Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Martwa pralka Polar 663 s bio

mm30 09 Kwi 2005 16:15 1885 12
  • #1 09 Kwi 2005 16:15
    mm30
    Poziom 10  

Witam!
    Mam problem z pralką 663s. Po podłączeniu zasilania pralka jest martwa, nie działa nic. Nie nalewa ani nie wylewa wody, nie kręci silnik, nie reaguje na nastawy programatora. Nic nie buczy, nie dymi i nie iskrzy ;-). Na zaciskach 3 i 6 programatora jest napięcie, sprawdziłem też wyłącznik w drzwiczkach, wiec to nie to.
    Może ktoś podpowie co mogę domowym sposobem sprawdzić, może macie jakies sugestie od czego zacząć, co może być przyczyną usterki? Chodzi mi głównie o to gdzie i co mierzyć - mam schemat, ale nie chciałbym od razu wszystkiego rozkręcać, może to drobnostka.

0 12
  • #2 09 Kwi 2005 16:34
    pawlo_1
    Poziom 17  

według mnie poleciał programator(mogło powypalac stylki) mialem podobne objawy z moja pralka (polarze gracja 5850), sprawdz czy programator wysyła sygnały do silnika,zaworów. Jeśli to programator to raczej nie opłaca sie go naprawiać, szybciej wychodzi kupić nowy.(raczej nie ma z tym problemu)

0
  • #3 09 Kwi 2005 16:45
    mm30
    Poziom 10  

Programator wogole sie nie kreci, nie buczy i nie tyka. Wizualnie wyglada dobrze, nie ma sladu po nadpaleniach ani zadnych uszkodzen zewnetrznych. Wogole nigdzie takich nie ma, ani na przewodach ani kostkach polaczeniowych itp. Nie ma napiecia na zaworach ani grzalce ani silniku. Praktycznie nigdzie. Slabe napiecie ok 40V jest pomiedzy niektorymi stykami programatora.

0
  • #4 09 Kwi 2005 16:46
    childmaker
    Poziom 35  

A świeci się lampka 230V? Sprawdź żarówką za kablem. Nie pamietam jak tam było, ale chyba mógł polecieć kondensator przeciwzakłóceniowy. Można go wywalić całkowicie.

0
  • #5 09 Kwi 2005 16:54
    mm30
    Poziom 10  

w ktorym miejscu podlaczyc ta lampke? Pralka ma dwie kontrolki (czerwona i zielona) ale zadna sie nie swieci. Wyglada to tak, ze do programatora jest napiecie, dalej juz wogole nie ma.

0
  • #7 09 Kwi 2005 17:11
    mm30
    Poziom 10  

:) nie przeczytales uwaznie - 230V jest doprowadzone do stykow 3 i 6 programatora. Pytanie zatem brzmi - co moze byc przyczyna, oprocz wadliwego programatora, ze pralka po prostu sie nie wlacza - nie dziala absolutnie nic. Przychodzi mi na mysl tylko wylacznik drzwi ale ten juz sprawdzilem i to nie to.

0
  • #8 09 Kwi 2005 17:14
    childmaker
    Poziom 35  

Skoro jest na 3 i 6 to na wyjściu zobacz -> 4 i 7

Ten link jest do programiku na którym doskonale widać pracę pralki. To Ci powinno pokazać "co w trawie piszczy" :)
    Trzeba go ogladać w rozdzielczości 1024/768 - w innej nie pracuje (przypis autora)

0
  • #9 09 Kwi 2005 17:22
    mm30
    Poziom 10  

miedzy 4 i 7 nie ma napiecia :(

0
  • #10 09 Kwi 2005 17:27
    childmaker
    Poziom 35  

A sprawdzałeś na włączonej pralce??? (wyciągniete pokrętło programatora). Jeśli nie ma tzn że masz walnięty. Aby całkowicie być pewnym, połącz 3 z 4 i 6 z 7 na krótko, włóż wtyczkę - pralka powinna ruszyć. Na upartego mogłoby tak być haha. Wówczas jako włącznik służyłaby Ci wtyczka ;)

0
  • #11 09 Kwi 2005 18:06
    krzych54
    Poziom 11  

Witam
    Moja sugestja to taka: jeśli masz schemat i jakie takie pojęcie o pomiarach to powinieneś sobie poradzić, na schemacie masz wyraźnie narysowane wejście prądu i gdzie on się rozchodzi. Sprwadź czy dochodzi prąd do silnika napędzającego programator, w tej chwili nie mam schematu i nie mogę dokładnie podać na jakie nogi trzeba zwrócić uwagę, dobrze jest wymienić kondensator lub na chwilę ominąć go. Dobrze też jest bez napięcia pomierzyć omomierzen( najlepiej z piszczkiem) czy są prześcia na stykach programatora, w ten prosty sposób znajdziesz który styk jest przepalony. Odciągając pokrętło podajesz napięcie na programator otym wiesz i dalej poszukiwanie wadliwego styku powinno Ci pójść łatwo. Jak nie poradzisz sobie to pozostaje ;) wymiana całego programatora, życzę sukcesów w naprawie.

0
  • #12 11 Kwi 2005 00:21
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Prześwietl dobrze biały przewód (w całej wiązce tj. programator-elektrozawór-pompa-silnik itd.) podłączony do 7, zwłaszcza tam gdzie do wtyku konektorowego są zaciśnięte dwa przewody, mógł któryś się upalić lub wysunąć. Niezła zabawa jest przy takiej robótce :wink:

0
  • #13 22 Maj 2005 08:36
    Sebaczaj
    Poziom 14  

Mam taki programator, w razie potrzeby mogę sprzedać na allegro.

0