Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zielono-żółty przewód - poprawność uziemienia

literat 05 Kwi 2014 23:20 8286 49
  • #31 05 Kwi 2014 23:20
    450018
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #32 05 Kwi 2014 23:23
    retrofood
    Moderator

jojo95 napisał:

A w domu to kto narzuca takie pomiary?

Prawo budowlane.

• #33 05 Kwi 2014 23:29
    450018
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 05 Kwi 2014 23:34
    arelektroda
    Poziom 22  

Proponuję wrócić do tematu a więc pytania zadanego przez @literat

literat napisał:
    Jednak po zejściu do piwnicy zauważyłem, że żółtozielony przewód (czyli uziemienie), który wychodzi z rozdzielni sygnałów jest połączony ze stalową rurką zimnej wody.
    W tym momencie mam pytanie do Was:
    Czy takie podłączenie uziemienia jest poprawne?
    Bo z tego co wiem to chyba wymagany jest osobny przewód, który wchodzi bezpośrednio do ziemi…?

oraz do mojego moderowanego postu #19.
    @literat uważa, że "żółto zielony przewód to uziemienie". Zadał pytanie na forum więc należy merytorycznie odpowiedzieć. Ja w moim poście #19 napisałem, że ten przewód służy do wyrównania mogących się pojawić różnych potencjałów - nie napisałem, że jest przewodem wyrównawczym pomiędzy tym co zamontowano a tym co znajduje się w pobliżu. A taki był wg mnie zamysł tych, którzy montowali swoje kolejne urządzenie - obudowę. Nie ma w ogóle mowy o zabezpieczeniu tego urządzenia od strony zasilania a więc czy posiada PE czy też nie. Chciałem koledze @literat wyjaśnić, że nie każdy żółto zielony przewód jest przewodem PE.
    Wskazana przez moderatora norma jest mi znana. Niektóre jej elementy załączam.
    PN-HD 60364-7-701:2010
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic
    Wprowadza: HD 60364-7-701:2007 [IDT]
    Zastępuje:PN-HD 60364-7-701:2007

Zgodnie z nową normą tak jak dotychczas w łazience muszą być wykonane dodatkowe (miejscowe) połączenia wyrównawcze, przy czym w nowym dokumencie podano następujący wykaz elementów które muszą być objęte połączeniami wyrównawczymi :
    - metalowe części instalacji wodnej
    - metalowe części instalacji kanalizacyjnej
    - metalowe części instalacji gazowej
    - dostępne metalowe części konstrukcji

Norma określa także zasady postępowania w sytuacji gdy w budynku brak głównej szyny wyrównawczej. W takim przypadku do łazienki powinny być wprowadzone następujące obce części przewodzące :
    - części zasilającej instalacji wodnej
    - części instalacji kanalizacyjnej
    - części instalacji gazowej

W łazience można stosować elektryczne ogrzewanie podłogowe, pod warunkiem pokrycia elementów grzejnych metalową siatką lub blachą przyłączoną do miejscowych połączeń wyrównawczych oraz do przewodu ochronnego w rozdzielnicy głównej.

Dodatkowe połączenia wyrównawcze ochronne Środek ochrony uzupełniającej stosowany jako uzupełnienie ochrony przy uszkodzeniu

Stosowanie głównych i dodatkowych połączeń wyrównawczych ochronnych ma na celu ograniczenie do wartości dopuszczalnych długotrwale w danych warunkach środowiskowych napięć występujących pomiędzy różnymi częściami przewodzącymi.
    Każdy budynek powinien mieć główne połączenie wyrównawcze ochronne.
    Główne połączenie wyrównawcze ochronne realizuje się przez umieszczenie w najniższej (przyziemnej) kondygnacji budynku głównego zacisku (szyny) uziemiającego, do którego są przyłączone:

- przewody uziemiające,
    - przewody ochronne,
    - przewody uziemiające funkcjonalne jeżeli występują,
    - metalowe rury oraz metalowe urządzenia wewnętrznych instalacji wody zimnej, wody
    gorącej, kanalizacji, centralnego ogrzewania, gazu, klimatyzacji, metalowe powłoki i
    pancerze kabli elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych itp.,
    - metalowe elementy konstrukcyjne budynku, takie jak np. zbrojenia itp.
    Elementy przewodzące wprowadzane do budynku z zewnątrz (takie jak metalowe rury i elementy konstrukcyjne, metalowe powłoki kabli) powinny być przyłączone do głównego zacisku (szyny) uziemiającego w miejscu ich wprowadzenia.
    W pomieszczeniach o zwiększonym zagrożeniu porażeniem, jak np. w łazienkach wyposażonych w wannę i/lub prysznic, hydroforniach, pomieszczeniach wymienników ciepła, kotłowniach, pralniach, kanałach rewizyjnych, pomieszczeniach rolniczych i ogrodniczych oraz w przestrzeniach, w których nie ma możliwości zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania we właściwym czasie, powinny być zastosowane dodatkowe połączenia wyrównawcze ochronne.

Na rysunku nr 3 przedstawiono przykład połączeń wyrównawczych ochronnych w b
    udynku mieszkalnym.

