Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tevion MDVD 2007 - Brzęczący dławik.

02 Kwi 2014 21:06 1956 7
  • Poziom 7  
    Witam. Dostałem do naprawy od znajomego mini-wieżę marki TEVION, model 2007. Nie działa wyświetlacz, nie wysuwa się szuflada na płytę, za to działa podświetlenie ledowe.

Wydaje mi się, że problem może tkwić w zasilaczu, ponieważ na wyjściu wg nadrukowanych oznaczeń powinno być +12V (żółty) - +5V (biały) - GND (czerwony) - + 24V (czarny), a rzeczywiście jest o +- 4V mniej na każdym przewodzie. Dodatkowo z (chyba) dławika NT 0132 NL (niebieska kropka) wydobywa się dziwne, tętniące i rytmiczne buczenie czy raczej brzęczenie. Do wymiany są na pewno 2 kondensatory, które są lekko napuchnięte (czerwone kropki).
    Głównie chodzi mi o wyjaśnienie tego dziwnego dźwięku, ponieważ spotykam się z tym pierwszy raz. Niżej zamieszczam zdjęcie całej płytki.
    Tevion MDVD 2007 - Brzęczący dławik.

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Vibray napisał:
    Dostałem do naprawy od znajomego mini-wieżę marki TEVION

Jakim cudem, jak Ty nie masz żadnego pojęcia o naprawie, nie znasz nawet elementów, a już do czego dany element służy, to w tym jesteś kompletnie zielony, oddaj to znajomemu i przeproś go.
    Vibray napisał:
    Dodatkowo z (chyba) dławika NT 0132 NL (niebieska kropka)

Najpierw książki teorii, jak co działa i po co tam jest.
    Vibray napisał:
    Niżej zamieszczam zdjęcie całej płytki.

A to po co?
  • Poziom 7  
    btomko napisał:
    Vibray napisał:
    Dostałem do naprawy od znajomego mini-wieżę marki TEVION

Jakim cudem, jak Ty nie masz żadnego pojęcia o naprawie, nie znasz nawet elementów, a już do czego dany element służy, to w tym jesteś kompletnie zielony, oddaj to znajomemu i przeproś go.
    Vibray napisał:
    Dodatkowo z (chyba) dławika NT 0132 NL (niebieska kropka)

Najpierw książki teorii, jak co działa i po co tam jest.
    Vibray napisał:
    Niżej zamieszczam zdjęcie całej płytki.

A to po co?

Takim cudem, że przy takich rzeczach człowiek może nauczyć się najwięcej. Nie proszę Cię o wytykanie mi czego nie umiem, a o pomoc w zrozumieniu co może być nie tak. Jeśli nie masz ochoty pomóc to nie rób tego. Przypominam Ci, że Ty tez kiedyś zaczynałeś.
  • Poziom 34  
    Vibray napisał:
    a o pomoc w zrozumieniu co może być nie tak.

Ty nie chcesz się nauczyć, Ty czekasz na tz. gotowca, wymień to i tamto i będzie grało.
    Poczytaj najpierw o przetwornicach, zasilaczach impulsowych, pokaż ze coś wiesz na ten temat, i dopiero możesz prosić o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Autor tematu nigdzie nie pisał że chce znać przyczynę awarii a jedynie był ciekawy dlaczego dławik buczy.
    Druga sprawa czy to dławik czy transformator kolego drogi? ;)
    W takich urządzeniach wszelkiego rodzaju piski są spowodowane wpadaniem w rezonans a to dlatego że działają te przetwornice na wysokich częstotliwościach dlatego na duże moce wystarczają małe transformatory.
    A co do naprawy zasilaczy częstym problemem z napięciami są właśnie wadliwe kondensatory, uszkadza je ciepło z sąsiadujących radiatorów, więc sprawdź je w pierwszej kolejności na 50% wina leży w nich.
  • Poziom 7  
    pawlik722 napisał:
    Autor tematu nigdzie nie pisał że chce znać przyczynę awarii a jedynie był ciekawy dlaczego dławik buczy.

Wreszcie ktoś, kto potrafi czytać..

pawlik722 napisał:
    czy to dławik czy transformator kolego drogi?

Wydaje mi się, że dławik, ponieważ transformator jest nad nim i jest oznaczony "TR101", a ten zaznaczony element, z którego wydobywa się ten dźwięk jest bardzo podobny (prawie identyczny) do elementu, który znalazłem w googlach pod hasłem "dławik".

pawlik722 napisał:
    W takich urządzeniach wszelkiego rodzaju piski są spowodowane wpadaniem w rezonans a to dlatego że działają te przetwornice na wysokich częstotliwościach dlatego na duże moce wystarczają małe transformatory.

Wg rad kolegi btomko doczytałem i już rozumiem ich zasadę działania. Czy jest jakiś sposób żeby się tego pozbyć prócz zalania klejem czy innym żelem? I czy może mieć to związek z tymi kondensatorami do wymiany?

Edit: Jutro sprawdzę napięcia na wszystkich kondensatorach i w razie czego dam znać. Dzięki za pomoc.
  • Poziom 34  
    Vibray napisał:
    Wreszcie ktoś, kto potrafi czytać.
    Powinieneś dołączyć do tego grona. Sam zdradzasz swoją nikłą wiedzę na temat zasilaczy impulsowych.
    Vibray napisał:
    Wydaje mi się, że dławik, ponieważ transformator jest nad nim i jest oznaczony "TR101", a ten zaznaczony element, z którego wydobywa się ten dźwięk jest bardzo podobny (prawie identyczny) do elementu, który znalazłem w googlach pod hasłem "dławik".
    sądzisz, że to maleństwo oznaczone tr jest w stanie zasilić jakąkolwiek wieżę? Ten tr służy jedynie do podtrzymania pamięci wieży i zasilania wyświetlacza w czasie wyłączenia wieży. Po co komu pomiary napięć na kondensatorach. Wymień wszystkie podejrzane i wtedy sprawdź czy ,,dławik" nadal buczy. Swoją drogą dobrze jest się uczyć za cudze pieniądze i na jego sprzęcie nie biorąc za nic odpowiedzialności
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Zygagra mój post miał na celu zaciekawienie autora do zastanowienia się jak wygląda na jakiej zasadzie i czemu jest takie małe w stosunku do mocy trafo w przetwornicy impulsowej, trzeba doradzić powiedzieć ale nie można wszystkiego inaczej z głowy wyleci jak się samemu nie poszuka ja musiałem dochodzić do większości sam, a pamiętam jak w okolicy poza domem kultury internetu nie miał nikt a jak miał to i tak nie było zbyt wielu stron żeby sie dowiedzieć tak jak teraz, trzeba było pokombinować z książkami posiedzieć i głowę truć okolicznemu elektronikowi ale za to coś w głowie zostało, zawodowym elektronikiem nie jestem ale podstawy znam i podstawowe zasady napraw również właśnie dzięki własnemu dążeniu do chłonięcia wiedzy.

A co do naprawy jak mówiłem kondensatory zmień, wszystkie elektrolity chyba że masz je jak zmierzyć i podwiedz jakie były efekty.