Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Praca Inżynier Elektronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY - Termostat cyfrowy przekłamania

ldomal 03 Kwi 2014 16:33 1167 11
 • #1 03 Kwi 2014 16:33
  ldomal
  Poziom 14  

  Witam! Pewnego czasu około 3-ch lat temu poprosiłem kolegę z forum o wykonanie termostatu cyfrowego dokładność 0.1st.Układ został wykonany i podobno uruchomiony.Po włożeniu do obudowy zaczął pracę.Od tego momentu zaczęły się dziać dziwne sprawy.Działał dobrze około 10 godzin.Temperatura zadana np.29st a on nagrzał do 35st i dalej grzeje.Myślę reset odczekałem pół dnia włączyłem ponownie-to samo.Dzwoniłem do elektroników werdykt-czujnik.Ok wymieniłem, póżniej 2,3 itd dalej to samo.Wilgoć! - umocowałem czujnik na zewnętrznej szybie zbiornika-dalej to samo.Ręce opadają. Nie mam ani schematu ani kontaktu z tym panem na maile nie odpowiada.Może ktoś z Panów będzie w stanie coś podpowiedzieć. pozdrawiam ldomal

  0 11
 • Praca InĹźynier Elektronik
 • #2 03 Kwi 2014 17:24
  Steryd3
  Poziom 31  

  Zrób fotki tego czegoś -tak by było widać symbole elementów i jak najwięcej szczegółów . Może coś wymyślimy.
  Nie znam konstrukcji ale z opisu nie koniecznie wynika uszkodzenie układu.
  Jeżeli to jest termostat a obiekt regulacji cechuje się dużą bezwładnością to takie rzeczy mogą się dziać-tj. duże przeregulowania . Chyba, że układ ewidentnie grzeje powyżej zadanej temperatury ( z uwzględnieniem histerezy która przy takim układzie musi być uwzględniona).

  Różnie to bywa z tymi konstruktorami, co zrobić.
  Z ciekawości- ile kolega uiścił za ten układ??
  Jeżeli nie uda się tego naprawić to proponuje albo złożenie kolejnego zamówienia (budowałem już tego typu układy z większymi od opisanego sukcesami) lub zakup jakiejś gotowej konstrukcji. Termostat to nic nadzwyczajnego.
  Można zastosować nawet jakiś regulator przemysłowy np. jakieś RE.. z LUMEL'a ale takie rozwiązanie oprócz swej pewności działania charakteryzuje się też sporą ceną rzędu ok.600-700zł (czujnik+regulator).

  0
 • Praca InĹźynier Elektronik
 • #3 03 Kwi 2014 19:34
  ldomal
  Poziom 14  

  Nie za każdym razem tak grzeje czasem miga led grzania a na wyświetlaczu pokazują się różne wartości temperatury.Za urządzenie dałem 300zl płytka +wyświetlacz.Elementy -symbole spiszę zdjęcia postaram się zrobić.Ale to na początku przyszłego tygodnia może wcześniej (delegacja). Po odczekaniu kilku godzin włączę go oczywiście bez grzałki odczyt temperatury to pokazuje dobrze kilka godzin a potem to samo pozdrawiam ldomal

  Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

  Elementy:1. MOC3043
  836Q 2.PIC16F62BA 3.stabil. L78XX 4.Metalowy element eliptyczny na nim jest napisane 4.000 5.triak na grzałce.W tej chwili pracuje tak:temp zadana 19st.-temp wody 23st. i miga grzanie średnio co 5 sec. Pozdrawiam ldomal przepraszam jeszcze czujnik dallas 18B20

  0
 • #4 04 Kwi 2014 21:00
  RitterX
  Poziom 36  

  Procesor to zapewne PIC16F628A, kwarc 4.000MHz.
  Według mnie sprzęt trzeba spisać na straty. Wada wygląda tak jakby dochodziło np. do przepełnienia stosu, licznika albo zakresu zmiennej w programie na skutek wystąpienia pewnych warunków. Może je powodować np. wieczorna zmiana temperatury otoczenia.
  Jeżeli zbiornik to akwarium lub terrarium lub coś podobnego to proponowałbym nabyć zwykły sterownik temperatury, koszt rzędu 100zł, i podarować sobie dalsze problemy zamykając sprawę.

  0
 • #5 05 Kwi 2014 10:15
  ldomal
  Poziom 14  

  Jestem blado- zielony w tematach cyfrowych ale przy okazji chciałbym się czegoś dowiedzieć.Czy mógłbyś w jakiś sposób mi to wytłumaczyć? ( to o czym pisałeś) Naprawić-przerobić się nie da na termometr lub mniej dokładny termostat?