(Postaram się załączyć)

Rys. 3. Połączenia wyrównawcze ochronne w budynku mieszkalnym - główne w piwnicy, oraz dodatkowe w łazience
    Bardzo ważne jest rozróżnienie głównych połączeń wyrównawczych ochronnych od uziemień. Aby określone elementy mogły być wykorzystane jako uziomy, muszą spełniać określone wymagania i musi być zgoda właściwej jednostki na ich wykorzystanie. Dotyczy to na przykład rur wodociągowych, kabli itp. Niektóre elementy jak np. rury gazu, palnych cieczy itp. nie mogą być wykorzystywane jako uziomy.
    Natomiast wszystkie wyżej wymienione elementy powinny być w danym budynku połączone ze sobą poprzez główny zacisk (szynę) uziemiający, celem stworzenia ekwipotencjalizacji.
    Aby zrealizować główne połączenia wyrównawcze ochronne nie wykorzystując rur gazowych jako elementów uziemienia, za wystarczające uważa się zainstalowanie wstawki izolacyjnej na wprowadzeniu rury gazowej do budynku jak to przedstawiono na rysunku nr 3.

Najogólniej przewody wyrównawcze podłączane są do szyny uziemiającej w celu ekwipotencjalizacji urządzeń.

• #35 05 Kwi 2014 23:44
    jann111
    Poziom 31  

jojo95 napisał:
    Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego. Kontrola nie obejmuje właścicieli budynków i zarządów: budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotyczy to także budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1. prawa budowlanego.

Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, czytaj do bólu ,aż zrozumiesz.

• Sklep HeluKabel
  • #36 05 Kwi 2014 23:44
    kkas12
    Poziom 41  

Nie podaje kolega pełnego brzmienia tego co "cytuje".

Cytat:
    2. Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje właścicieli i zarządców:
    1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
    2) obiektów budowlanych:
    a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,
    b) wymienionych w art. 29 ust. 1.

A cóż to za tajemnicę zawiera ów ust. 1 pkt 1 lit. a?
    Cytat:
    1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
    1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

Więc mija się kolega z prawdą, gdyż ani słowa o instalacjach.

A co zwiera art. 29 ust. 1 to może kolega sam przedstawi.

• #37 06 Kwi 2014 00:01
    retrofood
    Moderator

jojo95 napisał:
    Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego. Kontrola nie obejmuje właścicieli budynków i zarządów: budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotyczy to także budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1. prawa budowlanego.

Zapraszam Cię tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663256.html

• #38 06 Kwi 2014 09:40
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 06 Kwi 2014 11:03
    arelektroda
    Poziom 22  

W załączeniu obiecane zdjęcie do postu #34.
    Zielono-żółty przewód - poprawność uziemienia

Dodano po 2 [minuty]:

Ponownie proponuję o powrót do tematu.

arelektroda napisał:
    @literat uważa, że "żółto zielony przewód to uziemienie". Zadał pytanie na forum więc należy merytorycznie odpowiedzieć. Ja w moim poście #19 napisałem, że ten przewód służy do wyrównania mogących się pojawić różnych potencjałów - nie napisałem, że jest przewodem wyrównawczym pomiędzy tym co zamontowano a tym co znajduje się w pobliżu. A taki był wg mnie zamysł tych, którzy montowali swoje kolejne urządzenie - obudowę. Nie ma w ogóle mowy o zabezpieczeniu tego urządzenia od strony zasilania a więc czy posiada PE czy też nie. Chciałem koledze @literat wyjaśnić, że nie każdy żółto zielony przewód jest przewodem PE.

• #40 06 Kwi 2014 11:35
    kkas12
    Poziom 41  

I co w związku z tematem?
    Jaki jest kolegi punkt widzenia na przedstawione rozwiązanie przez autora wątku w świetle tego co napisał

Cytat:
    Ja w moim poście #19 napisałem, że ten przewód służy do wyrównania mogących się pojawić różnych potencjałów - nie napisałem, że jest przewodem wyrównawczym pomiędzy tym co zamontowano a tym co znajduje się w pobliżu.

Jedno drugiemu przeczy.

• #41 06 Kwi 2014 11:49
    arelektroda
    Poziom 22  

Mając na względzie pytanie zadane przez @literat w pierwszym poście uzupełnione informacją w poście #15 uważam, że ten żółtozielony przewód nie jest uziemieniem lecz służy ekwipotencjalizacji obudowy zamontowanego urządzenia względem pozostałych istniejących metalowych elementów i został zainstalowany prawidłowo.

• #43 06 Kwi 2014 12:05
    arelektroda
    Poziom 22  

arelektroda napisał:
    Stosowanie głównych i dodatkowych połączeń wyrównawczych ochronnych ma na celu ograniczenie do wartości dopuszczalnych długotrwale w danych warunkach środowiskowych napięć występujących pomiędzy różnymi częściami przewodzącymi.

arelektroda napisał:
    W pomieszczeniach o zwiększonym zagrożeniu porażeniem, jak np. w łazienkach wyposażonych w wannę i/lub prysznic, hydroforniach, pomieszczeniach wymienników ciepła, kotłowniach, pralniach, kanałach rewizyjnych, pomieszczeniach rolniczych i ogrodniczych oraz w przestrzeniach, w których nie ma możliwości zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej przez samoczynne wyłączenie zasilania we właściwym czasie, powinny być zastosowane dodatkowe połączenia wyrównawcze ochronne.

