Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaźniki do sterowania roletami??

Qerek 03 Kwi 2014 00:26 3219 3
  • #1 03 Kwi 2014 00:26
    Qerek
    Poziom 11  

witam, chciałbym rolety podłaczyc pod integre. Do każdej rolety idzie zasilanie 230V oraz w szeregu przewód 4x0,75 i do centrali, chciałem zastosować taki układ jak na załączonym rysunku, czyli jeżeli przekaźniki nie działają to można sterowac za pomocą przycisków przy rolecie a jak system zamyka rolety to odcina faze na włącznik aby użytkownik nie podał otwierania w trakcie zamykania i do tego celu chciałem zastosować 2 przekaźniki z cewką 12v które zasilane byłby z tego przewodu 4-ro żyłowego poprzez centrale integre. Wszystko wydawało sie ok tylko znajomy odwiódł mnie od tego pomysłu twierdząc ze przekaźniki są wadliwe i moze powstac problem i ze w przyszłości bede miał wiecej problemów z tym rozwiązaniem. Teraz pytanie... czy tak naprawde bedzie i zastosowac coś innego czy zaufac przekaźnikom i zostac przy planowanej opcji? Dodam ze przekaźniki to miniaturowe relpol 12V / 8A a nie jakieś chinskie badziewia. Szczerze to szukałem gotowych juz rozwizań lecz pos podobnego znalazłem z zamela lecz bezprzewodowe a skoro juz mam przewód to moze jakies rozwiazanie przewodowe?? Dzieki za każdą podpowiedz

przekaźniki do sterowania roletami??

0 3
  • Relpol
  • #2 06 Kwi 2014 10:45
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Twój pomysł (schemat) jest OK.
    Co do przekaźników miniaturowych - moce zadowalające ale tak mała przerwa na stykach, że może to być przyczyną uszkodzeń - zwłaszcza że zasilasz silnik z kondensatorem. Przekaźniki w rozdzielni, więc na podstawkach (na szynie TS35) - dałbym większe np. Finder'a http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=502934&rdeocl=1&rdetpl=productpage&rdebox=box3

0
  • Relpol
  • #3 07 Kwi 2014 08:26
    Qerek
    Poziom 11  

zastosowałem juz sterowniki F&F gdyż bede miał możliwość zatrzymania rolety podczas otwierania/zamykania centralnego a to też jest dodatkowy plus. Sterowniki nie były kosmicznie drogie bo 64zł. Z opisu spełnią moje oczekiwania ale o efektach dopiero napisze jak zamontuje:)

1
  • #4 22 Paź 2014 00:45
    Qerek
    Poziom 11  

Minęło już troche czasu od montażu tych sterowników i musze napisać ze są średnie. Zamontowałem ich 11szt w tym 2 szt uległy uszkodzeniu podczas użytkowania. W ciągu 6 miesięcy uszkodziły sie w różnych odstępach czasowych. Narazie spokój i oby tak dalej. Sterowniki zostały wymienione na gwarancji lecz czas poświęcony na demontaż i ponowny montaż oraz koszty przesyłki skutecznie zniechęciły mnie do ponownego zakupu tych sterowników, a opinia mojego klienta swoją drogą. Teraz stosuje Zamel'a, delikatnie droższy ale montowałem go już kiedyś i nie było problemu z nimi. To wszystko w tym temacie. Pozdrawiam

0