Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie piekarnika i płyty

symek 05 Kwi 2014 07:58 3699 7
  • #1 05 Kwi 2014 07:58
    symek
    Poziom 9  

Witam,

Mam takie pytanie. W nowym mieszkaniu mam do kuchni doprowadzoną instalacje 3 fazową (5 przewodową 3,5mm), w skrzynce bezieczników jest odpowiedni bezpiecznik 3 fazowy opisany "kuchenka elektryczna" B16 316A. Kupiłem płytę indukcyjną o mocy przyłączeniowej 7.2kW oraz piekarnik o mocy przyłączeniowej 3kW. Oba urządzenia mają podłączenie do gniazdka jedno fazowego.

Moje pytania:

- Czy z przewodu 3fazowego doprowadzonego do kuchni mogę zrobić podwójne gniazdko używając tylko jendej żyły fazowej, masy i uziemienia?

- Czy takie gniazdo poradzi sobie w przypadku używania obu urządzeń jednocześnie?

- Czy bezpiecznik 3 fazowy w skrzynce w razie zwarcia wyskoczy, czy należało by go wymienić na zwykły jednofazowy?

- A może wogóle jakoś inaczej to rozwiązać

Mam pod blatem jeszcze jendo zwykłe gniazdko które ma swój bezpiecznik i pod które będzie podłączona lodówka, zastanawiałem się czy nie podłączyć piekarnika pod te gniazdo razem z lodówką, ale ktoś mi mówił, że lepiej żeby lodówka miała swoje gniazdo.

Musze jeszcze przedłużyć przewód do piekarnika i płyty. Kupiłem w sklepie taki jak na zdjęciu Podłączenie piekarnika i płyty . 3mm, sprzedawca powiedział ze spokojnie da rade sobie z dwoma sprzętami. A jak jest wasza opinia?

0 7
  • #2 05 Kwi 2014 08:11
    tkordus
    Poziom 20  

Jesteś pewien że kuchenki nie da się podłączyć pod 2 lub 3 fazy?
    Dla jednej fazy 7,2kW to jest ok 31A prądu więc trochę dużo...
    Wszystkie kuchenki z którymi miałem styczność miały właśnie możliwość podłączenia na 2 lub 3 fazy (2 fazy spotkałem ostatnio w płycie indukcyjnej).

0
  • Pomocny post
    #4 05 Kwi 2014 08:22
    robig
    Poziom 18  

Cześć

Skoro masz doprowadzoną do mieszkania siłę, tj. 3 fazy, to podłącz piekarnik pod jedną z nich, a pod drugą kuchnię indukcyjną - tutaj sprawdź jeszcze, czy ta nie ma też podłączenia dwufazowego. Nie będziesz wtedy obciążał nadmiernie jednej fazy, gdy odpalisz kilka palników na raz. Lodówkę też daj na osobną fazę. A najbezpieczniej będzie, jak zawołasz elektryka do tego podłączenia jak masz nadal wątpliwości.

0
  • #5 05 Kwi 2014 08:25
    symek
    Poziom 9  

Powiem szczerze, że czekam własnie w domu na dostawę tego sprzętu i jak zajedzie to odrazu sprawdzę płytę indukcyjną czy jest możliwość podłaczenia na 2 fazy. Twoje rozwiązanie wydaję się bardzo sensowne :)

0
  • #6 05 Kwi 2014 09:57
    robig
    Poziom 18  

Tylko na czas podłączania sprzętu do instalacji odłącz zasilanie, koniecznie! Międzyfazowo masz 400V i zanim zadziała wyłącznik różnicowo-prądowy (może wcale nie zadziałać --> jednoczesne dotknięcie przewodu fazowego i neutralnego), to porządnie może Ciebie 'trzepnąć'. Nie ryzykuj.

Pozdrawiam

0
  • #7 05 Kwi 2014 17:38
    tkordus
    Poziom 20  

Nie chcę krakać ale może być problem z tą kuchenką, gdyż wszędzie w opisach jest napisane że pracuje na jednej fazie.

0
  • #8 24 Kwi 2014 17:22
    aogorek
    Poziom 9  

symek napisał:
    Powiem szczerze, że czekam własnie w domu na dostawę tego sprzętu i jak zajedzie to odrazu sprawdzę płytę indukcyjną czy jest możliwość podłaczenia na 2 fazy. Twoje rozwiązanie wydaję się bardzo sensowne :)

Witam,

udało się coś ustalić? Sam zastanawiam się nad zakupem tej płyty i też interesuje mnie czy da się ją podłączyć pod 2 lub 3 fazy

Pozdrawiam

0