Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kabel av rca do heliosa/neptuna konsultacja schematu

03 Kwi 2014 23:10 4563 21
  • Poziom 21  
    Witam, planuje obecnie dość nietypowy projekt. Mianowicie poprzez konwerter hdmi>av rca chcę podłączyć obraz i dźwięk do zabytkowego już dzisiaj telewizora.
    Mówiąc krótko wzięła mnie nostalgia w trakcie porządków w magazynach w mojej pracy. W jednym z nich odnalazłem kolorowy telewizorek produkcji polskiej. Unitra Helios 506 z 1989 roku. Egzemplarz na chodzie, zaplombowany fabrycznie, praktycznie nieużywany, jedyne co go w życiu spotkało to okazjonalne odtwarzanie filmów ze starego vhs-a JVC (przez modulator) w szkole średniej. Mieszkał w szafie, na południowym skrzydle szkoły i ma tylko jedną skazę na okleinie drewnopodobnej :] Jako że kocham te telewizorki postanowiłem go przygarnąć dla ciekawej ekspozycji. Kino domowe z Heliosem i kolumnami Space86.
    Pojawił się jednak mały zonk
    Telewizorek działa, przynajmniej w czerwcu zeszłego roku działał. Testowałem go odbierając ostatnie podrygi telewizji analogowej. Z moich testów wynikało, że telewizorek ma 3 kanały do odbioru tv naziemnej oraz czwarty zblokowany dla odbioru sygnałów rgb i av przez port rgb z przodu i mtv z tyłu. Chciałem podłączyć do niego sygnał przez gniazdo rgb (które sprawdziłem odtwarzaczem dvd) Niestety nie znalazłem konwerterów hdmi>rgb pal ani nawet hdmi>euro rgb. Jedyne które znalazłem i nie były w kosmicznie niedorzecznych cenach to hdmi>av rca lub nawet vga> video rca. Tak wiec potrzeba wyprodukować kabel 3 rca>din6.
    Kabel do starszych dvd euro>din6 mam właśnie na wejście av. Jednak tam jest to "przełączanie" w kablach rca go niema. Dodatkowo kabel euro mam mono po lewym kanale ale konwertery z hdmi dają sygnał stereo i trzeba by go zespolić.
    Wytworzyłem wiec taki kabel kabel av rca do heliosa/neptuna konsultacja schematu Z danych jakie udało mi się zebrać wynika, że na pinach zaznaczonych na zielono i połączonych przełącznikiem znajduje się napięcie 12v i pin detekcyjny tryby wejścia/wyjścia. Czyli teoretycznie telewizor powinien przełączyć się w tryb av in po zwarciu przełącznika. Nie jestem tylko pewien czy w odbiorniku ze zblokowanym kanałem 4 na tryb av w ogóle jest taki bajer potrzebny, lub czy taki kanał powinien być rzeczywiście zablokowany (jest cały suwak do programowania)
    Jako że nigdy nie miałem w moim starym nieodżałowanej pamięci neptunie (ładny był drań ,zielono-metaliczny front) niczego do podłączania poza pegazusem (przez wejście antenowe). Nie wiem jak się do tego właściwie zabrać. Nie chciał bym Heliosa uszkodzić więc najpierw wolałem zapytać. Czy mój kabel jest dobrze zaprojektowany? Czy powinienem coś zmienić, np zworka na stałe lub jej brak.
    Szukałem gotowych kabli i jedyne co upolowałem jest ten euro>din6.
    Jak wykonać dodatkowy selektor źródła sygnału (dvd, komputer, ewentualnie dekoder)?

Tak więc proszę o konsultację, będę wdzięczny a każdą pomoc
  • Poziom 20  
    Selektor możesz sobie zrobić na isostatach z jakiegoś innego zabytku , ewentualnie na scalakach
    NJM2246 - wersja bez procesora
    TDA6920 - wersja na szynę I2C czyli z procesorem - przerost formy nad treścią

Jesteś pewien że dobrze narysowałeś tego "DINa" ja w neptunie jakoś nie wiedzę dziurki na środku dina. Podaj dokładny model telewizora bo tych gniazd jest kilka i wszystkie do dina podobne ale nie zawsze są takie same przeznaczenia pinów.

