Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycisk impulsowy start/stop

kamilos100 03 Kwi 2014 16:20 2223 5
  • #1 03 Kwi 2014 16:20
    kamilos100
    Poziom 9  

Witam, mam pewien problem z wykonaniem funkcji start/stop na jednym przycisku, ponieważ przytrzymując przycisk układ będzie się pętlił. Słyszałem że można zastosować do tego celu cewkę czasową, ale nie bardzo wiem jak to zrobić. Macie jakieś rady?

Przycisk impulsowy start/stop

0 5
  • #2 03 Kwi 2014 22:04
    Adik C
    Poziom 25  

A musisz mieć to zrobione , na stycznikach? jak dokładnie ma to działać , jak typowy bistabilny czy tak: wciskam przycisk, zaświeca się lampka, puszczam lampka nadal się pali , wciskasz ponownie lampka od razu gaśnie, i tak od początku? bo jeśli ci wystarczy to co opisałem , to da się to w prosty sposób zrobić na samych stykach, pozdrawiam.

0
  • #3 04 Kwi 2014 11:21
    kamilos100
    Poziom 9  

Ma to działać w następujący sposób: naciskam przycisk na chwilę po czym puszczam to lampka się zapala, następne takie wciśnięcie ma powodować wyłączenie lampki. Problem polega na tym że czasami ktoś może odrobinę dłużej przytrzymać przycisk i wtedy układ się zapętla(lampka się zapala i gasi), a chciałbym wiedzieć jak to wyeliminować za pomocą cewki czasowej bo słyszałem że tak da rade zrobić, ale nie wiem w jaki sposób tą cewkę zastosować.
    Ogólnie jest mi to tylko potrzebne do zaspokojenia swojej ciekawości, bo mam już taki układ który by prawidłowo działał, ale on jest na samych zestykach i zwykłych przekaźnikach.

0
  • #4 04 Kwi 2014 14:32
    retrofood
    Moderator

kamilos100 napisał:

Ogólnie jest mi to tylko potrzebne do zaspokojenia swojej ciekawości,

To poszukaj schematu pod hasłem "przekaźnik bistabilny".

0
  • #6 04 Kwi 2014 20:34
    adam_es
    Poziom 27  

Rozwiązania masz tu:Link.
    Szukaj w przeglądarce jako "Relay flip flop".

0