Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz, generator dźwięku, wzmacniacz... Nagłośnienie stacyjne.

patataj50 03 Apr 2014 16:56 2850 9
 • #1
  patataj50
  Level 9  
  Witam! Muszę zrobić nagłośnienie na pewnej stacyjce wąskotorowej, służące do zapowiadania pociągów. Oryginalnej aparatury brak, zostały tylko megafony na słupach. Ktoś jednak znalazł jakieś urządzenie którego obudowę i mikrofon chcę wykorzystać. Zdjęcie:
  Przedwzmacniacz, generator dźwięku, wzmacniacz... Nagłośnienie stacyjne.
  Środek jest nieistotny, został już "wypruty". Chcę tylko użyć samej obudowy, mikrofonu, przycisków i kontrolek... Planuję do tej obudowy zmajstrować płytkę z przedwzmacniaczem, coś takiego: (nada się?)
  Przedwzmacniacz, generator dźwięku, wzmacniacz... Nagłośnienie stacyjne.
  Jednak oprócz przeniesienia dźwięku z mikrofonu na głośniki trzeba jeszcze wygenerować dźwięk, czyli słynne "Bing-bong" rozpoczynające zapowiedź pociągu.
  Miałoby to działać tak, że po wciśnięciu przycisku NAD przez ~1sek w głośnikach słyszymy owe "Bing-bong" a po nim komunikat wypowiadany do mikrofonu, kończymy nadawanie puszczając przycisk. Mam właśnie pytanie - jak taki dźwięk wygenerować i wmontować w przedwzmacniacz żeby wszystko działało?

  Tu jeszcze ogólny schemacik żeby zobrazować dokładnie o co chodzi:
  Przedwzmacniacz, generator dźwięku, wzmacniacz... Nagłośnienie stacyjne.
  I jeszcze kolejne pytanie: Jaki musiałby być wzmacniacz, żeby na wejściu można było jednocześnie obsłużyć nasz przedwzmaczniacz oraz wejście zewnętrzne, np. odtwarzacz mp3 czy komputer. Wzmacniacz taki miałby wysyłać sygnał do kilku megafonów kolejowych.
  Bedę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc! Pozdrawiam.
 • #2
  patataj50
  Level 9  
  Ma ktoś jakiś pomysł? Jak na razie wypowiedział się tylko Google ale nie napisał nic pomocnego ;)
 • #3
  unnamed23
  Level 13  
  Do tego "ding dong" możesz wykorzystać jakiś dzwonek do drzwi mechaniczny lub elektroniczny

  Dodano po 4 [minuty]:

  A wzmacniacz zrób na jakimś TDA najlepiej
 • #4
  patataj50
  Level 9  
  Takiego dzwonka nie da się niestety połączyć w odpowiedni sposób z przedwzmacniaczem, równie dobry efekt można osiągnąć stawiając cymbałki koło mikrofonu ;) Mi chodzi o jakiś układ elektroniczny generujący coś takiego (da się tak w ogóle?)
 • #5
  jarek_lnx
  Level 43  
  Warto by się czegoś dowiedzieć o tych megafonach ile ich jest, jakiej są mocy, przy jakim napięciu pracują, takie instalacje często pracowały z podwyższonym napięciem jednym ze standardów było 100V, jeśli tak jest zwykły wzmacniacz audio nie da rady, potrzeba by takiego do instalacji radiowęzłowych.
  Quote:

  Mi chodzi o jakiś układ elektroniczny generujący coś takiego (da się tak w ogóle?)

  Link
  Najlepiej znaleźć specjalizowany układ scalony, albo gotowy dzwonek i wyciągnąć z niego sygnał elektryczny, bo symulacja gongu wielotonowego na elementach dyskretnych to dosyć rozbudowany układ.
 • #6
  patataj50
  Level 9  
  Dzięki wielkie! SAB0600 to jest dokładnie to czego szukam. Co do wzmacniacza, będzie to najprawdopodobniej jakiś "kupny" wzmacniacz radiowęzłowy a nie samoróbka. Muszę tylko wrdapać się na słup i odczytać parametry megafonu z tabliczki znamionowej.
  Mam jeszcze tylko pytanie - jak układ z tym ustrojstwem podłączyć z przedwzmacniaczem tak, aby można to było jako jedno urządzenie podłączyć pod wejście wzmacniacza? Domyślam się, że tak byłoby zbyt łatwo:
  Przedwzmacniacz, generator dźwięku, wzmacniacz... Nagłośnienie stacyjne.
  Zasilanie planuję zrobić poprzez transformatorek zalewany 12V/167mA (+mostek itd) i stabilizator LM7809 do zasilania generatora dźwięku (sam przedwzmacniacz miałby zasilanie bez stabilizatora, 12V.
  P.s. Który rezystor w przedwzmacniaczu zmienić na potencjometr celem regulowania czułości mikrofonu? Dobrze by było mieć możliwość wyrównania poziomów gongu i komunikatów :) Ten o wartości 22K?

  EDIT:
  Po konsultacji ze znajomym i znajomym znajomego doszliśmy do czegoś takiego:
  Przedwzmacniacz, generator dźwięku, wzmacniacz... Nagłośnienie stacyjne.
  4051 jako multiplekser, z opóźnionym o długość trwania gongu przełączaniem (NE555) na mikrofon. Y0 to Output z gongu ze schematu wyżej, Y1 output z przedwzmacniacza również ze schematu powyżej.
  Przycisk chwilowy SW1 wzbudza nam NE555 do odliczania, jednocześnie odpalając gong. Po ~2sek Output na 4051 przechodzi na Y1, zaświeca się nam kontrolka D1 i możemy nadawać komunikat tak długo jak trzymamy przycisk SW1. SW2 służy do natychmiastowego nadawania bez generowania gongu.
 • #7
  patataj50
  Level 9  
  Najnowszy schemat całego urządzenia z uwzględnionymi poprawkami. Mógłby ktoś bardziej obeznany sprawdzić czy to zagra, czy zaskwierczy? :)

  Przedwzmacniacz, generator dźwięku, wzmacniacz... Nagłośnienie stacyjne.  Edit
  p.s. w miniaturce jest jeden element którego tam nie powinno być, w linku jest już poprawnie.
  http://easyeda.com/editor#id=xPJ1VdvN4m|eIQ82WevN
 • #8
  unnamed23
  Level 13  
  Zmontowałeś? Działa?

  Jeżeli tak, to pochwal się wynikami :)
 • #9
  patataj50
  Level 9  
  No właśnie nie zmontowałem, bo chciałem żeby wpierw ktoś bardziej obeznany sprawdził czy jest sens to składać, czy to zadziała :)
  Jak już posklejam to do kupy to dam znać jak to wyszło.