Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór luksomierza do oświetlenia awaryjnego, opinie

ducia 02 Apr 2014 20:28 6504 14
 • #1
  ducia
  Level 22  
  Witam, posiada ktoś ten miernik Voltcraft LX-1108? Zastanawiam się nad zakupem do pomiaru oświetlenia awaryjnego.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Letoo
  Level 10  
  Tego, o który pytasz nie znam, osobiście pracuje na Tenmarsie TM202 i jestem zadowolony, 3 raz przeszedł wzorcowanie bez zastrzeżeń. Cena nowego to około 500 zł netto już ze świadectwem.
 • #4
  adammc

  Level 26  
  Ja mam Sonel LXP-1 i robię na nim większość pomiarów oświetlenia ,
  obecnie wyszły 2 nowe modele LXP10B z dokładnością 0,01 lx, oraz LXP10A z 0,001lx, zakupie jeden z nich a mój obecny chętnie sprzedam.
  Osobiście nie polecam tanich mierników, ponieważ po upływie certyfikatu może być problem z jego otrzymaniem na taki sprzęt.
 • #5
  tadkli9743
  Level 24  
  Witam

  Pomiary natężenia oświetlenia może wykonywać pomiarowiec, który spełnia warunki:
  * posiada odpowiednie kompetencje (kurs, szkolenie merytoryczne przeprowadzone przez instytucje szkoleniowe np. instytuty)
  * wyposażony jest w miernik (luksomierz) posiadający świadectwo wzorcowania dokonane przez laboratorium wzorcujące mające do tych czynności kompetencje między innymi zachowujące spójność pomiarową, oszacowany budżet niepewności a miernik spełnia wymagania dotyczące mierników zawarte w Dzienniku Urzędowym Miar i Probiernictwa (patrz fot. nr 1 i 2)
  * posiada normę (oryginał), według której dokona oceny wszystkich parametrów dotyczących natężenia oświetlenia (natężenie oświetlenia oraz równomierność w polu zadania, w polu bezpośredniego otoczenia, w polu otoczenia), spełni wymagania własnego ubioru, odpowiedniego czasu "nagrzania lamp" wyboru miejsc pomiarowych i ich ilości oraz spełnienia pozostałych wymagań zawartych w normie oświetleniowej.
  * sporządzenie sprawozdania z badań zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz między innymi dokładna identyfikacja przyrządu pomiarowego i kalibratora optycznego z podaniem nr świadectw wzorcowania, określenie niepewności pomiaru itd.
 • #6
  Anrod
  Level 12  
  witam,

  już miałem zakładać nowy wątek ale znalazłem niniejszy więc przyłączę się z prośbą o pomoc w wyborze luksomierza - głównie do pomiaru natężenia oświetlenia ewakuacyjnego.

  Na razie rozważam dwa typy:

  1. SONEL LXP-2 - luksomierz doradzony w sklepie internetowym

  2. SONEL LXP-10B - typ doradzony bezpośrednio podczas rozmowy telefonicznej z SONEL (jako że wg nich SXP-2 nie nadaje się do pomiarów oświetlenia ewakuacyjnego).

  Może ktoś zaproponuje inny - idealnie by było gdyby był zgodny z jakimś oprogramowaniem do robienia protokołów.

  pozdrawiam,
  Anrod
 • #7
  tadkli9743
  Level 24  
  Witaj
  Proponuję L-100 Luksomierz precyzyjny produkcji Polskiej z Białegostoku współpracuje z komputerem

  Pozdrawiam
 • #8
  Anrod
  Level 12  
  dziękuję za propozycję - już go namierzyłem ale ta cena ...
 • #9
  e-sparks
  Electrician specialist
  tadkli9743 wrote:
  Pomiary natężenia oświetlenia może wykonywać pomiarowiec, który spełnia warunki:
  * posiada odpowiednie kompetencje (kurs, szkolenie merytoryczne przeprowadzone przez instytucje szkoleniowe np. instytuty)
  * wyposażony jest w miernik (luksomierz) posiadający świadectwo wzorcowania dokonane przez laboratorium wzorcujące mające do tych czynności kompetencje między innymi zachowujące spójność pomiarową, oszacowany budżet niepewności a miernik spełnia wymagania dotyczące mierników zawarte w Dzienniku Urzędowym Miar i Probiernictwa (patrz fot. nr 1 i 2)
  Aż oczy z wrażenia przetarłem, myśląc że post napisany był w 1995 roku, a tu zonk... 2014 jak byk.
  Nieco na czasie nie jesteś, Kolego...

