Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Videofon - Jakie kable do domu dwurodzinnego

05 Kwi 2014 13:00 1179 4
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam dom, gdzie są dwa lokale (parter i piętro). Obecnie robię klatkę schodową i będą tam biegły kable od videofonu na piętrze.
    Chciałbym osiągnąć następujący efekt (raczej prosty):
    - 2x videofon (jeden na górze, drugi na dole)
    - otwieranie bramy przesuwnej i furtki z każdego z nich
    - ewentualnie w przyszłości dodatkowa kamera zewnętrzna - te w wideofonach z reguły nie mają dobrej jakości.

Chciałbym, żeby wszystkie kable przechodziły przez piwnicę - tam też mogę je w dowolny sposób łączyć i prosto wyprowadzić na zewnątrz. Nazwijmy to punktem centralnym. Tam również może być wszelkie zasilanie bramy i furtki.

I teraz powiedzcie mi proszę, jakie kable poprowadzić z góry do punktu centralnego, żeby to wszystko dobrze chodziło? Wolę poprowadzić nadmiarowo niż potem musieć całą klatkę kuć i szpachlować. Nie wiem jeszcze jaki to będzie model videofonu, bo nawet bramy nie mam zamontowanej.

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
    Marcin
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Witam,
    absolutne minimum zakładając że odległość kablowa od monitora do furtki nie przekracza 40 m to 12 zył do furtki, sugerowane min 14, dałbym 2 kable po 10 żył ( jeden prowadzony bezpośrednio na panel bramowy - nazwijmy go sygnałowym)i drugi również kończący się na panelu bramowym ale przechodzący przez napęd bramy ( zostawiamy spora petlę) i elektrozaczep ( kabel żęlowany ziemny parowany żadne tam zwykły w peszlu itp) i do monitorów zasilanie np 2X1 + 8 zył YTKSY o żyle 0,5mm. sugerowane min 10 zył. Do dodatkowej kamerki starczy komputerowa skrętka. Oczywiśćie schodzi sie to wszystko jak pisałeś w piwnicy gdzie mamy dostep do zasilania 230V i miejsce na instalację puszki/ małej rozdzielenki. Dodatkowa kamerka w pewnej odległości od furtki ( elewacja lub słupek bramy ). W miejscu instalacji monitorów daj puszki takie jak pod gniazdka. Przewody do puszki w jej osi tak by nie było problemu z mocowaniem monitora.
    Pozdrawiam
    jakby coś pytaj dalej
  • Poziom 8  
    Czyli jeśli dobrze rozumiem to jak między videofonem na piętrze, a centralką w piwnicy dam 3x skrętkę UTP (3x 8 żył) i do tego zasilanie 3x 1,5mm2 (takiej kable zostały mi z robienia instalacji) to spokojnie niczego mi nie zabraknie?:)

Temat okablowania od centralki do bramy i furtki ogarnę w innym czasie, bo jeszcze nawet nie znam dokładnego miejsca usytuowania bramy.

Dzięki
    M
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź:)
    Pozdrawiam
    Marcin