Logistycznie schemat jest dobry ale zamieszałeś tym swoim DINem.
  • Poziom 2  
    kokodin napisał:
    Wytworzyłem wiec taki kabel kabel av rca do heliosa/neptuna konsultacja schematu

Bardzo dobry kabel.
  • Poziom 21  
    kabel av rca do heliosa/neptuna konsultacja schematu (obrazek ukradziony ze strony unimor.info)
    Chodzi dokładnie o model Monitor Helios tc 506 i tak wtyk rgb ma 5 pinów a wtyk mtv ma 6 pinów, środkowy nieużywany wedle schematu z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2564057.html nie jestem tylko pewny tego nieopisanego pina. niestety mój egzemplarz jest w kolorze brązowym i nie jest to mój ulubiony model neptuna, ale i tak jest ciekawy.
  • Poziom 2  
    kokodin napisał:
    Mianowicie poprzez konwerter hdmi>av rca chcę podłączyć obraz i dźwięk do zabytkowego już dzisiaj telewizora.

A gdzieś ty sie takich bzdur nasłuchał? Myślisz, że kabelkiem to załatwisz? :D :D http://www.youtube.com/watch?v=_YCfHZF77EA
  • Poziom 20  
    W zasadzie wszystko już jest wyjaśnione w tym temacie który sam znalazłeś ja tylko nie dam sobie głowy uciąć za to przełączanie we/wy.
  • Poziom 21  
    W tym właśnie sęk, telewizorek ma sklinowane na stałe na kanale 4 na tryb av i sam wybiera czy korzysta z gniazda rgb lub mtv (lub raczej korzysta równocześnie). W tej chwili Helios stoi u mnie w pracy w moim pomieszczeniu i nie mam ostatnio czasu ani go zabrać do domu, ani w pracy zmierzyć napięcie na nieopisanym pinie. W każdym razie kabel fabryczny euro>din6 z poprawnym ułożeniem nóżek przekazuje napięcie na pin przełącznika, ale telewizor nie przełącza się na tryb av ani na kanał 4 i trzeba 4 wybrać ręcznie. A na kanale 4 tryb av jest na stałe, nawet bez wtyczki w gnieździe. W tym temacie też jedni piszą aby zewrzeć, inni aby dociągnąć 12 ze środka i pin odłączyć, tyle różnych metod wyczytałem na elce, że chciałem to uporządkować.

Gdzieś w podręczniku od heliosa czytałem , że kanał 4 był udoskonalony do współpracy ze sprzętem av. To może chodzić o ten zablokowany tryb av na 4 kanale, czy po latach nieużywania to nietypowa usterka? W zasadzie można by zrobić kabel bez wyłącznika, tylko zdrutowany, ponieważ jako wyjścia sygnały niema już praktycznie go jak użyć. Niemniej chciał bym aby kabel mógł działać również w neptunach, bo jeśli kiedyś znajdę zielonego neptuna d557 to pewnie będę chciał go kosztem heliosa zamienić.
  • Poziom 21  
    Dzięki za podręcznik, udało mi się wygospodarować trochę czasu w pracy na sprawdzenie wiedzy w praktyce.
    Tak więc:
    Telewizor (głowica wysokich częstotliwości) działa normalnie na pozycjach programatora 1-3 na 4 tylko w pozycji kanałów 25-50 pozostałe zakresy (1-5 i 5-12) są w trybie av czyli chyba w porządku. Kolor jest w pal. Ostry kolorowy i jasny.
    Tryb av po podaniu napięcia 12v z zasilacza na piny masa i przełącznik działa prawidłowo niezależnie od kanału, czyli pojawia się czysty szary ekran i szum w głośniku ustaje. czyli ok
    No i na czwartym programie jak opisywałem telewizor sam wybiera rodzaj sygnału na gniazdku rgb i jest stale w pozycji av dla gniazda av na pozycjach programatora 1-5 i 5-12 (szary ekran) dla 4 programu.
    Na ostatnim pinie gniazda av nie ma żadnego napięcia, więc kabel jednak bez przełącznika, bo i po co.

jedyne usterki jakie zauważyłem to w niektórych pozycjach całego odbiornika, pojawiają się niewygaszone linie zielonego koloru, podejrzewam wypaloną cynę na niektórych lutach a jako że ja zerwałem fabryczną plombę na śrubie, wiem, że nikt go nie reperował chałupniczo.
    Także czeka mnie przejrzenie wszystkich modułów w celu przylutowania wszystkiego co się rusza. Z racji,ze niema w nim ani kurzu ani pająków nie będzie z tym chyba problemów, jedyne co jest nie tak, to odklejona jedna podpora płyty głównej.