  0
 • #6 05 Kwi 2014 12:14
  Steryd3
  Poziom 31  

  Dla mnie z Twojego opisu stanu rzeczy nie wynika właściwie nic. To, że przepełnia się stos to tylko przypuszczenia. Bez znajomości kodu programu (który zostaje słodką tajemnicą programisty) i konstrukcji a tylko opierając się na znajomości tego konkretnego mikrokontrolera trudno przesądzać o przyczynie. Jeżeli, rzeczywiście by tak było to jest to błąd programisty który nie uwzględnił pewnych niekorzystnych sytuacji podczas pisania programu lub w przypadku niewprawnego programisty nie zdawał sobie o takim zagrożeniu nawet sprawy.
  Jeżeli rzeczywiście złe działanie urządzenia to wina źle napisanego firmeware'u to gdyby napisać dobrze nowy całość mogła by odzyskać sprawność. Nie wiadomo jednak czy to możliwe bo może się zdarzyć, że jakaś rozbudowana funkcjonalność nie jest w stanie zmieścić się na danym miktokontrolerze.
  Innym wyjściem jest budowa np. nowej płytki z innym mikrokontrolerem a wykorzystanie wlutowanych z starej dobrych komponentów, wykorzystanie obudowy itp.
  Kolejnym wyjściem jest też, zakup czegoś nowego budowanego bardziej seryjnie. Seryjne urządzenia mają tę zaletę, że są najczęściej tańsze i dobrze przetestowane.
  Budowa jednostkowego urządzenia zawsze pociąga za sobą spore koszty i ma uzasadnienie jedynie wtedy gdy na rynku zadowalające nas swoimi parametrami i funkcjami urządzenie nie istnieje lub rzeczywiście jest bardzo drogie.
  W przypadku termostatu chyba jednak ta sytuacja nie występuje ale decyzja zawsze należy co Ciebie :-D

  0
 • #7 05 Kwi 2014 13:19
  ldomal
  Poziom 14  

  Z tego zrozumiałem ,że gdybym umiał sam się w tym pogrzebać to można próbować w innym wypadku się nie opłaci?W zasadzie całe urządzenie trzeba by wykonać od początku.Wyrzucić trochę szkoda co z tym zrobić? Może masz jakieś pomysły?

  0
 • #8 05 Kwi 2014 18:17
  Steryd3
  Poziom 31  

  Ogólnie dobrze podsumowałeś moje sugestie.
  Co do wyrzucania- proszę zrobić kilka fotek urządzenia, jego wnętrza okablowania, opisać krótko jego działanie wtedy coś jeszcze mogę powiedzieć.
  Najlepiej tego typu układy budować samemu wtedy koszty to tylko koszty materiałów.

  Jakiś Pan konstruktor który zainkasował za to urządzenie 300zł właściwie uwzględniając jego wkład pracy(czas poświęcony i jakąś wiedzę) i koszt części w detalu nie wziął jakoś strasznie dużo-szkoda tylko, że urządzenie nie działa. Ja na jego miejscu zajął bym się serwisowaniem swojego "wynalazku" -jeżeli były by to moje pomyłki programistyczne poprawił bym je bezpłatnie, jeżeli usterka była by nie z mojej winy to zainkasował bym za części i robociznę. Z pewnością nie zostawił bym swojego zleceniodawcy na lodzie.

  Osobiście jeżeli bym był na Pana miejscu(nie umiał samemu z tym powalczyć) w tym momencie po prostu kupił bym jakiś gotowy regulator a tamten spisał na straty- to jest najekonomiczniejsze rozwiązane. Chyba, że stary termostat miał zaimplementowaną jakąś strategię sterowania wg. Pańskiego pomysłu na której panu zależy i tych przyczyn jest wyjątkowy.

  0
 • #9 05 Kwi 2014 20:00
  RitterX
  Poziom 36  

  Oczywiście, że przykład ze stosem był jedynie dla zilustrowania problemu. Spotkałem się z tego typu problemami dlatego o tym wspominam. Jeżeli przyjmiemy, że scalony czujnik jest sprawny, skoro został kilkukrotnie wymieniony a sterowanie grzałką działa aż nadto to oznacza, że najprawdopodobniej feler leży w PIC-u a zachowanie regulatora wskazuje na niedoróbki w programie.
  Wielkość pamięci oraz rodzaj procesora wskazuje, że nie ma wielkich szans na zaawansowany algorytm adaptacyjny. Szczytem możliwości będzie PID z auto-tuningiem nastaw. Nic bardziej zaawansowanego. Dlatego wystarczy w zamian zwykły regulator.

  0
 • #10 06 Kwi 2014 09:35
  ldomal
  Poziom 14  

  Dziękuję rozumiem.Zamykam temat Pozdrawiam ldomal

  0
 • #12 06 Kwi 2014 13:34
  ldomal
  Poziom 14  

  Dziękuję za wskazówkę.Na pewno skorzystam ldomal

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo