Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini wzmacniacz na scalaku TDA2822M - charczy

04 Kwi 2014 09:22 2217 10
  • Poziom 6  
    Ponieważ jest to mój pierwszy post, chciałbym się z wszystkimi przywitać - Witam :)
    Otóż mój problem wygląda następująco:
    Znalazłem w sieci prosty schemat mini wzmacniacza bateryjnego na układnie TDA2822M (zdjęcie poniżej) i postanowiłem go zrealizować. Prawie wszystko działa jak należy, jest jednak jedno ale..
    Mianowicie gdy podłączam układ pod telefon wzmocnienie jest, ale przekraczając granicę około 55-60% głośności w telefonie dźwięk zaczyna charczeć. Czym więcej głośności daję, tym bardziej trzeszczy i nie wiem co może być tego przyczyną.
    Układ zasilam baterią 9V, używam głośników 5W, 8Ω.
    A tu schemat z którego korzystałem:
    Mini wzmacniacz na scalaku TDA2822M - charczy
    Z góry dziękuję za pomoc i wybaczcie mój brak wiedzy, jestem początkującym elektronikiem.
  • Poziom 28  
    jaboniele napisał:
    przekraczając granicę około 55-60% głośności w telefonie dźwięk zaczyna charczeć

Witam
    Dzieje się tak, gdyż zaczynasz podawać zbyt duży sygnał na wejście wzmacniacza i przesterowujesz go, co powoduje te zniekształcenia.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Więc rozumiem, że nic się nie da zrobić :)
    Dzięki za pomoc, przynajmniej wiem co jest przyczyną. Pomyślę nad tym TDA2030, bo na pierwszy rzut oka nie wydaje się być trudny :)
  • Poziom 36  
    Jeśli ta 9V bateria to typowa 6F22 to i tu długo nie poszalejesz, za to drogo na pewno.
  • Poziom 6  
    Właśnie zależy mi na tym, żeby wzmacniacz był przenośny, zasilany 9V. Pokombinuję z mostkiem.
  • Poziom 15  
    Witam. Robiłem te wzmacniacze nie jednokrotnie. Na początek wymienił bym tą baterie 9V ze względu na minimalną wydajność prądową jak i pojemność na jakiś akumulator żelowy np. 12V/4,5Ah.. W ostateczności 6 baterii typu R20 w szeregu po pierwsze powinno grać dłużej bo mają większa pojemność po drugie są w stanie oddać większy prąd.. Tylko rośnie waga, wielkość no i cena za baterie.. Maksymalny prąd pobierany przez TDA2822M może wynieść aż 1A.. Poza tym właśnie przesterowanie.. Na początek może sprawdzić pod jakimś zasilaczem 9V minimum 1A czy będzie grał tak jak odpowiada.
  • Poziom 6  
    Wzmacniacz ma być jak najbardziej zminiaturyzowany, więc muszę zadowolić się tym co jest. Dzięki za zaangażowanie :)
    Zajmę się teraz czymś większym.
  • Poziom 11  
    @jaboniele Mam taki sam problem z tym wzmacniaczem. Możesz napisać jak Ci poszło z TDA2030? Miałeś dalej przesterowania? Pytam, bo też chcę sprawdzić ten układ.
    Dzięki