Tak wiec jeśli nikt niema nic do dodania wieczorem zamykam temat i rozdzielam punkty za pomoc.
    Pozdrawiam

ps.
    Da rade zmienić coś na schemacie aby tryb av reagował od 4,5v?
  • Poziom 43  
    kokodin napisał:
    jedyne usterki jakie zauważyłem to w niektórych pozycjach całego odbiornika, pojawiają się niewygaszone linie zielonego koloru,

Możesz to objaśnić lub zobrazować?

Dodano po 1 [minuty]:

kokodin napisał:
    Da rade zmienić coś na schemacie aby tryb av reagował od 4,5v?

W jakim celu, skoro masz oryginalne fabryczne rozwiązanie?
  • Poziom 21  
    Paski pojawiają się i znikają gdy odbiornik stoi na nóżkach lub leży na plecach (najbardziej) a nie pojawiają się gdy leży na bokach czyli gdy elementy w środku są grawitacyjnie dociśnięte do cyny.

gniazdo av chciałem użyć do kabla euro a gniazdo rgb jako wejście kompozytowe ale pewnie to bez sensu
  • Poziom 20  
    kokodin napisał:
    Paski pojawiają się i znikają gdy odbiornik stoi na nóżkach lub leży na plecach (najbardziej) a nie pojawiają się gdy leży na bokach czyli gdy elementy w środku są grawitacyjnie dociśnięte do cyny.

gniazdo av chciałem użyć do kabla euro a gniazdo rgb jako wejście kompozytowe ale pewnie to bez sensu

Przecież w gnieździe AV masz comp ip , więc możesz go użyć i do euro i do kompozytowego, w euro masz i rgb i comp (zależnie jaki sprzęt), pozostaje kwestia przełączania ale podpowiedź jest na schemacie wyżej :P (MCY74066)
  • Poziom 21  
    Ze względu na to, że bez robienia selektora można w ten sposób podłączyć 2 urządzenia i jedyne co trzeba pamiętać to wyłączyć jedno i włączyć drugie?
  • Poziom 20  
    kokodin napisał:
    Ze względu na to, że bez robienia selektora można w ten sposób podłączyć 2 urządzenia i jedyne co trzeba pamiętać to wyłączyć jedno i włączyć drugie?

No tak równolegle się nie da bo jest mała impedancja tego typu linii i sygnał klapnie o połowę, chyba że mówisz o jednym jako comp a drugim jako rgb to można w sumie dwa na raz.
  • Poziom 43  
    kokodin napisał:
    a gniazdo rgb jako wejście kompozytowe ale pewnie to bez sensu
    Bez sensu.
    Zastanawiam się, czy ty w ogóle wiesz, co piszesz.

Proszę o definicję video composit!

Po jej poznaniu proszę o wskazanie jedynego możliwego wejścia, przez które można ten sygnał dostarczyć do TV i oglądać na ekranie.

Proszę o napisanie tutaj, gdzie i po co ten sygnał jest dostarczany do gniazda RGB!

Proszę o napisanie, kiedy - nawet gdy do gniazda AV dostarczany jest sygnał CVBS - TV przejdzie na odbiór RGB.

Proszę o napisanie, które gniazdo jest uprzywilejowane w tym TV!

Pan_Kleks napisał:
    No tak równolegle się nie da bo jest mała impedancja tego typu linii i sygnał klapnie o połowę

Udowodnij to!
    Czyt też nie rozumiesz za bardzo o co w tym chodzi, a w szczególności faktu, że ten sygnał dostarczany byłby do dwóch odrębnych gniazd! Patrz w schemat.
    I nie z jednego urządzenia, ale z dwóch różnych.

mirex napisał:
    Panie Kleks! Litości! :wink:
    Tyle działów na forum. :wink:

A Pan Kleks nadal miesza autorowi w głowie. ;)
  • Poziom 21  
    Z tego co zrozumiałem z instrukcji gniazdo rgb w heliosie ma w swoich pinach wejście fonii i wejście wideo, oraz 3 wejścia kolorów. Po dostarczeniu sygnału video czyli jak ja to nazwałem kompozyt - comosite video (nie komponent) czyli inaczej CVBS. telewizor w trybie av rozpoznaje sygnał i kieruje go dalej na ekran a w przypadku podania sygnałów RGB przełącza się w tryb RGB i w zasadzie nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie. Po bliższym spojrzeniu na schemat pin video jest rzeczywiście przepuszczony przez gniazdo mtv (chociaż nie wiem czy przypadkiem nie czytam wyprowadzeń na odwrót bo to może być audio) niemniej do komputera mam sygnał CVBS plus audio do gniazda mtv a do dvd mam kabel din 5 pin rgb plus audio do euro . Mam też inny kabel din5pin do euro, który ma wizję przesyłana po jednym pinie video, ale działa tylko ze starymi vcr-ami. W zasadzie dvd już nie używam, bo pada w nim laser. Było użyte jako przykład.

