Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto

ketchup2144 02 Apr 2014 10:13 13158 21
 • #1
  ketchup2144
  Level 9  
  Witam,
  proszę o opinię na temat instalacji wykonanej według poniższego schematu oraz na temat samego schematu.
  Instalacja jest nowa i przed sezonem grzewczym planuję połączyć naczynie wzbiorcze bezpośrednio z piecem rurą PEX bez żadnych zaworów po drodze.
  powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto

  O ile ogrzewanie działa poprawnie (nie licząc delikatnych słyszalnych drgań na pompie CO) to z bojlerem dzieją się dziwne rzeczy. Nie mogę go odpowietrzyć i cały czas słyszę w nim wodę. Po wyłączeniu pompy słychać chwilowy syk z odpowietrznika nad bojlerem.
  Próbowałem też przy zamkniętym dopływie do naczynka wzborczego i instalacji CO przy odkręconej śrubie od wirnika pompy CWU dopełniać instalację. Robiłem tak chyba z godzinę i cały czas jakby było słychać powietrze z pompy. W końcu się poddałem - jeszcze nie mieszkam i zabrakło czasu. Poniżej przedstawiam kilka realnych zdjęć. Zaznaczam, że kotłowania jest bardzo mała stąd kiepskie ujęcia.  powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto

  Mam prośbę do użytkowników doświadczonych w temacie instalacji ogrzewania o odpowiedź na poniższe pytania:

  1. Czy odpowietrzanie układu CWU przez dopuszczanie na zimnym kotle wody przy odkręconej śrubie od pompy spowoduje, że finalnie powietrze zostanie wytłoczone czy może powietrze jest zasysane i wypychane przez ten sam otwór i dlatego cały czas zdaje mi się, że cały czas powietrze się wydostaje z instalacji?
  2. Czy obecny układ pomp nie powoduje, że oba obiegi (CWU i CO) kolidują ze sobą?
  3. Czy możliwe, że pompa CWU jest za mocna i zaciąga powietrze przez odpowietrznik?
  4. Czy możliwe jest, że zachodzi zjawisko kawitacji ze względu na dużą prędkość wody CWU oraz różnych przekrojów rur - w wężownicy jest większa średnica niż doprowadzenie i powrót
  5. Oraz o pokazanie błędów w instalacji abym mógł je poprawić przed sezonem grzewczym

  Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc.
 • Helpful post
  #2
  gersik
  Level 33  
  Ad 1. Przy dobijaniu wody śrubkę na pompie zakręć.
  Ad 2. Nie.
  Ad 3. Nie bo pompa pcha w kierunku odpowietrznika.
  Ad 4. Może tak być ale powinno się samo odpowietrzyć przez odp. automatyczny.
  Ad 5. Na kotle powinien być zawór bezpieczeństwa o nie odpowietrznik. Ten kocioł ma zasilanie od góry? Jak wysoko jest naczynie i gdzie jest podpięte? Spróbuj grzać samą wodę bez włączania pompy. Niech działa na grawitacji to szybciej się odpowietrzy.
 • #3
  ketchup2144
  Level 9  
  Kocioł ma zasilanie od góry. (rura widoczna na zdjęciu z owiniętym niebieskim przewodem od czujnika temperatury) przy czym podłączenie do zasilania CWU i CO wygląda tak jak na schemacie czyli zasilanie idzie poziomo po czym trójnikiem jest poprowadzone w górę do CWU a w dół do CO. Myślę, że całe powietrze, które krąży po instalacji wychodząc z kotła ucieka do góry czyli w nitkę CWU. Tam powinno się odpowietrzyć ale być może zbyt szybko płynie woda a odpowietrznik jest co prawda w najwyższym punkcie ale na trójniku bez przedłużenia.

  Pytanie: czy warto próbować przedłużyć o te kilka centymetrów umiejscowienie odpowietrznika czy to w ogóle nie ma sensu?

  Zawór bezpieczeństwa założę zamiast odpowietrznika.

  Naczynie wzbiorcze jest na wyskości ok 4,7 m nad podłogą na której stoi kocioł i mniej więcej 0,5 m nad rozdzielaczem górnym i ok 0,3 nad najwyżej umiejscowionym grzejnikiem (tak na oko, zmierzę przy okazji). Zwróć uwagę, że naczynie jest podpięte do kolektora zasilającego piętro czyli idzie poziomą rurą pod sufitem (widoczna na zdjęciu).

