Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie innego zasilacza/adaptera

ehaftpl 02 Kwi 2014 11:19 795 7
  • #1 02 Kwi 2014 11:19
    ehaftpl
    Poziom 2  

Witam,
    mam router D-Link Di-524 i do niego był zasilacz/adapter(nie wiem jaka jest prawidłowa nazwa) o parametrach Output: +5V/1.2A niestety coś się z nim stało i chyba nie daje wystarczającej mocy do routera bo diody ledwo świecą. Myślałem, że to router się popsuł. Po tygodniu nieużywania tak o z ciekawości podłączyłem zasilacz od innego starego routera: Output: 12V/500mA i o dziwo mój router zaczął działać jak kiedyś.

Moje pytanie czy ten router może działać na mocniejszym zasilaczu/adapterze? Czy jest jakieś ryzyko np. pożaru, spalenia sprzętu itp?

Przepraszam za brak precyzji adapter/zasilacz ale totalnie się na tym nie znam ;/

0 7
  • #2 02 Kwi 2014 11:46
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zasilacz ma mieć takie samo napięcie i przynajmniej taki sam prąd maksymalny.

Między 5 i 12 V jest za duża różnica - może spalić się układ zasilania wewnątrz routera.

0
  • #3 02 Kwi 2014 11:53
    kcbr
    Poziom 13  

Po polsku - zasilacz.
    Jeżeli był 5V/1,2A to znaczy, że ma być na napięcie 5V i ani więcej, ani mniej.
    Jeżeli chodzi o "1,2A" to jego max wydajność prądowa.
    Możesz zastosować zasilacz o większej wydajności prądowej, np. 2A, 2,5A itd... ale nie mniejszej.

Używając zasilacza 12V/0,5A, spalisz router, lub zasilacz. Router pewnie odpłynie wcześniej.

0
  • #4 02 Kwi 2014 13:24
    Pan_Kleks
    Poziom 20  

Router i tak ma w środku przetwornicę na 3.3V, pytanie czy kondensatory są na 16V czy 6.3V, ale pewnie już by strzeliły i by były efekty dźwiękowe , więc skoro działa to jest duża szansa że będzie działał dalej.

0
  • #5 02 Kwi 2014 13:38
    CHACA
    Poziom 43  

Układy przetwornic w routerach robione są z zapasem napięciowym jak i prądowym. Co do pierwszego to nawet zapas sięga do 40VDC, natomiast jest ograniczony pobór prądu czasami nawet do 1,5A.

0
  • #6 02 Kwi 2014 13:47
    Pan_Kleks
    Poziom 20  

CHACA napisał:
    Układy przetwornic w routerach robione są z zapasem napięciowym jak i prądowym. Co do pierwszego to nawet zapas sięga do 40VDC, natomiast jest ograniczony pobór prądu czasami nawet do 1,5A.

Pozostaje kwestia kondensatorów i strat w przetwornicy ALE przy impulsowej przetwornicy przy większym napięciu straty w teorii będą mniejsze bo większe napięcie = mniejszy prąd, gorzej jak jest stabilizator liniowy , wtedy można go ugotować.

0
  • #7 02 Kwi 2014 19:33
    CHACA
    Poziom 43  

Kondensatory elektrolityczne nie są problemem, zawsze można je wymienić tym bardziej w przetwornicy. Stabilizatory też mają widełki.

0
  • #8 02 Kwi 2014 19:41
    pixel_k
    Poziom 9  

ehaftpl napisał:
    Witam,
    mam router D-Link Di-524 i do niego był zasilacz/adapter(nie wiem jaka jest prawidłowa nazwa) o parametrach Output: +5V/1.2A niestety coś się z nim stało i chyba nie daje wystarczającej mocy do routera bo diody ledwo świecą. Myślałem, że to router się popsuł. Po tygodniu nieużywania tak o z ciekawości podłączyłem zasilacz od innego starego routera: Output: 12V/500mA i o dziwo mój router zaczął działać jak kiedyś.

Moje pytanie czy ten router może działać na mocniejszym zasilaczu/adapterze? Czy jest jakieś ryzyko np. pożaru, spalenia sprzętu itp?

Przepraszam za brak precyzji adapter/zasilacz ale totalnie się na tym nie znam ;/

Widocznie brakowało routerowi kopa, a te 7 V troszkę mu pomogły i internet będzie teraz 7 razy szybciej działał :D

0