  Pozdrawiam, Wiesław
 • #10
  tadkli9743
  Level 24  
  e-sparks proponowałbym jeszcze raz przeczytać mój post ze zrozumieniem - to nie post napisany w 1995 r a opublikowany Dziennik Urzędowy Miar i Probiernictwa, który opisuje wymagania jakie musi spełnić miernik do pomiaru oświetlenia. Według tych wymagań zarówno Główny Urząd Miar w Warszawie jak i Okręgowe Urzędy miar dokonują wzorcowania luksomierzy.
  Nikt się nie dziwi, że Albert Einstein 25 listopada 1915 opublikował swoją najważniejszą pracę: ogólną teorię względności, za którą dostał w 1921 nagrodę Nobla, a Ty się dziwisz, że jeszcze są aktualne w Polsce dokumenty z 1995 r.

  Pozdrawiam
 • #11
  e-sparks
  Electrician specialist
  Przeczytałem...

  i dalej się dziwię.

  Pozdrawiam, Wiesław
 • #12
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  tadkli9743 wrote:

  Nikt się nie dziwi, że Albert Einstein 25 listopada 1915 opublikował swoją najważniejszą pracę: ogólną teorię względności, za którą dostał w 1921 nagrodę Nobla


  To bzdura. Albert Einstein nigdy nie otrzymał Nobla za ogólną teorię względności. Natomiast otrzymał Nobla w 1921 roku „Za zasługi dla fizyki teoretycznej, a szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym”.
 • #13
  tadkli9743
  Level 24  
  Szanowny Panie Moderatorze!
  Proszę trochę poczytać na temat kontrowersji otrzymania nagrody Nobla przez Einsteina. Cytuję fragment artykułu na ten temat
  ..."Jedną z najciekawszych historii związanych z Nagrodą Nobla, jest jak twierdzi prof. Infeld, nagroda dla Alberta Einsteina. W 1905 roku Einstein opublikował 5 teorii zasługujących na owe wyróżnienie. Opracował m.in. Teorię względności, która zmieniała oblicze fizyki. Owszem, nominacje Einsteina pojawiały się, nawet kilka rocznie, jednak wciąż je odrzucano. Przytaczano przeróżne argumenty żeby tylko nie nagrodzić tego wybitnego fizyka. Czemu tak się działo? Czyżby polityka miała w tym swój udział ?

  W 1914 roku w Niemczech 93 profesorów podpisało manifest, w którym wyrazili "poparcie dla cesarza i wojny". Einstein , jako jedyny, nie podpisał tej deklaracji. Manifest ten w dużym stopniu przyczynił się do tego, że Einstein stracił poparcie Niemców. Drugim z zarzutów przeciwko uznaniu Einsteina za godnego Nagrody Nobla był brak dowodów popierających prawdziwość jego teorii. Tymczasem 6 listopada 1919 roku ogłoszono wyniki obserwacji całkowitego zaćmienia słońca. Teoria Einsteina została potwierdzona. Z dnia na dzień stał się sławny. Prasa zaczęła o nim pisać . Rosnącej sławie fizyka pomagały także inne czynniki. Ludzie byli bardzo zmęczeni wojną. Pokładali nadzieję w niemieckim uczonym. Wierzono , że może to jakoś pomóc Europie. W tym czasie świat niemieckiej nauki podzielił się. Konserwatyści nadal nie akceptowali Einsteina. Pozostali czuli się z niego dumni i popierali nominacje do Nagrody. Jednak przeciwnicy nie rezygnowali. Chcieli obalić Teorię względności . Publikowali wiele różnych teorii, które rzekomo miały udowodnić błąd Einsteina. Tak naprawdę nie byli w stanie zrozumieć prawdziwego geniusza i jego prac. Tymczasem Einstein nie przejmował się wysiłkami swoich "wrogów". Chodził na ich wykłady i śmiał się z nich, mówiąc, że " gdyby jego teoria była nieprawidłowa, to wystarczyłoby jedno doświadczenie aby ją obalić".

  W 1921 roku posypała się lawina nominacji dla Alberta Einsteina. Zdobył prawie połowę głosów( 14/32) . Zawzięci przeciwnicy jednak nie rezygnowali. Napisali 55-cio stronicowy raport, w którym twierdzili, że Teoria względności Einsteina nie może być respektowana ponieważ nie ma w niej mowy o Bogu. Kandydaturę Einsteina ponownie odrzucono.

  Rok później do Komitetu dołączył nowy członek. Młody człowiek zdawał sobie sprawę z trwającego absurdu wokół nagrody dla wybitnego fizyka. Uznał, że Einstein musi w końcu otrzymać wyróżnienie. Wiedząc jakie problemy związane są z Teorią względności, postanowił, że Einstein otrzyma nagrodę za FOTOEFEKT. Sformułowane przez Einsteina Prawo fotoefektu zostało bowiem potwierdzone doświadczalnie i nie miało w porównaniu do teorii względności tak wielu wrogów. W końcu, w 1921roku Albert Einstein otrzymał Nagrodę Nobla. Jednak nawet po fakcie przeciwnicy nie dali za wygraną. W prasie pojawił się wulgarny artykuł na temat laureata. Akademia Nauk zatwierdziła nagrodę dla niemieckiego fizyka. Einsteinowi zabroniono jednak podczas rozdania nagród mówić o Teorii względności. Uczony niewiele sobie z tego robiąc już pół roku później na spotkaniu w Göteborgu mówił o tej teorii."

  A na marginesie to temat główny postu jest nie o Einsteinie tylko o wyborze luksomierza.
  Jestem pomiarowcem w środowisku pracy już kilkanaście lat ponad 10 lat temu nasze laboratorium otrzymało akredytację od Polskiego Centrum Akredytacji na wykonywanie pomiarów oświetlenia, co wiąże się ze spełnieniem również wymagań przepisów Unii Europejskiej.

  Myślę, że włożyłem kij w mrowisko i ruszyłem środowisko elektryków, którzy nie mając uprawnień i odpowiedniego sprzętu do pomiarów oświetlenia wykonują je.
  Nie ma potrzeby robić akredytację na wykonywanie pomiarów oświetlenia lecz wystarczy "dobra praktyka laboratoryjna".

  Jeżeli Panowie chcecie podyskutować na temat luksomierzy to jestem otwarty ale proponuję zgłębić wiedzę na temat jakości dopasowania korekcji widmowej luksomierzy oraz widmo światła białego LED.

  W załączeniu artykuł na temat luksomierzy.

  Pozdrawiam
 • #14
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  tadkli9743 wrote:
  Szanowny Panie Moderatorze!
  Proszę trochę poczytać na temat kontrowersji otrzymania nagrody Nobla przez Einsteina. Cytuję fragment artykułu ...


  Ależ ja to znam dość dokładnie! I cieszę się, że na tym kończymy dyskusję o Noblu dla Einsteina.
 • #15
  e-sparks
  Electrician specialist
  Aktualny stan prawny jest taki, że osoba wykonująca pomiary oświetlenia (obojętne jakiego) nie musi legitymować się ŻADNYMI uprawnieniami, ani kursami oraz nie musi posiadać żadnych świadectw wzorcowania, kalibracji czy tym podobnych (no może poza świadectwem bierzmowania...)
  Pracujesz w jakimś akredytowanym laboratorium, masz jakieś świadectwa, dlatego siejesz propagandę podobną do sanepidu, że tylko namaszczenie przez Urząd Miar i Probiernictwa pozwala jedynie Tobie wykonywać pomiary oświetlenia. Do tego dysponujesz wiedzą z końca ubiegłego wieku...
  A ten Einstein to wykonywał pomiary oświetlenia ewakuacyjnego, czy stanowiskowego? I jakie miał ku temu uprawnienia?

  Pozdrawiam, Wiesław