  Dzisiaj zauważyłem po ok 20 h działania, że pompa CWU chodzi zupełnie na sucho. Dopiero jak ruszyłem zaworem 4d to zewsząd usłyszałem wodę z powietrzem, i dopiero po chwili dotarła woda do pompy CWU. Co ciekawe dopiero przy wyłączeniu pompu CWU słyszałem długie syczenie powietrza z odpowierznika CWU. Powtórzyłem to kilka razy - za każdym razem po wyłączeniu pompy CWU działał odpowietrznik.

  Pomyślałem, że jeśli mam już możliwość odcięcia naczynia wzbiorczego i obiegów kaloryferów to żeby zamknąć również zawór przy pompie CWU oraz odkręcić odpowietrznik na górze i dopuścić wody. Woda będzie dochodziła powrotem do momentu aż napełni się cała i dojdzie do odpowietrznika. Czy to jest dobre rozwiązanie?

  Podsumowując:

  1. Czy przedłużać "nogę" odpowietrznika?
  2. Czy napełnianie powrotem z odkręconym odpowietrznikiem ma sens?

  Na razie spróbuję na samej grawitacji - może się odpowietrzy.
  Chyba zaraz pojadę bo spać nie mogę a może się okazać, że od 5 h znowu pompa chodzi na sucho i zaraz nie będzie pompy w ogóle. Swoją drogą - może to lepsze rozwiązanie... Bojler blisko, tuż nad kotłem...

  Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

  Zaobserwowałem dziwne zjawisko: odpowietrznik przy bojlerze syczy intensywnie w momencie wyłączenia jednej z pomp (sprawdzałem na pompie CO i CWU oddzielnie, nie sprawdziłem co w przypadku, gdy chodzą dwie i jedną z nich wyłączam).
  Ci ciekawe syczy bardziej po wyłączeniu pompy CO. Jest wręcz taka zależność, że im dłużej chodzi pompa tym dłużej po jej wyłączeniu słychać syk. Mówię "syk" bo tak naprawdę nie wiem czy odpowietrznik odpowietrza czy zaciąga powietrze do instalacji. W każdym razie syczy nawet przez 20 sek po wyłączeniu pompy CO. A, no i zawó 4d musi być otwarty. Przy całkowicie zamkniętym przy odłączeniu pompy CO nie ma syku ale to logiczne ponieważ strona kotłowa jest całkowicie odcięta od pompy CO.

  Dodam, że testy robię na odłączonych grzejnikach na piętrze za pomocą rozdzielacza oraz na odkręconym tylko jednym grzejniku na dole aby nie grzać chałupy niepotrzebnie. Może to też ma wpływ.

  Czuję, że jak już się wprowadzę to sporo czasu spędzę w mojej malutkiej kotłownieńce.
 • Helpful post
  #4
  gersik
  Level 33  
  1-nie,
  2-najmniejszego ale spróbować nie zaszkodzi,
  Jak chcesz to wszystko ustawić to musi być grzany cały dom a nie tylko jeden grzejnik. Czy dobijasz wodę po dłuższym odpowietrzaniu? Powietrze raczej nie zejdzie w dół do kotła. Powyłączaj pompy, napełnij instalację i odpowietrz wszystko od nowa. Grzej i włącz pompę od CO. Wymontuj ten odpowietrznik na kotle bo on może zasysać powietrze. Naczynie jest na rurze zasilającej? Pompa tłoczy ( grzejniki zamknięte) do niego i może wywalać ci wodę. Pokaż jak podpięte jest naczynie.
 • Helpful post
  #5
  arelektroda
  Level 22  
  Odnośnie pytania nr 5 postu #1 oraz odpowiedzi na nie w poście #2 należy zauważyć, że układ jest otwarty i nie ma potrzeby stosowania zaworu bezpieczeństwa na kotle. Rolę takiego zaworu pełnić powinien zbiornik wyrównawczy podłączony bezpośrednio do najwyższego punktu na kotle. Tak jak napisałeś, podłącz swój zbiornik wyrównawczy już teraz bezpośrednio do kotła (pierwszy odcinek tego podłączenia wykonałbym z rury stalowej OC bardziej odpornej na temperaturę). Wówczas kocioł będzie odpowietrzał się do tego zbiornika wyrównawczego. Po podłączeniu zbiornika bezpośrednio do kotła zamknięcie wszystkich zaworów nie będzie miało znaczenia (pompa CWU nie podniesie w nim poziomu). Zniknie większość Twoich problemów z odpowietrzeniem.
  Co do pracy pompy CWU na sucho jak napisałeś nie mogło to być spowodowane błędnym ustawieniem zaworu czterodrogowego bo obieg CWU jest niezależny od CO. W Twoim układzie CWU jest odwróconą u-rurą i jeżeli nie masz podpiętego zbiornika wyrównawczego bezpośrednio do kotła to po wyłączeniu pompy CWU poziom w tej u-rurze spada (zasysając powietrze przez odpowietrznik przy zbiorniku co jest możliwe bo pracująca pompa CO wytwarza w kotle podciśnienie, które jest powodowane brakiem podłączenia zbiornika wyrównawczego bezpośrednio do kotła)
  Ja osobiście usunąłbym zawory zwrotne za pompami - one w tym układzie niczemu nie służą.
  Podsumowując, jeżeli podłączysz zbiornik wyrównawczy już teraz bezpośrednio do kotła to na pewno zniknie problem "syczenia" w układzie CWU i zapewnisz sobie bezpieczeństwo użytkowania kotła.
 • Helpful post
  #6
  gersik
  Level 33  
  Nie napisałem że ma obowiązek wstawić zawór bezpieczeństwa. Napisałem że powinien być a to dla tego że często naczynie wyrównawcze wywalane jest na strych i tam zamarza.
 • #7
  ketchup2144
  Level 9  
  Najbliższym krokiem będzie podłączenie naczynia wzbiorczego bezpośrenio do kotła. Podłączę pierwsze 2, może 3 metry rurą stalową a potem przejdę na pex. Będzie dużo łatwiej bo muszę się przebić do garażu a z garażu jeszcze przez strop na poddasze użytkowe.

  Tylko mam pytanie: napisałeś arelektroda, żeby podłączyć w najwyższym punkcie na kotle. Na zdjęciu przedstawiającym górę kotła widać rurę od zasilania (owinięta niebieskim przewodem od czujnika temp.). Po lewej stronie sterownika mam jeszcze jedno zaślepione wejście na górze kotła (nie widać go na zdjęciu). Czy podłączając tam naczynie powinienem wyprowadzić prostą rurą do góry ponad rurę zasilania i dopiero kolano 90 stopni do poziomu czy mogę zastosować od razu kolano 90 stopni, dojść do ściany i dopiero piąć się w górę? Spowoduje to, że pierwszy poziomy odcinek prowadzący do naczynia będzie odrobinę niżej niż ta rura zasilająca. Ma to znaczenie?

  Co do zaworu bezpieczeństwa to skoro mam miejsce na kotle a odpowietrznik nie spełnia swojego zadania to zamiast niego wstawię przy okazji jako dodatkowe zabezpieczenie.

  Zaworów zwrotnych na razie nie ruszam.
 • Helpful post
  #8
  arelektroda
  Level 22  
  Możesz podłączyć się bezpośrednio kolanem z pieca do naczynia wyrównawczego. Pisząc w najwyższym punkcie pieca mam na myśli poziom głównego króćca wylotowego. Pamiętaj aby podłączenie do zbiornika wyrównawczego nie prowadzić zbyt cienkim rurociągiem.
  Weź także pod uwagę to co napisał @gersik
  gersik wrote:
  Nie napisałem że ma obowiązek wstawić zawór bezpieczeństwa. Napisałem że powinien być a to dla tego że często naczynie wyrównawcze wywalane jest na strych i tam zamarza.
  bo widzę, że faktycznie planujesz wyprowadzić połączenie do zbiornika wyrównawczego przez pomieszczenia, w których niekoniecznie będą panowały zawsze temperatury dodatnie (rozwiązaniem jest także dodanie płynu niezamarzającego do układu - ja takie coś stosuję na działce rekreacyjnej).

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jeżeli podłączysz wyrównawczy do pieca ale poniżej króćca zasilającego instalację to ewentualnie pojawiające się powietrze lub para z miejscowych przegrzań w kotle pójdzie do grzejników a nie do wyrównawczego i będzie "bulgotało".

