Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój przewodu elektrycznego

02 Kwi 2014 10:37 1677 3
  • Poziom 20  
    Czy nadal przekrój kabla to pi*r2 :?:
    Potrzebowałem kawałek DY 1,5mm2 i dostałem wyjęty z opakowania z taką nalepką.
    Coś mi nie pasowało i suwmiarka w rękę. 1,1-1,2 [mm] > 0,95 - 1,15 [mm2] ?
    Teraz to nie jest reklama tylko przestroga przed firmą, której pracownicy mają wszystko w doopie byle sprzedać towar. ELEKTRO - SAL. Zapytałem dlaczego tak jest to oni nie wiedzą.
    Taka jest nalepka tak sprzedają. Powiedzieli, że się czepiam.
    Trzy dorosłe osoby nie potrafiły policzyć pola powierzchni przekroju :!:
    Problem jest taki, że jak się ktoś pomyli w fabryce, sprzedawca będzie mieć to gdzieś i się tym nie zainteresuje może dojść do nieszczęścia.
    Dopiero w trzeciej hurtowni zainteresował się tym sprzedawca i dostałem informację ( gdzieś podzwonił ), że obecnie stosowana miedź ma lepsze właściwości i kable są robione nie na mm2 ale wg jakiejś tam normy co pozwala na obniżenie pola przekroju.
    Czy to prawda :?:
  • Poziom 34  
    Zaniżone przekroje żył przewodów są już od kilku lat. Tłumaczenie, że to ze względu na lepsze właściwości miedzi też słyszałem, jednak dla mnie 1,5 mm² to 1,5 mm², a nie np 1,2 mm². Dlaczego w drutach nawojowych nie ma tego zjawiska, jak kupuje DNE 1,00 mm to tyle ma w rzeczywistości, czyżby tam stosowali gorszą miedź? :D
    O ile dobrze pamiętam, to temat ten już kiedyś był poruszany na forum.
  • Moderator
    krzysiek7 napisał:
    Dlaczego w drutach nawojowych nie ma tego zjawiska, jak kupuje DNE 1,00 mm to tyle ma w rzeczywistości, czyżby tam stosowali gorszą miedź? :D

Gorszą, to może nie, ale zupełnie inną. No i druty nawojowe określane są przez średnicę, a nie przekrój.
  • Poziom 20  
    Nie trzeba znać wzoru na pole koła. :!:
    Zapytajcie kogoś ze znajomych czy zna wzór.
    Jestem przekonany, że tylko 10% bez dłuższego namysłu poda poprawny.
    Przeraża mnie brak zainteresowania problemem. Byle sprzedać towar.
    Jeżeli instalacja będzie policzona na powiedzmy 2,5mm2. Hurtownia sprzeda kabel o zaniżonym parametrze ale zgodnym z normą XYZ. Spali się dom/warsztat/.... kto za to odpowie :?:

Czy może ktoś potwierdzić, że obecnie kable są robione wg jakiejś normy a nie na przekrój :?:

Znalazłem ten temat, ale tam nie ma odpowiedzi.