Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB / Płyta główna - Nie działa klawiatura oraz mysz po uderzeniu piorunem

04 Kwi 2014 18:38 2220 13
  • Poziom 7  
    Witam.

Wczoraj wieczorem podczas burzy uderzył piorun. Z monitora nie zostało nic, router również się przepalił, jednak PC działa.
    Problem polega na tym, że mysz i klawiatura nie reaguje. Sprawdziłem już wszystkie porty USB i jedyne co zauważyłem, to działający laser myszy, nic poza tym.

Sądzę, że najprawdopodobniej płyta główna uległa uszkodzeniu.
    Co o tym myślicie?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Płyta do wymiany, niestety.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 7  
    Ehh.... Jest pan pewien?

Da radę znaleźć coś w miarę do 150 zł (obsługującego DDR3 i socket pod i3 2x 2.8 Ghz) czy nie warto brać aż tak taniego sprzętu?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Malakiano napisał:
    Sądzę, że najprawdopodobniej płyta główna uległa uszkodzeniu

I dobre podejrzenie masz. Uszkodzone USB standardowa usterka po "piorunie". Niestety wymiana płyty głównej. Aczkolwiek nie da się wykluczyć innych podzespołów.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Po pierwsze. Tyle razy się tłumaczy, że podczas burzy sprzęt się wyłącza.

Po drugie. Sama płyta mogła dostać za duże napięcie, a co z zasilaczem? Jesteś pewny, że sprawny? Co to za zasilacz?
  • Poziom 7  
    Generalnie system wstał normalnie (Archlinux). Sprawdzić Win7 nie mogłem, ponieważ bez klawiatury nie byłem w stanie zmienić bootowanego systemu w GRUB'ie.
    Odpaliłem też Ubuntu na "try mode" i odpalił się bez problemu.

Zasilacz logic atx 12v 2.2 compatible (230V ~)
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Malakiano napisał:
    Zasilacz logic atx 12v 2.2 compatible (230V ~)

Masz winowajcę i efekciarza.
    Bez względu na to, czy sprawny, czy nie - do wymiany.
    Drugi raz, może spowodować pożar.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Markowy zasilacz padnie, a podzespoły ocaleją. Ten ocalał, a uwalił pozostałe podzespoły.

Malakiano napisał:
    Sprawdzić Win7 nie mogłem, ponieważ bez klawiatury nie byłem w stanie zmienić bootowanego systemu w GRUB'ie.

Załatw przejściówkę z USB na PS/2 i zobacz, czy klawiatura działa.
    To samo proponuję dla Myszy.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedzi. Co do przejściówki nie wiem czy uda mi się ją zdobyć.
    I pytanie czy jest jeszcze sens z diagnozowaniem problemu. Nawet jeśli to czy warto oddawać ją (płytę główną) do naprawy?
  • Moderator na urlopie...
    Malakiano napisał:
    Nawet jeśli to czy warto oddawać ją do naprawy?

Bez dokładnych pomiarów ciężko stwierdzić.
    Na początek podmień zasilacz i zrób CLR_CMOS. Po tej operacji, zobacz, czy USB masz aktywne w BIOS i zobacz czy działa.
    Ciężko przewidzieć.

Wizualnie płyta wygląda na sprawną (kondensatory?)
  • Poziom 7  
    Tak, nie widać żadnych uszkodzeń. Wracając do USB, sprawdzałem również wejścia z przodu obudowy oraz podłączyłem dodatkowy panel 4x USB 2.0. Niestety bez zmian. Komputer nie reaguje na klawiaturę i mysz, jedynie mam aktywny laser w myszce.

Cóż, nie pozostaje mi więc nic innego niż zakup nowego zasilacza.
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Malakiano napisał:
    Cóż, nie pozostaje mi więc nic innego niż zakup nowego zasilacza.

I zaopatrz się w przejściówkę, choć jedną, USB->PS/2. Ułatwi Ci to pracę.

Ja choć porty USB mam sprawne, to i tak używam takiej przejściówki. Mniej kłopotów w innych systemach, niż windows oraz w samym BIOS i DOS.
  • Poziom 7  
    Witam po chwilowej przerwie.

Dziś przyszedł Corsair 450W, podłączyłem i wszystko śmiga, jednak nadal nie działa klawiatura i USB pomimo restartu BIOS'a.

Jutro sprawdzę jeszcze gniazdo PS/2, ale mimo wszystko - jakieś pomysły?

Generalnie nie zależało by mi bardzo na jej na prawie, gdyby nie fakt, że jest to komputer nie najnowszy. Sam procesor jest obsługiwany jedynie na socket'cie 775 co już utrudnia poszukiwania i zakup, a chciałbym się zmieścić maksymalnie w 150zł o ile to możliwe.
  • Moderator na urlopie...
    Może sprawdź, czy w ogóle jest zasilanie na USB.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9626367#9626367

Czasem przy zwarciu, wystarczy tylko sprawdzić gniazda i ich ścieżki i naprawić je, szczególnie na śledziach i w panelu obudowy z przodu. Na MoBo już ciężej, ale jest to do zrobienia, choć tanią operacją nie jest w serwisie. Lepiej zakupić nowe, inne, sprawne MoBo.

Malakiano napisał:
    a chciałbym się zmieścić maksymalnie w 150zł o ile to możliwe

Porządne MoBo z LGA775 około ~200zł kosztują, a to za sprawą modów z LGA771->LGA775 i podłączania Xeonów (strasznie ostatnio "poszły do góry" zwłaszcza te z obsługą wysokich modeli C2Q i C2D).

Jeśli udałoby Ci się zdobyć Asus P5x Deluxe w tej kwocie, to będzie sukces.
  • Poziom 15  
    Kup badziewna kartę PCI z USB 3.0 lub 2.0 i może przebidujesz.