  Dodano po 1 [godziny]:

  Przeglądałem zdjęcia kotłowni i myślę, że najrozsądniej byłoby zastąpić te kolano z wyjścia kotła (przed tym "niebieskim owinięciem) trójnikiem i z góry do tego trójnika podłączyć zbiornik wyrównawczy. Jaką średnicę ma ten dodatkowy zaślepiony króciec do którego proponujesz podłączyć zbiornik wyrównawczy?
 • #9
  ketchup2144
  Level 9  
  - Pomieszczenia, przez które będą szły rury są ogrzewane i ocieplone więc tutaj nie ma kłopotu.
  - Calowa rura do zbiornika wystarczy?
  - I nie potrafię sobie wyobrazić jak będzie się zachowywało jeśli króciec zasilania i zbornika wyrównawczego jest na tym samym poziomie. Czy część powietrza będzie szło do grzejników a część do zbiornika czy całość do zbiornika bo tam będzie mu łatwiej ujść? Chyba sam sobie odpowiedziałem :)

  W każdym razie dziękuję bardzo za wszystkie podane odpowiedzi. Po modyfikacjach wrócę z odpowiedzią jak działa układ.

  Dodano po 25 [minuty]:

  arelektroda wrote:


  Przeglądałem zdjęcia kotłowni i myślę, że najrozsądniej byłoby zastąpić te kolano z wyjścia kotła (przed tym "niebieskim owinięciem) trójnikiem i z góry do tego trójnika podłączyć zbiornik wyrównawczy. Jaką średnicę ma ten dodatkowy zaślepiony króciec do którego proponujesz podłączyć zbiornik wyrównawczy?


  Nie mam 100% pewności ale chyba 1,25 cala. Będę dzisiaj na budowie to sprawdzę i zrobię zdjęcie podłączenia zbiornika wyrównawczego.
 • Helpful post
  #10
  arelektroda
  Level 22  
  Połączenie do zbiornika 1" a nawet 3/4" powinno w zupełności wystarczyć.
  Co do powietrza czy też pary to łatwo to sobie wyobrazić. Powietrze i para jako znacznie lżejsze od wody zawsze ulatują do góry. Co do połączenia zasilania i zbiornika wyrównawczego do różnych króćców u góry kotła to niby to samo ale w rzeczywistości nie to samo bo patrząc od wnętrza kotła ta góra to jak gdyby sufit nie zawsze poziomy zależnie od konstrukcji kotła lub jego posadowienia (wypoziomowania) na podłożu. Powietrze będzie się zbierało tam gdzie wyżej i będzie dalej zmierzało do najbliższego króćca i to jest odpowiedź na Twoje pytanie. Ażeby takiej sytuacji uniknąć zaproponowałem właśnie ten trójnik - powietrze poleci prosto do góry czyli do wyrównawczego a odpowietrzona woda do układu.
  Ale nie przesadzajmy. Jak już odpowietrzysz układ to problemów nie będzie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Sprawdź w opisie kotła może ten dodatkowy króciec został specjalnie zaprojektowany i przewidziany dla połączenia ze zbiornikiem wyrównawczym?
 • #11
  alfii
  Level 2  
  Mój kolega miał podobny problem z zapowietrzaniem pompy.
  Walka była dłuuuga. Po podłączeniu miernika ciśnienia wyszło, że spada ciśnienie po stronie ssącej i w efekcie kawitacja Zmniejszenie prędkości, dławienie na zasilaniu nie pomogło.
  Przełożyłem pompę na stronę powrotną kotła i jak ręką odjął.
 • #12
  ketchup2144
  Level 9  
  gersik wrote:
  Naczynie jest na rurze zasilającej? Pompa tłoczy ( grzejniki zamknięte) do niego i może wywalać ci wodę. Pokaż jak podpięte jest naczynie.


  W odpowiedzi na Twoje pytanie odnośnie podłączenia naczynia wstawiam zdjęcie.
  Być może sprawa nieaktualna, bo będę przerabiał podłączenie naczynia, ale może komuś się przyda wiedza jak nie podłączać.
  Naczynie podłączone białym PEXem od rozdzielacza.
  To co schodzi w dół wężem to spust podłączony z boku naczynia. Naczynie u góry otwarte.
  powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto

  arelektroda wrote:
  Sprawdź w opisie kotła może ten dodatkowy króciec został specjalnie zaprojektowany i przewidziany dla połączenia ze zbiornikiem wyrównawczym?


  W instrukcji kotła w ogóle nie jest ujęty ten króciec. Chyba zrobili go dodatkowo. Wygląda on tak jak na zdjęciu poniżej. Do niego podłączę naczynie rurą 3/4. Myślę, że zda egzamin.
  powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto
 • #13
  arelektroda
  Level 22  
  Co to za typ kotła? Nie masz np. jego przekroju? Znajomość budowy własnego kotła przydaje się chociażby dla jego poprawnego czyszczenia.Pytam czy aby na pewno ten dodatkowy króciec połączony jest z przestrzenią wodną kotła? O ile jest to nadaje się do podłączenia zbiornika wyrównawczego.
  Zadaję takie pytania bo w kotle może być zamontowana np. wężownica schładzająca lub wężownica podgrzewająca CWU. Obie nie są połączone z przestrzenią wodną kotła.
 • #14
  ketchup2144
  Level 9  
  To jest kocioł termiko:
  http://www.termiko.eu/index.php?p=oferta02c&l=pl

  Wg mnie jest to króciec połączony z przestrzenią wodną. Upewnię się przy napełnianiu. Na pewno z przestrzenią wodną jest połączony króciec w którym aktualnie jest zamontowany odpowietrznik a który zniknie z tego miejsca.
  W instrukcji są opisane tylko dwa króćce (zasilanie+termometr) oraz tuleja na czujnik temperatury.
  Termiko robi te kotły na zamówienie i dla mnie zrobili czopuch na górze i pewnie dali też dodatkowy króciec bo dociekałem do czego są te króćce (a byłem jeszcze na etapie żłobka w temacie kotłów - teraz już kończę przedszkole :))

  BTW: zastanawiam się czy jednak nie zrezygnować z dodatkowego zaworu bezpieczeństwa (zamiast odpowietrznika) względu na prawidłowe połączenie naczynia wyrównaweczego a w jego miejsce dać termometr. Ale to już małe piwko i dylemat z natury "jak zrobisz tak to będziesz miał tak" :)
 • #15
  arelektroda
  Level 22  
  Możesz w miejsce tego odpowietrznika wkręcić np. trójnik i będziesz miał możliwość wkręcenia termometru poziomo lub pionowo jak wygodniej oraz czegoś dodatkowego np. zaworu bezpieczeństwa. Termometry tarczowe są w miarę tanie i nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować je także np. na powrocie. Różnica temperatur daje obraz o aktualnym zapotrzebowaniu na ciepło. Zresztą jak napisałeś
  ketchup2144 wrote:
  to już małe piwko i dylemat z natury "jak zrobisz tak to będziesz miał tak"
  .
 • #16
  ketchup2144
  Level 9  
  Panowie,
  zmieniłem podłączenie naczynia wyrównawczego ale problem dalej pozostał, choć jakby mniejszy. Otóż mam wrażenie, że teraz nie ma syku z odpowietrznika po wyłączeniu pompy CO. Dalej jest syk po wyłączeniu pompy CWU. Kocioł chodził 2 dni i w sumie wodę grzeje. Może nie jakoś szybko, ale mam zbiornik 100l z pojedyńczą wężownicą i wyczytałem, że sprawność wymiennika jest bardzo niska. Ogrzewanie natomiast chodzi bardzo ładnie.

  Od początku obserwuję następujące zachowanie zaworu 4D (jest sterowany manualnie): Jak ustawię go np. na 3 czyli 70% (teoretycznie) wody wraca do kotła to po jakimś czasie odkręcając zawór na 10 (tak jakby go nie było) słyszę wszelkiego rodzaju bulgotanie, przelewanie w całej instalacji, również wyraźnie słychać to z rur CWU.

  Pytanie 1: czy to normalne?

  Poniżej wklejam 2 poprawione schematy mojej instalacji (trochę zmieniłem w porównaniu do pierwszego ponieważ rura zasilająca CO jest poniżej króćca zasilania wychodzącego z kotła. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Pod zdjęciami kolejne moje pytania:

  powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto

  Pytanie 2: Jeśli zawór 4d jest zamknięty czyli CO jest "odcięte" od kotła to czy pompa nie zasysa wody z powrotu? Zaznaczyłem moje przypuszczenia odnośnie kierunku przepływu wody zielonymi strzałkami.

  powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto

  Pytanie 3: Czy jesli zawór 4d jest otwarty to nie silniejsza pompa nie "zabiera" wody słabszej?

  Pytanie 4: Zastanawiam się czy przyczyną wadliwego działania nie jest to, że od poziomej rury zasilania CO i CWU jest rozprowadzone trójnikiem w ten sposób, że w dół idzie CO a w górę CWU. Mam na myśli konkretnie to:
  powietrze w CWU - Stale słyszę szumy w instalcji CWU mimo odpowietrznika auto
 • #17
  pablowp1
  Level 23  
  Co do pierwszego pytania to powiem ci,że masz zapowietrzoną instalację i dlatego nie mozesz jej zrównoważyć. Wyłacz pompy, dolewaj powolutku wodę do układu i jednocześnie wszystko opowietrzaj co się da. Pompa od cwu powinna w twoim przypadku pracować na 1 biegu, aby nie doprowadzać do kawitacji.
  ad 2 nie zaciąga'
  ad 3 jeżeli układ wyregulowanu, zrównoważony to nic nie bedzie zabierane,
  ad 4 niepowinno mieć to wpływu
  A że tak zapytam, dlaczego instalację poprawiasz ty a nie ten co ją wykonał?
 • #18
  ketchup2144
  Level 9  
  Czemu sam poprawiam? Tak naprawdę to można powiedzieć, że sam ją wykonałem. A tak naprawdę teść kręcił rurki konsultując schemat z wykwalifikowanym hydraulikiem zajmującym się na codzień instalacjami CO.

  Ok, czyli teraz zostaje odpowietrzyć. Będę próbował. Czy odpowietrzniki automatyczne powinny być otwarte cały czas "operacji" odpowietrzania?
 • #19
  pablowp1
  Level 23  
  No pewnie, że otwarte, niech wywalają powietrze z układu.
 • #20
  ketchup2144
  Level 9  
  Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi. Na chwilę obecną układ grzeje już tylko ciepłą wodę (wiosna za oknem). Dalej jest tak, że po wyłączeniu pompy słychać syczenie z odpowietrznika. Być może jeszcze się nie odpowietrzył układ , choć to jednak trochę dziwne, że powietrze nie jest "wywalane" podczas pracy a w momencie wyłączenia pompy CWU.

  BTW - znalazłem cieknący delikatnie kaloryfer na górze, ale nie sądzę, że to ma związek.
  Wrócę do tego tematu wraz z początkiem sezonu grzewczego. Może do tego czasu się odpowietrzy :)
 • #21
  arelektroda
  Level 22  
  Twój problem z zapowietrzaniem CWU może wynikać z faktu różnicy średnic rury zasilającej wężownicę i średnicy samej wężownicy. Zbiornik CWU a właściwie jego wężownicę to jest U rurę usytuowałeś w pionie. Zwróć uwagę, że przy Twoim podłączeniu górna krawędź rury zasilającej tej z odpowietrznikiem jest niżej od górnej krawędzi U rury. Ta różnica (ten uskok) powoduje zbieranie się tam powietrza, którego odpowietrznik nie usunie bo jak napisałem wnętrze U rury jest wyżej od dolnej krawędzi odpowietrznika a to uniemożliwia ujście zgromadzonego powietrza a dodatkowo obniża sprawność U rury bo w jej górnej części jest poduszka powietrza a nie gorąca woda z kotła. Gdyby te górne kolano patrzyło do góry lub może prościej pochyliłbym nieznacznie zbiornik CWU tak aby kolano wylotowe było nieco wyżej (powietrze w U rurze poleci w kierunku odpowietrznika) to problem prawdopodobnie zniknie (opuść trochę prawy uchwyt zbiornika).
 • #22
  ketchup2144
  Level 9  
  Witajcie po dłuższej przerwie. Spieszę z informacją odnośnie rozwiązania mojego problemu.
  Otóż postąpiłem zgodnie z sugestią @arelektroda i wypoziomowałem a wręcz pochyliłem odrobinę zbiornik CWU tak, aby faktycznie powietrze mogło uciec do odpowietrznika. Po około 1,5 miesiąca ciągłej pracy nie słuchać powietrza. Tak, jakby całe uszło odpowietrznikiem.

  Także bardzo dziękuję za pomoc, problem rozwiązany.