Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EWT810 - szczotki

dedito 03 Kwi 2014 22:24 3501 20
  • #1 03 Kwi 2014 22:24
    dedito
    Poziom 39  

Witam
    Poszukuję sklepu w którym mógłbym kupić szczotki do pralki jak w temacie.
    Jakie polecacie z okolic Gliwic, Zabrza, Chorzowa, Katowic, Bytomia ?
    Wymiary szczotki: 5mm x 10mm x długość nieznana (być może 30-40 mm)

0 20
  • Pomocny post
    #2 03 Kwi 2014 22:27
    viiking
    Poziom 25  

Powinieneś je kupić w każdym sklepie z częściami AGD, możesz kupić same szczotki bez obudowy aby miały tę samą grubość i szerokość długość jest standardowa. Przełożysz je sobie w szczotko trzymacze koszt ok 20 PLN, ze szczotko trzymaczem ok 50 PLN.

0
  • #4 03 Kwi 2014 22:35
    viiking
    Poziom 25  

Zwykłą lutownicą i cyną, tylko zabezpiecz je w szczotkotrzymaczach jakąś gumką lub nitką bo sprężynki będą Ci je wypychać.

Dodano po 1 [minuty]:

A I NIE ZAPOMNIJ O DOTARCIU SZCZOTEK PUMEKSEM ŻEBY SIĘ UŁOŻYŁY NA KOMUTATORZE INACZEJ BĘDĄ CI HAŁASOWAĆ.

0
  • #7 03 Kwi 2014 22:51
    ToJestNick
    Poziom 29  

A i pumeks koniecznie naturalny! Żadnych sztucznych (topią się). Szczotki nie dociera się w celu ich nie hałasowania, tylko by nie iskrzyły, i zużywały się równimiernie.

0
  • #8 03 Kwi 2014 23:04
    viiking
    Poziom 25  

Ale jak nie dotrzesz to też słychać je. A iskrzyć przy sprawnym silniku nie będą.

0
  • Pomocny post
    #10 03 Kwi 2014 23:08
    viiking
    Poziom 25  

Lepiej owiń bardzo drobny pasek papieru ściernego na komutatorze i ręcznie obracaj wirnikiem.

0
  • #12 03 Kwi 2014 23:09
    viiking
    Poziom 25  

i nie zapomnij wyczyścić komutatora z resztek pyłu węglowego.

1
  • #13 04 Kwi 2014 13:27
    ToJestNick
    Poziom 29  

Tu nie chodzi o ukształtowanie szczotki, tylko jej dokładne dopasowanie do krzywizny komutatora.

Dodano po 1 [minuty]:

Lepiej docierać pumeksem, łatwiej jest...
    Wycinamy małą piramidkę, uruchamiamy silnik na obniżonym napięciu (można użyć prostownika do akumulatorów samochodowych bądź regulatora napięcia), i przykładamy pumeks naprzemiennie przed 1 i 2 szczotką. Pod koniec czyścimy komutator z pyłu i gotowe. Nalezy jednakże uważać aby pył nie dostał się do uzwojeń!

0
  • #15 05 Kwi 2014 11:00
    dedito
    Poziom 39  

Szczotki wymienione. Były już wstępnie ukształtowane przez producenta więc nie obrabiałem je pumexem. Przeczyściłem tylko komutator drobnym papierem ściernym. Ze starych szczotek musiałem przełożyć sprężynki i końcówki, które były zgrzewane dlatego przyciąłem plecionkę przy samym zgrzewie i przełożyłem końcówkę do nowej szczotki i tam już lutowałem do nowej plecionki.
    Tak się teraz zastanawiam czy nie lepiej było przeciąć starą plecionkę gdzieś w połowie i przyłączyć się do nowej plecionki na lucie, miałbym wtedy dalej połączenie zgrzewane na końcówce.

W każdym razie po wymianie zrobiłem test wirowania z pustym bębnem na najwyższych obrotach. Szczotki od pierwszego startu praktycznie nie iskrzyły jakby były już dopasowane.
    Trochę mnie dziwi mocowanie szczotek, pod kątem do komutatora. W innych urządzeniach typu wiertarka czy szlifierka oś szczotki jest prostopadła do płaszczyzny komutatora.

Mam jeszcze zgłoszenie, że przy wirowaniu z praniem pralka hałasuje bardziej niż kiedyś dlatego będę musiał jeszcze sprawdzić łożyska i amortyzatory. Co jeszcze ewentualnie trzeba by sprawdzić ?

0
  • #16 05 Kwi 2014 12:44
    ToJestNick
    Poziom 29  

Komutatora się nie czyści papierem ściernym, tylko przetacza. Po takim wyczyszczeniu jakie zrobiłeś, szczotki mogą zużywać się za szybko.
    Co do głośnej pracy, zapewne łożyska... Gdybyś miał uszkodzone amortyzatory to pralka by uciekła z łazienki ;)

0
  • #18 05 Kwi 2014 15:07
    ToJestNick
    Poziom 29  

Przetoczenie wykonuje się na tokarce, stacza się niewielką ilość materiału, papierem ściernym mogłeś zrobić z komutatora ,,jajo" co spowoduje szybsze zużywanie się szczotek, komutator też nie jest idealnie gładki po takim zabiegu.

0
  • #19 05 Kwi 2014 16:03
    dedito
    Poziom 39  

To było delikatnie robione, parę obrotów aby tylko oczyścić powierzchnię także nie widzę tu zagrożenia. Wiele razy tak robiłem i nie odnotowałem problemów. Szybsze zużywanie szczotek nawet jeśli jest to zapewne różnica nie jest wielka w stosunku do przetoczenia, przynajmniej sprzęty, które tak robiłem chodziły potem następne lata.

0
  • #20 05 Kwi 2014 20:20
    viiking
    Poziom 25  

Szybkość zużywania szczotek zależy od materiału z jakiego są zrobione, a jeśli chodzi o przetaczanie to czy nóż tokarki zostawia idealnie gładki materiał?

1