Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy są TANIE wyłączniki różnicowo-prądowe na prąd stały (typ B) ?

_tad_ 04 Kwi 2014 19:48 3981 11
  • #1 04 Kwi 2014 19:48
    _tad_
    Poziom 11  

Czy ktoś może spotkał/stosował kiedyś tanie wyłączniki różnicowo-prądowe dla prądu stałego (typu B) ?

Chciałbym użyć tego do grzałki w bojlerze zasilanej z prądu stałego. Na razie na grzałce mam góra 50-60V, ale zastanawiam się nad zwiększeniem napięcia, a nie chcę tego robić bez zabezpieczenia.

Jedyne wyłączniki, jakie znalazłem, to kwota rzędu 3-5+ tysięcy złotych. Czy istnieje coś tak przynajmniej z 10x tańszego ?

0 11
  • Pomocny post
    #2 04 Kwi 2014 20:14
    jurek84
    Poziom 21  

A nie zastanawiałeś się nad przekaźnikiem kontroli izolacji?

0
  • #3 04 Kwi 2014 20:25
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 04 Kwi 2014 20:41
    kkas12
    Poziom 41  

Jak to po co???
    Bo są!
    I przecież nie od dziś wiadomo, że ochrona przeciwporażeniowa bez udziału wysokoczułego wyłącznika RCD nie istnieje.

Autorowi wątku proponuję mimo wszystko poczytać Link

0
  • #5 04 Kwi 2014 23:56
    elektronikq
    Poziom 24  

W jakim pomieszczeniu jest grzałka? Napięcie bezpieczne w pomieszczeniach normalnych, bez złych warunków środowiskowych wynosi 120V, a kolega do ilu zamierza to napięcie podnieść? 120V = napięcie bezpieczne.
    Jeśli jest to panel PV, baterie akumulatorów to wyliczyć z tego prąd zwarciowy to większy problem.

0
  • #7 05 Kwi 2014 00:06
    retrofood
    Moderator

elektronikq napisał:

Jeśli jest to panel PV, baterie akumulatorów to wyliczyć z tego prąd zwarciowy to większy problem.

Żaden problem. Panele mają podawany prąd zwarciowy w danych technicznych.

0
  • #8 05 Kwi 2014 00:10
    elektronikq
    Poziom 24  

Strona 6 z kolegi pdf.
    Poprawiając chodzi o największe dopuszczalne długotrwale wartości napięcia dotykowego w pomieszczeniach suchych, wynosi 120V.

Dodano po 2 [minuty]:

retrofood napisał:
    elektronikq napisał:

Żaden problem. Panele mają podawany prąd zwarciowy w danych technicznych.

Kolego ale Panel PV bez baterii nie zawsze pracuje z maksymalną sprawnością. I jak kolega uważa, że zawsze prąd Ik będzie ten sam?
    Z baterią obliczenia się zmienią, bo przecież musimy ją w obliczeniach uwzględnić.

Moderowany przez kkas12:

Właśnie chodzi o to, że nie tylko o to chodzi o czym kolega pisze.
    Więc po raz kolejny ignorujesz me prośby o nie zmienianie toru wątku i notorycznie łamiesz punkt
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    W efekcie zapracował kolega na dwa tygodnie "urlopu".

0
  • #9 05 Kwi 2014 00:51
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Wyłączniki typu B są drogie ale dlatego że stosuje się je w drogich konstrukcjach i nie wydaje mi się by typ B był akurat w tym przypadku dobrym rozwiązaniem no chyba że grzałką steruje jaki falownik.

0
  • #10 05 Kwi 2014 09:29
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 05 Kwi 2014 11:08
    _tad_
    Poziom 11  

Dziękuję za zainteresowanie :)

Chyba muszę dokładniej naszkicować problem, bo widzę, że najprawdopodobniej sam nie wiem, czego chcę i nieświadomie sprowokowałem dyskusję :(

@kkas12 - dokument przejrzałem, musze jeszcze go dokładniej przemyśleć, ale być może w moim przypadku rozwiązaniem faktycznie jest Układ Kontroli Stanu Izolacji (@jurek84).

Czy ktoś mógłby mi wskazać jakiś DOBRY opis tego rodzaju zabezpieczeń ? Chciałbym dokładnie zrozumieć, jak to działa.

Poniżej opis instalacji. Zamieszczam go dla wyjaśnienia, oczywiście nie oczekuję, że ktoś mi zaprojektuje instalację (choć za wszelkie uwagi z góry dziękuję :) Na razie chcę po prostu zrozumieć, jak to wszystko powinno działać i dopiero wtedy zadecydować, co dalej. Zacząłem od RCD, bo wydaje mi się, że rozumiem działanie. O UKSI nie wiedziałem, choć idea jest genialna :)

Rzeczywiście chodzi o panele. Bieżący schemat instalacji (działa prawie rok) jest następujący:

Instalacja jest całkowicie odizolowana od ziemi, panele są zamocowane na dachu na 4 oddzielnych nieuziemionych ramkach stalowych, grzałka w bojlerze jest na 400 V i ze stali nierdzewnej (szybko nie przerdzewieje chyba), bojler stoi w oddzielnym, całkowicie niedostępnym pomieszczeniu (bez drzwi). Bojler musi być nieuziemiony ze względu na korozję galwaniczną instalacji grzewczej.

Prostokąt z kondensatorem w środku to przetwornica mojej konstrukcji - śledzi maksymalny punkt pracy paneli. Przetwornica NIE IZOLUJE galwanicznie paneli od grzałki - biegun dodatni z paneli jest podłączony bezpośrednio do grzałki (przetwornica to zwykły buck).

Planowałem zrobić coś takiego:

Najważniejszy jest RCD1 - miał w założeniu wykryć jednoczesne przebicie do ziemi na panelach i na grzałce w bojlerze. Ponieważ bojler jest nieuziemiony, to prąd mógłby w przypadku takiego przebicia płynąć przez wodę i człowieka podczas np. mycia rąk.
    Dodatkowy, opcjonalny RCD2 mógłby wykrywać uszkodzenie izolacji na samych panelach.

Dlaczego coś takiego chcę zrobić:

1. Panele są bardzo niskiej jakości - jakiś czas temu udało mi się zdobyć partię złomowanych paneli, które naprawiłem. Boję się, że moje próby zalepienia naprawianych połączeń silikonem mogą czasami zawieść.

2. Paneli mam trochę więcej i zamierzam dołączyć je dodatkowo. Spowoduje to wzrost napięcia na grzałce do być może nawet 400 V w dalekiej przyszłości. Nie jestem pewien, czy przy tym napięciu wolno robić instalacje odizolowane od gruntu.

3. W momencie jednoczesnego uszkodzenia izolacji grzałki i paneli jest duże ryzyko przepływu prądu przez wodę użytkową.

Dodano po 23 [minuty]:

Aj, przepraszam, zaspałem - RCD2 oczywiście musi być PRZED przetwornicą :)

0
  • #12 07 Kwi 2014 09:17
    _tad_
    Poziom 11  

Poczytałem trochę i doszedłem do wniosku, że w zasadzie to ja planowałem zrobić UKSI za pomocą RCD.

Tym samym temat zamykam, dziekuję za pomoc.

0