Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring punktu wysyłkowego - Monitoring Punktu Wysyłkowego - skan przesyłek

03 Kwi 2014 13:58 1581 8
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich serdecznie!

  Zwracam się do Was z takim oto fantem:

  Prowadzę punkt wysyłkowy i potrzebuję rozwiązania, dzięki któremu będę mógł monitorować przesyłki wydawane kurierowi. Chodziło by o system, który umożliwiłby integrację kamery/monitoringu z systemem komputerowym i czytnikiem kodów kreskowych – chciałbym, żeby każda przesyłka, przynajmniej w momencie wydawania kurierowi, po zeskanowaniu kodu widoczna była w systemie, łącznie z jej numerem oraz godziną wydania. Idealnie, gdyby dana skanowana przesyłka oznaczona była w jakiś sposób na monitorze, np. za pomocą kolorowej obwoluty. Napisałem wyżej 'przynajmniej w momencie wydawania kurierowi', natomiast jeszcze lepiej było by, gdyby w momencie wprowadzania przesyłki na magazyn można było ją już 'strzelić' daną przesyłkę czytnikiem, i w dowolnym momencie (przy odtwarzaniu) wskazać, gdzie się znajdowała do czasu wydania jej kurierowi.

  Próbowałem uderzyć z problemem do kilku firm zajmujących się sprzedażą/montażem monitoringu, niestety nikt nie posiadał takiego rozwiązania. Wiem jednak, że takie rozwiązania istnieją, np. w firmach kurierskich.

  Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
 • OptexOptex
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Rozwiązania są i to przynajmniej kilka. Robiłem coś takiego dla dużej sieci handlowej (realizowane w całej Polsce) oraz dla kilku hal produkcyjnych.

  System wygląda tak, że każde odczytanie kodu, rejestrowane jest w systemie razem z nagraniem.
  Tak więc nagrania możesz wyszukiwać po numerze z kodu, czy nazwie produktu.
  Można przy okazji takiego projektu realizować wszelkiego rodzaju analizy sprzedażowe, wysyłkowe itd.

  Bazujemy na gotowym oprogramowaniu (ExacqVision), lub możemy napisać/dopisać soft pod Ciebie, w zależności od tego, co potrzeba.

  Ile jest "czytników" które mają być zintegrowane?
  Co do kolorowej obwoluty - o tym raczej można zapomnieć, tego typu analiza byłaby zbyt droga i generowałaby tylko alarmy. Co do śledzenia paczek - dałoby się to zrobić.

  Zastanawiam się, czy te firmy których pytałeś, nie mają rozwiązań, czy może budżet który im podałeś jest za mały ;)
 • OptexOptex
 • Poziom 31  
  paweluko napisał:
  Próbowałem uderzyć z problemem do kilku firm zajmujących się sprzedażą/montażem monitoringu, niestety nikt nie posiadał takiego rozwiązania. Wiem jednak, że takie rozwiązania istnieją, np. w firmach kurierskich.

  Takie rozwiązania wykonuje się pod konkretne potrzeby klienta.
  Zadzwoń do krakowskiej firmy Selkod. Instalują tego typu systemy.
 • Poziom 10  
  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź oraz nutę optymizmu.

  Żadnej z firm nie przedstawiałem swojego budżetu, który swoją drogą nie jest duży, ponieważ rozmowy kończyły się na tym, że nie są w stanie niczego zaoferować. Dodam, że budżet został pomniejszony o zestaw monitoringu, w który zainwestowaliśmy nieco ponad rok temu (niestety, wówczas wydawało się, że zwykły podgląd wystarczy. Dzisiaj okazuje się, że potrzeba czegoś więcej). Stąd, jeśli była by szansa na 'podpięcie' rozwiązania pod istniejący już sprzęt, było by na prawdę fajnie, a przede wszystkim 'taniej'.

  Na chwilę obecną chodzi o dwa stanowiska - jedno 'wchodzące' na magazyn, drugie 'wychodzące' (przesyłki wydawane kurierowi).

  Nadmienię, uprzedzając pytanie, że posiadany u nas monitoring to VODVR7516 + 2TBC z kamerami zew 650TVL EFFIO VOCC185E.

  Przedstaw proszę, jeśli możesz, jak przedstawiają się koszty rozwiązania (+/-).
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  To co robimy to tylko IP. Analogu nie tykamy ;) i tym bardziej pokazuje to, że analiza to raczej w marzeniach.
  Więc jedynie co można by było zrobić, aby wykorzystać to co jest, to zastosować video serwery do zamiany sygnały na IP, jakieś 600 zł netto od kamery (tak tak, w tej cenie można było kupić już fajną kamerę IP).
  Do tego licencja na oprogramowanie - 450 zł od kamery.

  Co to są za czytniki (widoczne jako COM w systemie, czy podpinane po USB)? Czy system ewidencji ma możliwość eksportu danych po RS albo TCP?
 • Poziom 10  
  Korgoth,

  Czy mógłbyś zaproponować mi kompletne rozwiązanie w dwóch wariantach na jedno stanowisko:

  1. Zakładając, że dorabiamy zaproponowane rozwiązanie do istniejącego już u mnie systemu

  2. Zakładając nowy system oparty o rejestrator IP (chyba, że możemy pominąć rejestrator?)

  Nadmienię, że chociaż posiadam czytnik (USB) i system do obsługi przesyłek (autorski system wysyłkowy), to niekoniecznie chciałbym to integrować z systemem monitoringu. Dlatego też proszę, jeśli to możliwe, przedstaw ofertę łącznie z odpowiednim czytnikiem kodów kreskowych, plus ewentualnie oprogramowaniem.
 • Poziom 20  
  Kolego, podstawa jest to co twoj sprzet/soft do przesylek oferuje. Zeby w jakikolwiek sposób dalo sie to zrobic nalezy z urządzenia skanera wyciągnąc te informacje o ktorych mowisz. Z samego czytnika raczej nie bedzie mozliwosci ich odebrac, zwykle robi sie to po porcie szeregowym albo po sieci. Generalnie poczytaj o systemach POS, lepsze rejestratory analogowe posiadaja takie proste funkcje. Podaj wiecej info jak wyglada twoj zestaw do przesylek.
 • Pomocny post
  Poziom 9  
  Witam.
  Piszesz o kodach kreskowych, jednak tego typu kod zawiera mało informacji, poza tym skanując kody kreskowe musisz mieć bazę klientów wpisaną w system. Działa to na zasadzie takiej że skanując kod kreskowy wyszukujesz "towar" "klienta" lub coś innego co jest na twojej liście w systemie POS i wtedy pojawia się tekst na obrazie z kamery.. W przypadku gdy masz do zrealizowania wysyłkę do nowych klientów, musisz pierw zaktualizować swoją bazę o adresy nowych klientów.
  Proponuję stosować kody 2D (np. QR), możesz w nim zapisać bardzo dużo szczegółowych danych odnośnie przesyłki. Skanując taki kod odszyfrowujesz od razu co jest w nim zapisane, nie jest to powiązane z bazą "produktów" jak w przypadku kodów kreskowych.
  Można korzystać z darmowych generatorów który znalazłem na forum elektroda
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2300630.html


  Co do systemu.. proponuje zastosować darmową aplikację NMS instalowaną na kompie, ma funkcję POS o której pisał wyżej kolega. Soft dostajesz przy każdej kamerze IP NOVUS ( nie patrzyłbym w kierunku rozwiązania analogowego jak pisął wcześniej kolega o rejestratorach. Cena kamery IP 1,3 Mpix jest teraz podobna do dobrej kamery analogowej, a jakość bez porównania lepsza od analogu)
  W programie zaznaczasz która kamera ma być zintegrowana z czytnikiem. Czytniki masz przewodowe i bezprzewodowe. Widziałem model czytnika- bezprzewodowy IP65 albo IP66 - Motorola kosztował ok 4000 zl netto. Przewodowe w zwykłej plastikowej obudowie będą pewnie tańsze.
  Po zeskanowaniu danego kodu na obrazie tej kamery pojawią się wszystkie informacje jakie wcześniej zakodowałeś.
  Ciekawą funkcją jest wyszukanie materiału w celu np. weryfikacji w jakim stanie wyszła przesyłka i ile było na palecie paczek. Wystarczy wpisać jakąś nazwę np. "Firma XYZ" i program automatycznie znajdzie Ci nagranie z tą przesyłką. Można tą część nagrania wyeksportować do pliku AVI z tekstem wcześniej zakodowany.
 • Poziom 10  
  Dziękuję wszystkim za porady. Ostatecznie, na chwilę obecną, udało się rozwiązać sprawę nieco inaczej - skan przez firmę kurierską w momencie podejmowania przesyłek. Jest to rozwiązanie połowiczne, ale w jakimś sensie daję poczucie bezpieczeństwa.

  W chwili zmiany systemu, a korzystam obecnie z starszego typu rejestratora analogowego, przyjrzę się bliżej zasugerowanym urządzeniom Novitusa i kodą QR. Myślę, że będzie to strzał w dziesiątkę a do tego w rozsądnych pieniądzach.