Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynny materiał dźwiękochłonny

04 Kwi 2014 21:01 1725 22
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Moze nie o to ci chodzilo, ale w pierwszej kolejnosci sprawdz jak polaczona jest obudowa, z korpusem (podstawa) i jak podstawa jest polaczona z pracujacym wewnatrz obudowy silnikiem.
  Eliminujac na polaczeniach przenoszenie drgan, nie bedzie problemu z wygluszeniem drgan przenoszonych przez powietrze.
  Innaczej mowiac, powinienes pierw wyeliminowac drgania obudowy przenoszone poprzez mechaniczne polaczenia, bo nawet jesli nakleisz grubo materialu izolacyjnego to on bedzie drgal razem z obudowa i jedynie zmieni sie tonacja dzwieku (halasu).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  A jak jest rozwiazane odprowadzenie spalin?
  Moze tam nalezalo by szukac zrodla drgan.
  Tak szczerze mowiac to sam silnik to tylko drgania z czestotliwoscia suwow tlokow, a jesli wal i pozostale elementy sa dobrze wywazone (zazwyczaj sa) to glowny halas silnika pochodzi zazwyczaj od wydechu spalin, bo sa to szybko po sobie nastepujace wybuchy.
 • Specjalista elektronik
  Obniżenie ze 100dB do 40dB oznacza zmniejszenie mocy dźwięku 1000000 (milion) razy, obniżenie o 20dB - 100 razy; o ile pochłonięcie 99% mocy jest stosunkowo łatwe, to pochłonięcie 99.9999% w jednolitym materiale jest praktycznie niemożliwe. Pewnie ze cztery cieńsze warstwy obniżą poziom dźwięku tyle, ile trzeba, ale to muszą być cztery oddzielne warstwy, rozdzielone innym materiałem - np. na zmianę mata z włókien i guma; dobrze, żeby materiały jak najbardziej różniły się masą właściwą.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Najpewniejsze bylo by dobranie materialu na wygluszenie w zaleznosci od czestotliwosci drgan wychodzacych na zewnatrz.
  Bardzo prawdopodobne jest tez ze material uzyty na obudowe wpada w rezonans z tymi czestotliwosciami.
  Jesli tak jest to izolacje dzwiekochlonna nalezalo by zalozyc na zewnatrz komory, lub rozdzielic wszystkie scianki komory na oddzielne scianki i skleic je lub poskrecac na przekladkach z izolacji.
  Mozna tez podziurawic obudowe i zaslonic dziury izolacja, albo zrobic obudowe z blachy dziurkowanej, a od wewnatrz izolacja.
 • Specjalista elektronik
  Dziurawa obudowa tłumi dźwięk przez to, że faza fali dźwiękowej ulega przesunięciu zarówno na otworach (fala przechodzi z przyspieszeniem fazy), jak i na obudowie (fala zostaje opóźniona) - i fale z różnymi przesunięciami mogą się wygaszać. Ale do tego trzeba odpowiednio dobrać rozmiar i rozmieszczenie otworów.

  Poza tym dźwięk odbija się na granicach ośrodków - granica np. powietrze-woda odbija 99.8%, czyli daje tłumienie 27dB, dla niektórych ośrodków można nawet przekroczyć 30dB - izolacja dźwiękowa polega na tym, żeby takich granic z dużym odbiciem dźwięku było kilka, wtedy prawie nic nie przejdzie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Glownie to chodzi o zlikwidowanie rezonansu obudowy, bo taka perforowana blacha jest "glucha" jak pekniety talerz, jesli wykleisz ja dwoma lub trzema warstwami miekkiej pianki wygluszajacej o roznych srednicach pecherzykow, np 0.5-1mm, 3-5mm i 5-10mm, to powinienes znacznie zmniejszyc halas, bo to co przejdzie przez pianki zostanie w znacznym stopniu rozproszone na dziurkach blachy i nie bedzie powodowalo jej drgania.
  W kolejnosci, byla by to: blacha, miekka pianka 0.5-1mm, pianka 3-5mm i pianka 5-10mm od srodka komory. Do tego przydalo by sie rozdzielic scianki komory na oddzielne, aby na naroznych polaczeniach byla takze pianka.
  Pianka w swej budowie ma sferyczne przestrzenie, ktore odbijajac dzwiek do swego srodka niweluja go, a majac te scianki miekkie i elastyczne slabo przenosza go dalej.
  Rozne srednice tych sfer neutralizuja rozne czestotliwosci, a to co przejdzie do blachy zniweluje sie nawzajem w odleglosci kilku cm od blachy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Watpie aby ta folia cos dala, ale sprobowac mozesz. :-)
  Pamietaj jednak ze jakikolwiek material ktory bedzie rezonowal z ktorymis czestotliwosciami, bedzie je wzmacnial zamiast niwelowac.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 38  
  Sadze ze masz juz teraz dosc informacji aby sobie z tym wygluszaniem poradzic. :-)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej hałas tłumi piasek. Obudowę też powinieneś zmienić, bo metal dobrze przenosi hałas.