Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant - Ecotec plus 146/5-5 nie osiaga zadanej temperatury

02 Kwi 2014 21:52 5670 14
  • Poziom 9  
    Witam

Mam pytanie, czy to normalne zachowanie pieca ? Mianowicie instalacja co to vaillant ecotec 146/5-5 ze sterownikiem calormatic 470 umieszczonym w pomieszczeniu referencyjnym - na sterowniku jest ustawiona zadana temperatura stała przez cały dzień na poziomie np. 22 stopnie i kocioł nie jest w stanie dojsc do temperatury zadanej, w tym przypadku będzie zawsze 21,5 stopnia i kocioł praktycznie cały czas pracuje - obojętnie jaką temperaturę zadaną ustawie to kocioł zawsze utrzymuje temperaturę o 0,5 stopnia mniej (np. Zadana 20 osiągnięta 19,5 zadana 24 osiągnięta 23,5 i tak będzie cały czas nawet po 2-3 dniach) i cały czas pracuje co powoduje ze mam spore zuzycie gazu (np. teraz w marcu poszło 450 m3 gazu)
    W domu jest tylko podłogówka (ok. 650 m rur w 10 obwodach ) plus jedna drabinka w Łazience wpięta przed rozdzielaczem, ściany porothemr 25 plus 20 cm styropianu.
    KG ustawiona na 0,5 , opcja termostat,
    Instalacja jest w nowym budynku, grzanym od grudnia 2013

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 32  
    Instalacja podpięta do kotła bezpośrednio czy przez sprzęgło i mieszacz? Jeśli nie dogrzewa to podnieś KG. Może podłogówka jest zapowietrzona i nie grzeje tak jak powinna. Co masz na sterowniku "termostat" czy inną nastawę?
  • Poziom 9  
    Witam

Instalacja podłączona bezpośrednio do kotła. Z krzywymi juz kombinowałem i taki sam efekt nawet jak dałem krzywą na 1. Instalacja była dwa razy odpowietrzana jako instalacja i kilka razy poprzez program na kotle.
    Nastawy na termostat i obojętnie jaką temepraturę ustawie to kocioł zawsze ma 0,5 stopnia poniżej zadanej i cały czas pracuje.
    Na poczatku jak bylo ustawione na temperaturę powrotu to jeszcze gorzej bylo, bo nie osiągał nawet zadanej temperatury wody i palnik cały czas chodził na max. Jak przestawiłem na temperaturę zasilania to temperaturę wody osiąga ale temperatury zadanej w pomieszczeniu już nie osiąga.

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Instalacja podłączona bezpośrednio do kotła.
    - to szkoda.
    Czy palnik pracuje ciągle, czy ma krótkie cykle pracy z szybkim przyrostem temp. kotła > przerwa kilka -kilkanaście min. > praca itd.
    Jaka jest różnica temp. między zasilaniem i powrotem do kotła?
    Czujnik zewn. musi być wolny od wpływu słońca i innych źródeł ciepła

Ustaw w c-M 470 wpływ temp. pokojowej na wyłącz > sprawdź efekt i ew. podnieś krzywą.
  • Poziom 9  
    1Qmaty napisał:
    Cytat:
    Instalacja podłączona bezpośrednio do kotła.
    - to szkoda.

- dlaczego szkoda ? Czy cos powinno jeszcze być zamontowane pomiędzy kotłem a rozdzielaczem ?

Palnik chodzi ciągle na małym płomieniu - prawie wogóle się nie wyłącza
    Cytat:
    Jaka jest różnica temp. między zasilaniem i powrotem do kotła
    - różnica jest około 8-10 stopni

Czujnik zamontowany jest od północnej strony domu i słońce tam praktycznie nie sięga

Cytat:
    Ustaw w c-M 470 wpływ temp. pokojowej na wyłącz > sprawdź efekt i ew. podnieś krzywą.