Priorytet jaki miał spełnić ten temat został już spełniony. Kabel chinch>din6 bez przełącznika wedle mojego schematu działa razem z konwerterem hdmi>chinch, obraz i dźwięk jest i wiem jak włączyć tryb AV w tym telewizorze. Podłączenie czegoś przez rgb jest opcjonalne.
  • Poziom 43  
    Mnie nie interesują kable, jakie posiadasz, nie interesują urządzenia zewnętrzne, jakie posiadasz.
    Mnie interesuje tylko, czy, i ewentualnie kiedy, zrozumiesz, jak działają gniazda w telewizorze oraz układ za nimi.
    Mnie nie interesuje priorytet tematu, ale interesuje, czy rozumiesz priorytet gniazd wejściowych TV.

Na razie właściwie na żadne z pytań nie odpowiedziałeś.

Jak zrozumiesz, to bez problemu dobierzesz (dorobisz) odpowiednie kable i podłączysz dowolne dwa urządzenia, z których jedno musi dysponować sygnałami RGB na wyjściu. Bo CVBS mają wszystkie, które w ogóle jakieś wyjście AV posiadają. ;)
  • Poziom 21  
    Tego posta to akurat ja nie rozumiem, więc to działa w dwie strony.
    Zdania są dla mnie chyba zbyt złożone i zbyt krótkie za razem.
  • Poziom 21  
    Telewizor został przetransportowany do mnie do domu i przetestowany na spokojnie. Wszystko działa przy użyciu gniazda mtv am tylko jedną zagwozdkę. Mianowicie zakłócenia generowane przez głośnik (przynajmniej tak mi się wydaje)
    Wygląda to mniej więcej tak, że w miarę podnoszenia głośności od ok 30% przy głośniejszych tonach na ekranie pojawiają się drobne zniekształcenia, niektóre piksele tak jakby przesuwały się chaotycznie w pionie o 2-5 pikseli co tworzy na krystalicznie czystym obrazie takie poziome pofalowania. Nie wiem jak to lepiej opisać , niestety nie wychodzi za bardzo na zdjęciach. Z tego co widziałem głośnik nie jest ekranowany, dlatego zakładam możliwość, że to on szkodzi.
    Dlatego pytanie czy dobrze myślę?

Jeżeli chodzi o pytania pana Mirex-a nadal nie do końca wiem czego ode mnie oczekuje. Prawdopodobnie znowu źle go zrozumiałem, ale zakładam, że chce usłyszeć coś na temat "jak działa telewizor" tak ogólnie? Sygnał wysokiej częstotliwości>>głowica demodulatora>>sygnał wyzyjny niskiej cz.>>dekoder koloru>> sygnały rgb i synchronizacja dla odchylania>>wzmacniacze wizyjne>>kineskop? i w odniesieniu do tego druga strona wkładki nie licząc okładki? Z całą pewnością nie wytłumaczę w jaki sposób dekoder pal oblicza wartości poszczególnych kolorów na podstawie jasności i nasycenia, ale nie jestem na tyle głupi, aby twierdzić, że sygnał kompozytowy bezpośrednio idzie na ekran.
  • Poziom 20  
    Jeśli to nie problem z twoim kablem to problem będzie w zasilaniu , zaczął bym od pomiaru napięcia na samej końcówce mocy (12V) i się posuwał do tyłu .
  • Poziom 21  
    Napięcia stabilniejsze niż w moim zasilaczu komputerowym, zero tętnień na 12V i 24V mierzone na odejściu z płyty głównej. Więc w module fonii mf2006 wymieniłem kondensatory c116 (470uF) c114 (10uF) i c110 (47uF) czyli wszystkie elektrolity w około wzmacniacza na nowe. Paski zakłóceń znikły kompletnie nawet przy przesterowaniu wzmacniacza. Ale z tego co wyczytałem ze schematu końcówka chodzi na linii 24V wiec 12V chyba nic do tego nie miało. Niemniej dzięki za sugestię, zadziałało.
    Teraz mam czysty i soczysty kolor i 4W dźwięku :]