Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o ocenę - poprawność schematu instalacji CO

manix-76 01 Kwi 2014 22:06 1890 13
  • #1 01 Kwi 2014 22:06
    manix-76
    Poziom 7  

Witam
    W związku z wymiana kotła przymierzam się do pewnej modernizacji układu CO.
    Obecnie instalacja CO jak i CWU pracuje grawitacyjnie,grzejniki są żeliwne bez zaworów termostatycznych.Chcę zamontować pompę obiegową oraz zawór trójdrożny.Zawór ma na celu ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową na powrocie oraz możliwość regulacji temp.na grzejnikach.Chodzi mi np o taką sytuację,temp.kotła 60st ,temp.powrotu 55st ,temp.grzejników 45st.
    Kocioł będzie na paliwa stałe z podajnikiem oraz sterownikiem PID
    Dodam jeszcze że z powodu braku miejsca nie mogę dać pompy CO na zasilaniu.

Czy według poniższego schematu uzyskam taki efekt? Jeżeli nie, to jak powinna wyglądać taka instalacja?

• #2 02 Kwi 2014 07:40
    pablowp1
    Poziom 22  

Jeżeli masz zamiar uzyskać ochronę kotła i jednocześnie obniżenie temperatury grzeiników to nalezałoby zastosować zawór czterodrogowy, on daje i jedno i drugie.

• #3 02 Kwi 2014 19:15
    kabee84

Poziom 24  

Pompa C.O. za zaworem 3(4)-drogowym, a nie na powrocie, a powrót z grzejników wpiąć pod zawór 3(4)-drogowy. Tak jak masz teraz to ogrzewanie ma prawo nie działać (woda będzie chciała płynąć "na krótkim obiegu" bo tak jej będzie łatwiej...)
    Co do zaworu, to jeśli nie masz automatyki pogodowej i nie masz zamiaru obniżać temperatury wody w obiegu ogrzewczym to zawór trójdrożny wystarczy. Jeśli zaś masz automatykę pogodową (lub ręcznie sterować temperaturą w C.O) i chciałbyś zarazem chronić temperaturę powrotu, to musisz zainstalować zawór 4 drogowy.

• #4 02 Kwi 2014 22:18
    radzio205
    Poziom 9  

Pompa co musi być za mieszaczem ponieważ wtedy spełnia swoja funkcje i ciągnie wodę z kotła jak i z powrotu . Może pomyśl o jakimś sterowaniu temperatura w domu na przykład euroster który wyłączy pompę jak w domu się nagrzeje

• #5 03 Kwi 2014 12:01
    arelektroda
    Poziom 21  

Aby Twój układ pracował poprawnie to odlot z bojlera musi być podłączony bezpośrednio do powrotu kotła za pompą CO. Obecnie pompa CO będzie przeciągać wodę przez pompę CWU i wężownicę bojlera bo tak będzie bliżej.
    Nie za bardzo wyobrażam sobie jak zamierzasz utrzymać parametry pracy założone w poście #1 bez sterowania załączaniem obu pomp i zaworem trójdrogowym.
    Dla zapewnienia minimalnych temperatur w kotle wystarczy aby żadna z pomp nie była załączona przed jej osiągnięciem. Maksymalną górną temperaturę będzie utrzymywał sterownik kotła. Pozostaje jedynie rozwiązanie sterowania zaworem trójdrogowym, który w zupełności wystarczy, dla zapewnienia odpowiedniej temperatury w grzejnikach zależnie od temperatur w pomieszczeniach.

• #6 04 Kwi 2014 00:33
    manix-76
    Poziom 7  

Pompy będą sterowane poprzez sterownik z PID, natomiast zawór 3-D mam zamiar zastosować manualnie regulowany.

Poniżej przedstawiam nowy-poprawiony schemat,proszę o uwagi odnośnie jego poprawności

• #7 04 Kwi 2014 07:10
    gersik
    Poziom 30  

Nic z tego nie będzie. Nie osiągniesz dwóch celów na jednym zaworze 3d.

• #8 04 Kwi 2014 07:35
    pablowp1
    Poziom 22  

Założeń z pierwszego postu nie osiągniesz na tym schemacie.

• #9 04 Kwi 2014 13:06
    manix-76
    Poziom 7  

Rozumiem że tylko zawór 4-D pozwoli mi na uzyskanie takich temperatur o których mowa w temacie? Jeżeli tak,to czy pompa będzie mogła wtedy być zamontowana na powrocie instalacji?

• #10 04 Kwi 2014 20:52
    arelektroda
    Poziom 21  

W nowym schemacie zamieszczonym w poście #6 odlot z bojlera wpiąłeś prawidłowo ale zawór trójdrożny przemieściłeś w złe miejsce - na pierwszym rysunku zamieszczonym w poście #1 było dobrze. Mogę zapewnić, że jeżeli to zmienisz i dokładnie przeczytasz to co napisałem w poście #5 to Twój układ będzie działał poprawnie z zaworem trójdrogowym zgodnie z założeniami (jednak temperatura w kotle na wylocie i powrocie może być zbliżona w przypadku braku odbioru ciepła przez grzejniki). Jedynym warunkiem jest automatyczne sterowanie zaworu trójdrogowego lub Twoja ciągła obecność przy tym zaworze (to też napisałem w poście #5).

• #11 10 Kwi 2014 14:08
    manix-76
    Poziom 7  

Zmiana koncepcji.Zdecyduję się jednak na zamontowanie zaworu 4-drożnego.
    Rzućcie okiem na schemat.

A i jeszcze jedno,istnieje możliwość z tym mieszaczem zamontowania pompy CO na powrocie?

• #12 10 Kwi 2014 17:35
    arelektroda
    Poziom 21  

To teraz bojler CWU bez pompy?. W takim układzie wg mnie gdy zawór czterodrogowy połączy wyjście kotła z powrotem to o CWU nie masz co marzyć.
    Pompa CO może być w tym układzie na powrocie o ile układ nie będzie miał tendencji do zapowietrzania się. Rozumiem, że oba króćce wylotowe z kotła masz na tym samym poziomie (bo Twoje schematy trochę się w tym zakresie różnią). Jeżeli już CWU bez własnej pompy to dolot do bojlera i odlot połącz za pompą CO tak samo jak grzejniki.

Dodano po 1 [minuty]:

Zaznaczyłem, że to moje zdanie dlatego poczekaj na opinie innych chętnych do udzielenia odpowiedzi.

• #13 10 Kwi 2014 19:42
    manix-76
    Poziom 7  

Ten ostatni schemat przedstawia poprawne umiejscowienie króćców zasilających na kotle.Pompka CWU będzie zamontowana.

W wolnej chwili wrzucę schemat z uwzględnieniem Twoich sugestii i pompą CWU

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Oto kolejny po poprawkach schemat

• #14 10 Kwi 2014 20:56
    arelektroda
    Poziom 21  

Pisząc, że może wg mnie być na powrocie miałem na myśli za grzejnikami na Twoim schemacie. Tak jak teraz CO będzie przeciągać wodę przez układ CWU. Osobiście pozostawiłbym ją jak w poście #11.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME