Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers G17-20 termopara czy elektromagnes ?

03 Kwi 2014 13:20 3702 7
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam problem z w/w grzejnikiem ( piszę Junkers bo tak się przyjęło w mowie potocznej i łatwiej się kojarzy ). Te dwa słowa w tytule oczywiście kojarzą się z nieuzasadnionym odcinaniem gazu przy zapalonej "świeczce".
    Wiem że muszę kupić jeden z tych elementów i tu moje pytanie; jak sprawdzić termoparę tzn; wnioskuję że uszkodzony termoelement wytwarza niższe napięcie i można to zmierzyć ( choć to zakres mV trudny w pomiarach ) i nie wiem ile ono wynosi?
    Gdyby natomiast okazało się ze termopara podaje prawidłowe napięcie na elektromagnes to oczywiście wymianie podlegał by ten ostatni.
    Dodam że czyściłem termoparę i regulowałem jej wysokość, poza tym w czasie nieużywania wyłączam junkers ( być może szybsze zużywanie elektromagnesu ).

Za pomoc z góry dziękuję.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 42  
    A ja bym sprawdził połączenia elektryczne między termoparą a elektromagnesem oraz wielkość płomyka ogrzewającego termoparę.
    Przy napięciach rzędu kilkudziesięciu mV a w związku z tym sporych prądach każdy zły styk prowadzi do problemów.
    Szanse na uszkodzenie elektryczne elektromagnesu są nikłe. Gruby drut. Prędzej mechaniczne lub temperatura.
    Napięcie termopary bez obciążenia można zmierzyć multimetrem na zakresie 200mV. Jadnak nie jest to wystarczający pomiar. Pomiar z obciążeniem byłby trudniejszy. Trzeba usunąć fragment izolacji ze z reguły grubego drutu.
    Poza tym prad płynie też masą palnika i zespołu wodnego.
    Stawiałbym na termoparę. JAk będziesz kupował, to weź elektromagnes do sklepu i połącz go z termoparą. Podgrzej zapalniczką i będziesz widział czy działa.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 9  
    Z pomiarem napięcia na pewno będzie problem, taki pomiar tylko pod obciążeniem uszkodzona termopara może podawać na biegu jałowym prawidłowe napięcie choć rezystancja wewnętrzna może wzrosnąć skutkując znacznym spadkiem na obciążeniu (trzeba jeszcze znać wartość prawidłowego napięcia).
    Co do termopary to muszę trzymać gałkę przy odpalaniu około 30-40 sek. i nie wiem czy to dobry czas (płomyk świeczki prawidłowy). Co do elektromagnesu siła z jaką trzeba wyłączać junkers mieści się w granicach 3 - 5 kG i też nie jestem pewny czy to za dużo ?
  • Poziom 20  
    Sprawdź czy nie ucieka płomień ze świeczki która grzeje termoparę
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najpierw dokładnie ją oczyść i umieść ,, w płomieniu" świeczki. Jeśli to nie pomoże, możesz śmiało kupować nową. Elektromagnes na cewce zaworu w tym modelu raczej nie pada. osobiście spotkałem ze dwa takie przypadki na ponad sto podgrzewaczy...
  • Poziom 9  
    Podczas użytkowania junkersa zauważyłem iż po zapaleniu ''świeczki'' i pozostawieniu grzejnika w tym stanie przez parę minut ( bez odkręcania ciepłej wody), dalsze jego używanie nie jest zakłócone odcinaniem gazu. Podejrzewam iż zużyta termopara wytwarza niższe napięcie i podczas natychmiastowego odpalania palnika głównego na chwilę słabnąca ''świeczka'' słabiej ogrzewa termoparę.
    Krótko mówiąc junkers musi parę minut dobrze rozgrzać termoparę (już bez trzymania gałki) i dopiero można odkręcić ciepłą wodę.
    Tak czy owak trzeba będzie wymienić tą ostatnią.
    Moje pytanie termopara czy elektromagnes wynikało stąd iż niepotrzebnie zasugerowałem się opinią fachowca który jakieś 12 lat temu przyszedł do mojej koleżanki naprawiać ten sam model junkersa i tą samą awarię. Bez wnikliwej diagnozy (tylko po próbie odpalenia świeczki) rzucił hasło trzeba wymienić elektromagnes koszt sto kilkadziesiąt złotych...
  • Poziom 20  
    Kolega wyżej dobrze ci sugeruje Najpierw dokładnie ją oczyść i umieść ,, w płomieniu" świeczki.Bywa tak że jak palnik zapalający (świeczka) jest zabrudzony i gdy palnik główny odpala wtedy następuje zdmuchiwanie płomienia ze świeczki
  • Poziom 9  
    Wymiana termopary dała pozytywny efekt, czas przytrzymywania gałki przy odpalaniu zmalał do 15 sekund. Temat uważam za rozwiązany i do zamknięcia.
    Dziękuję za porady wszystkim Osobą na forum.