Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobor pompy do systemu nawodnienie

Zygmunt1958 04 Apr 2014 20:25 1221 6
    Zygmunt1958
    Level 10  
    Proszę o pomoc w doborze pompy do studni wierconej o średnicy 150 mm. Pompa ma zasilać zraszanie trawnika. Zapotrzebowanie na wodę wynosi 13,85 litrów na minutę a ciśnienie powinno wynosić 2,1 bara.Spadek ciśnienia na całej instalacji wynosi 0,3 bara. Studnia ma głębokość 14 metrów a wysokość lustra wody wynosi 7 metrów. Pompa powinna być zasilana napięciem 230V.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Witam,
    W Twoim przypadku najodpowiedniejsza będzie AJ4 Plus 55/50 wyposażona w sterownik.
    Jeszcze lepsza była by pod względem parametrów BG-DW900n lecz ma ona zbyt dużą średnicę :cry: .
    Rozważył bym też Divertron 1000 posiadający w sobie sterownik pompy, który teoretycznie powinien zmieścić się do Twojej studni. On ma średnicę 150mm.

Można oczywiście wybrać inne pompy głębinowe pamiętając jednak aby nie generowały zbyt wysokiego ciśnienia i jeśli są wąskie (100mm i mniej) miały zasysanie od dołu tj. wymuszone chłodzenie silnika.
    Zygmunt1958
    Level 10  
    Dziękuje za pomoc w doborze pompy Chciałem także przejrzeć inne pompy tylko nie wiem jak się do tego zabrać. Może kolega łopatologicznie przedstawi mi jak poruszać się po wykresach pomp żeby dobrać odpowiednią pompę do systemu który chcę zmontować.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Sam zadałeś kryteria:
    1) Instalacja nawadniania więc Pmax w instalacji nie może być większe niż 0,4 MPa;
    2) Wydajność przy ciśnieniu jakie zadałeś też podałeś;
    3) Nie podałeś prawidłowo co prawda ciśnienia dla zraszaczy ale to ja akurat znam :D .

Radził bym zdać się na moją wiedzę zamiast kombinować lub słuchać ignorantów jak w tym wątku .
    Zygmunt1958
    Level 10  
    1.Dysze które chcę wykorzystać w systemie to dysze firmy RainBird i pracują w zakresie od 1 do 2.1 bara. Ja przyjąłem do obliczeń górną granice ciśnienia.
    2. Czy przejście z średnicy rury 1 1/2 cala na 1 cal,która jest w czujniku ciśnienia nie spowoduje spadku ciśnienia. Jeżeli tak to jak duży będzie to spadek i czy kolega przewidział go w doborze pompy.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Każda z zaproponowanych pomp głębinowych posiada mały zapas wydajności i ciśnienia, który jest jednak bezpieczny dla działania całego układu. Jeśli chodzi stratę ciśnienia na przewężeniu to przy przepływie poniżej 20 L/min. jest to minimalna strata dla takich średnic.
    Co do zraszaczy to wszystkie dobrze działają w systemach nawadniania tzn. z ciśnieniem do 0,4 MPa (mimo, że statyczne mają często podane w tabelach górne wydajności 0,21 MPa). Jak na pewno wiesz każda dysza posiada dodatkowo regulację manualną umożliwiającą korektę ciśnienia i wydatku nawet o +/- 15%.
    Zygmunt1958
    Level 10  
    Dziękuję koledze za wyczerpującą informację i pomoc