Oba cytaty ze wspomnianej normy.
    Zamontowany przewód wyrównawczy ma przede wszystkim chronić ludzi typu @literat zaglądzjących do ogólnie dostępnych urządzeń.

• #44 06 Kwi 2014 12:19
    kkas12
    Poziom 41  

Po pierwsze nie wiesz co to za rura.
    Nie wiesz ile jest metalu w tym rurociągu poza tym co widać.
    Nie wiesz co na to właściciel owej rury
    Nie wiesz czy połączenia wyrównawcze są w tym budynku wykonane.
    Nie wiesz gdzie jest przyłączony drugi koniec przewodu o zielonożółtej barwie.
    Nie wiesz czy ta skrzynka i ta rura znajdują się w zasięgi rąk.

Teraz piszesz

Cytat:
    Zamontowany przewód wyrównawczy ma...
    a przecież wcześniej pisałeś
    Cytat:
    ...nie napisałem, że jest przewodem wyrównawczym pomiędzy tym co zamontowano a tym co znajduje się w pobliżu.

Sam sobie zaprzeczasz kolego.
    Wiec daruj sobie proszę dalsze wywody w tym wątku.

• #45 06 Kwi 2014 13:23
    450018
    Użytkownik usunął konto  
  • #47 06 Kwi 2014 13:42
    450018
    Użytkownik usunął konto  
  • #48 06 Kwi 2014 14:42
    arelektroda
    Poziom 22  

Kolego @kkas12 napisałem

arelektroda napisał:
    Ja w moim poście #19 napisałem, że ten przewód służy do wyrównania mogących się pojawić różnych potencjałów - nie napisałem, że jest przewodem wyrównawczym pomiędzy tym co zamontowano a tym co znajduje się w pobliżu. A taki był wg mnie zamysł tych, którzy montowali swoje kolejne urządzenie - obudowę.

a nie jak podajesz część mojego cytatu
    kkas12 napisał:
    a przecież wcześniej pisałeś

Cytat:
    ...nie napisałem, że jest przewodem wyrównawczym pomiędzy tym co zamontowano a tym co znajduje się w pobliżu.

Sam sobie zaprzeczasz kolego.

Połączenie kilku obudów urządzeń w celu niedopuszczenia do różnicy potencjałów na nich jest właśnie połączeniem wyrównawczym.
    W poście @literat jest wyraźnie napisane, że jest to "stalowy rurociąg zimnej wody".
    Właściciel "owej rury" jak napisałeś skoro zlecił montaż to musiał go odebrać, więc zgodził się na takie rozwiązanie.
    Inne połączenia wyrównawcze w tym budynku nie mają nic do tego tematu.
    Drugi koniec z pewnością jest połączony do obudowy.

• #49 06 Kwi 2014 19:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #50 06 Kwi 2014 19:32
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego arelektroda przestań wróżyć z fusów.
    Nie wiesz nawet jaka jest klasa ochronności tej obudowy.
    Sam sobie przeczysz.
    Na tym forum wróżki tolerowane nie są.

Podsumowując.
    Tu jest niezbędnie potrzebna umiejętność odróżnienia połączeń wyrównawczych głównych od uziemienia jednego z elementów instalacji.
    Połączeniem wyrównawczym na pewno to co przedstawił autor nie jest.
    A nawet gdyby nawet było to połączenie wyrównawcze, to takie wykonanie jest sprzeczne z treścią normy 5-54 która wyraźnie zabrania wykorzystywania jakichkolwiek rurociągów w charakterze zastępczych przewodów wyrównawczych

Cytat:
    543.2.3 Następujące części metalowe nie są dopuszczone do stosowania jako przewód ochronny lub jako przewody ochronne wyrównawcze:
    – metalowe rury wodociągowe;
    i jednocześnie informuje wcześniej co można jako przewody wyrównawcze stosować
    Cytat:
    543.2.1 Przewody ochronne mogą składać się z jednego z następujących:
    – żył w przewodach wielożyłowych;
    – izolowanych lub gołych przewodów prowadzonych we wspólnej osłonie z przewodami fazowymi;
    – ułożonych na stałe przewodów gołych lub izolowanych;
    – metalowych powłok kabli, ekranów kabli, pancerzy kabli, przewodów plecionych, przewodów koncentrycznych,
    metalowych rur instalacyjnych, podlegających warunkom ustalonym w 543.2.2 a) oraz b).
    UWAGA Patrz 543.6, w zakresie ich rozmieszczenia.

A traktowanie rury wodociągowej ułożonej w budynku jako uziomu jest niedopuszczalne.
    I tym też setki postów na tym forum (i nie tylko na tym) napisano.

Temat zamykam.
    Gdyby jednak autor wątku miał jeszcze jakieś pytania to proszę o kontakt w celu odblokowania tematu.