Ok dzisiaj tak ustawie i zobaczymy co będzie przez weekend - ale chyba już też tak robiłem jak szukałem krzywej i było tak samo czyli kocioł dochodził do temp. Niższej o 0,5 od zadanej

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 32  
    Grzej i wietrz jest to nowy dom i musi się wysuszyć. Jak duży jest to dom bo patrząc na ilość pętli to chyba dość mały.
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Grzej i wietrz jest to nowy dom i musi się wysuszyć. Jak duży jest to dom bo patrząc na ilość pętli to chyba dość mały.

To grzeje i susze ale powiem tylko ze w domu jest rekuperacja a dodatkowo ściany są z porotherm dryfix czyli na piankę a nie zaprawę (budynek stawiany jak min. Dom energooszczcędny)

Ogrzewane jest niecałe 100m powierzchni domu

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 9  
    [quote="1Qmaty"]
    Cytat:

Ustawiłem na weekend tak jak napisałeś, efekt taki
    Zadana temp 21,5 kocioł grzeje do 22-22,5 i cały czas chodzi (przynajmniej jak zaglądam to palnik na min) i jak patrzę na calormatic-a to tam jest temp zasilania zadana np. 31 a jest aktualnie np. 35

Czy to tak ma się zachowywać ?

No i dalej pozostaje problem niższej temperatury niż zadana o pół stopnia w trybie termostat

Jakieś pomysły ?

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 18  
    Czy na kolektorach jest pompa mieszająca i jak sterowana?
    Czy powroty mają podobną temp.?
    Sprawdź termometrem czy temp. czujnika zewn. jest prawidłowa.
    Obniż krzywą o 0,1.
  • Poziom 9  
    Witam

Nie, nie mam żadnej dodatkowej pompy - tylko to co w kotle.
    Temperatura powrotu jest o parę stopni niższa np. Zasilania 33 a powrotu 29
    Czujnik zewnętrzny pokazuje prawidłowo temperaturę, obok niego jest czujnik od stacji pogodowej i pokazują tak samo.

Obniżyłem KG o 0,1 ale teraz jest cieplej i słoneczniej i przeszklenia robią swoje i ponoszą mi temeraturę w domu i w końcu kocioł osiąga temperaturę :), ale jak ostatnio było deszczowo to sytuacja bez zmian czyli o 0,5 st mniej i kocioł cały czas pracuje.

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Temperatura powrotu jest o parę stopni niższa np. Zasilania 33 a powrotu 29
    Chodzi o temperatury powrotów z poszczególnych obwodów, czy sa podobne. Jeśli się wyraźnie różnią, to które są chłodniejsze?
  • Poziom 9  
    Witam

O tak to nie mam, będe musiał pomierzyć poszczególne rury na powrotach.
    Przez weekend pomierzę i napisze jak to wygląda

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Poziom 18  
    Miałem na myśli porównanie, przez dotyk ręką, rur powrotnych z wszystkich obiegów i info które są chłodniejsze. Ale jak masz możliwość mierzenia to pomierz. Sprawdź też w jakim stopniu są otwarte zaworki reg. na rozdzielaczach.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    A może na sterowniku masz ustawioną korektę wskazania temperatury pomieszczenia. Kocioł posiada pompę w pełni elektroniczną i tak reguluje przepływem i mocą, aby stale pracować. Jeżeli pracując minimalną mocą palnika ok. 3kW przekroczy o 5 stopni temperaturę zadaną wody zasilającej, to kocioł wyłączy palnik.

Postaraj się" poszukać krzywej " (ale to mam nadzieje że w przyszłym sezonie grzewczym) - przy wyłączonym trybie temp. pomieszczenia i jednakowej temp. dnia i nocy.
  • Poziom 9  
    Teoretycznie problem został rozwiązany - problemem było to że kocioł był ustawiony na temperaturę powrotu a zadawana temperatura na sterowniku odnosi się niby do temperatury zasilania a nie powrotu - tak jakby był błąd w oprogramowaniu sterownika - przestawiłem na temperaturę zasilania i kocioł zaczął prawidłowo funkcjonować - zobaczymy teraz w drugim sezonie - krzywa już mam ustawioną

Pozdrawiam
    Grzesiek