. jak spolaryzować. Dzięki za jakiekolwiek rady. Pozdrawiam.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Załączam zdjęcie
 • #2
  mariann
  Level 37  
  Witam
  mateusz93mk wrote:
  Mostek Graetza podpiąłem pomiędzy zaciski 1 i 2 na wejście mostka AC.
  Co się stało?? zwarcie, trafo buczy kable się grzeją płynie prąd zwarciowy 10A

  Prawdopodobnie źle podłączyłeś mostek, lub mostek jest uszkodzony.
  Pozdrawiam
 • #3
  pipałosia
  Level 27  
  Piszesz o selenach ? ,czy o czym nic innego mi nie wchodzi. Jak się nie orientujesz to pewnie można pomylić. Jeżeli wiesz gdzie jest prąd przemienny i pewne symbole znasz to chyba nie problem poprawnie podłączyć mostek. I zrobić z diod również nie.
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  mateusz93mk wrote:
  Jak podpiąć mostek prostowniczy?? Czy to musi być układ Greatza czy tylko dwie diody. jak spolaryzować.

  Jak masz tylko dwie końcówki uzwojenia, które były podpięte pod cztery seleny to stosujesz mostek. Na zmienne mostka dajesz końcówki transformatora (wtórne), a napięcie stałe uzyskujesz na wyjściach plus i minus mostka.
  Dwie diody stosujemy w przypadku gdy transformator ma dwa identyczne uzwojenia (lub inaczej gdy ma odczep w środku). Polaryzacja jest przykładowo taka, że zmienne wchodzi na katodę jednej i drugiej diody a połączone anody tychże diod dają plusa. Minus bierzemy w tym przypadku ze środka uzwojenia.
  Myślę jednak, że to wszystko wiesz a jedynie masz problem z rozszyfrowaniem wyprowadzeń transformatora. Szkoda, że nie zamieściłeś rysunku jak to wszystko było wcześniej połączone z tymi selenami.
 • #5
  aksakal
  Tube devices specialist
  Sprawdź transformator bez podłaczania mostku.Przy czym zdejmij drut, łączący wyprowadzenia 1 i 4.Włącz pierwotne uzwojenie do sieci i niechaj transformator pracuje minuty 10-20. Jeśli cewka transformatora w ciągu tego czasu nie nagrzeje się, transformator sprawny.Jeśli transformator jest sprawny wyprowadzenia 1-2 (12v) wlacz na mostek, który należy zawczasu sprawdzić na zdatność do użytku.Jeśli w transformatorze oddzielne cewki na 6v i 12v, to dla otrzymania 18v ich należy połączyć szeregowo.Dla tego koniec jednej cewki włączyć z początkiem drugi.Przy nieprawidłowym łączeniu napięcie na wolnych końcach cewek zmaleje. Przy czym należy zamienić miejscami wyprowadzenia jednej z cewek.

  Dodano po 36 [minuty]:

  Jeśli masz miernik oporu to należy wymierzyć opór między wyprowadzeniami 1-4 transformatory i wyjaśnić -в transformatorze dwie cewki 12v i 6v czy jedna z odprowadzeniami na różne napięcie
 • #6
  mateusz93mk
  Level 11  
  Koledzy nie rozumiem jednej rzeczy. Ten mostek srebrny na fotce kupiłem 5 sztuk i każdy z nich robi zwarcie na tym transformatorze. Natomiast ten czarny podpiąłem i bez problemu działa. Gdy zrobiłem mostek Graetza z czterech diod prostowniczych to też działa trafo bez problemu prostuje. Nie wiem czy taka wada mostków?? Mało realne. Wiec zrobię na diodach zwykłych pojedynczych ten prostownik i będzie śmigać. A mam pytanie jeszcze odnośnie tego układu prostowniczego na blachach selenowych co pisałem że nie działają.. Czy jak rozkręcę te blachy to da się jakoś to naprawić?? Co może być uszkodzone w takim prostowniku?? Nie mam pojęcia na temat takiego typu układu prostownikowego,więc proszę o wyrozumiałość.
 • Helpful post
  #7
  zybex
  Helpful for users
  Chyba źle podłączasz ten mostek. AC (zmienne) ma po przekątnej. Plus inaczej ustawiony niż pozostałe wyprowadzenia (gdyby napisy się starły).
  Tu masz przykład złego podłączenia Link.
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Nie poprawnie włączasz mostek! Koło jednego z wyprowadzeń mostku jest znak plus (+ ) Minus (-) mostku znajduje się na diagonalu. Wnioski AС znajdują się na drugim diagonalu. O selenowych szajbach zapomnij, oni dawno utracili swoje jakości, które mają dużą zależność od czasu.
 • #9
  mateusz93mk
  Level 11  
  Dziękuje wszystkim za pomoc. Problem rozwiązany. Prostownik śmiga. Zostało mi tylko wykonać obudowę i można się cieszyć sprzętem.
  Zamykam temat. Jeszcze raz dzięki.