Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie statecznikiem ściemnialnym 1-10V - poprawność schematu i sposobu

jacektk 05 Kwi 2014 13:18 3060 4
  • #1 05 Kwi 2014 13:18
    jacektk
    Poziom 9  

Problem jest następujący: chce zrobić układ sterowania statecznikiem ściemnialnym 1-10V za pomocą mikrokontrolera. Układ(y) działają, ale jestem początkujący i nie za bardzo jestem pewien czy są one poprawnie zrobione. A temat dla mnie prosty nie jest.

Dane:
    Statecznik: DIM 1-10V T5 2x14-35W BAG BCD35.2F (10097294)
    http://products.bagelectronics.com/download/p...4/datasheet/datasheet10097244_de_20120202.pdf

Statecznik jest systemu 1-10V. Z tego co udało mi się ustalić jest to odmienny system niż 0-10V. Różnica polega na tym, że przy 0-10V napięcie musi być dostarczone przez sterownik, a przy systemie 1-10V napięcie jest dostarczane przez statecznik i sterownik ma je obniżyć.

Po podłączeniu statecznika zmierzyłem napięcie na stykach do sterowania: 10V jeśli mierzyłem zakresem napięcia stałego, ok. 22V jeśli mierzyłem zakresem miernika dla napięcia zmiennego.

Udało mi się jeszcze znaleźć informację (kit AVT5315, 9281.pdf, strona 36, 3 z 5) że stateczniki 1-10V mogą być sterowane napięciem 10V pwm. Ale nie udało mi się znaleźć potwierdzenia takiej informacji w internecie.

W sieci udało mi znaleźć pewien schemat z filtrem dolno-przepustowym na podstawie którego zrobiłem sterownik ze schematu sch01. Bez podłączenia i z podłączeniem statecznika układ bez problemu zmniejsza lub zwiększa napięcie w zależności od ustalonego wypełnienia pwm. Potem z ciekawości odłączyłem baterię 9V (sch02) i okazało się, że układ też działa! A potem odłączyłem też kondensator 1uF (sch03) i układ działał bez problemu - świetlówkę można było rozjaśniać i ściemniać.

Znalazłem gdzieś informację (nie pamiętam już gdzie), że sterowanie statecznikami 1-10V polega na zmianie częstotliwości działania świetlówki więc jest jakby przetwornik napięcie częstotliwość. Czym mniejsze napięcie, tym mniejsza częstotliwość i jasność świetlówki. Podobno jest za to odpowiedzialny jakiś układ z kondensatorem w stateczniku. Więc wydaje mi się, że wyjaśniałoby to dlaczego można sterować napięciem 10V pwm i regulować tym częstotliwość - tzn. wydaje mi się, że kondensatorowi jest wszystko jedno czy dostaje stałe napięcie, ale pwm (np. wypełnienie 50%) czy napięcie zmniejszone do jakiejś wartości (np. o połowę).

Co ciekawe, nawet w ostatnim schemacie, woltomierz pokazuje napięcie zależne od wypełnienia pwm. Czy jest to jednak faktycznie napięcie np. 5V przy 50% wypełnieniu czy po prostu kwestia pomiaru prądu pwm przez woltomierz na zakresie napięcia stałego?

Czego oczekuję:
    - czy takie sterowanie jest poprawne?
    - konstruktywnej krytyki i wszelkich uwag dotyczących takiego sterowania

Uwagi do schematów:
    PWM to wejście z mikrokontrolera Attiny 2313
    OUT to połączenie z zaciskiem + (plus) sterowania 1-10V; - (minus) sterowania jest podłączony do wspólnej masy (nie jest to wyraźnie zaznaczone na schemacie);

sch01

sch02

sch03

0 4
  • #2 31 Paź 2014 00:07
    ADAM Fx
    Poziom 12  

Witam
    Rozumiem, że w statecznikach np. Philips HF-R 1-10V (statecznik ten na wyjściu sterującym ma ok. 12V a zwarcie / rozwarcie styków powoduje MIN / MAX świecenie lamp T5) wystarczy zastosować (sch03) i np. PWM z Arduino?
    Pytam, ponieważ przewija się temat stateczników sterowanych w paru miejscach i np. ludzie twierdzą, iż na taki statecznik podają napięcie przez zupełnie inny układ i to również działa, lecz (sch03) przypomina działaniem zawór a ich układy wprowadzają napięcie 1-10V. Wydaje mi się dziwne doprowadzanie napięcia na piny na których już panuje jakieś napięcie.
    Przykład takiego rozwiązania o którym wspomniałem wyżej: http://aquaohm.xooit.eu/t1843-sortie-arduino-5v-vers-ballasts-T5-dimmable.htm

0
  • #3 31 Paź 2014 12:16
    jacektk
    Poziom 9  

sch03 nie wprowadza dodatkowego napięcia. On tylko zwiera napięcie ze statecznika z masą z częstotliwością PWM. W przypadku statecznika, który ja mam to było wystarczające do uzyskania ściemniania. Warto najpierw zrobić układ na płytce prototypowej.

sch01 wprowadza dodatkowe napięcie. Ale jak napisałem powyżej, nie jest ono tam potrzebne...

Jeszcze jedna uwaga. Z tego co mi wiadomo, wyjście sterowania 1-10V ze stateczników nie jest separowane od sieci 230V. Więc ostrożnie z zabawą.

0
  • #4 15 Mar 2015 16:53
    comit
    Poziom 11  

witam
    do sterowania statecznikiem 1-10v z powodzeniem wykorzystuję schemat ze strony:
    [url=http://www.skalar.akwamaniak.pl/index.php/modyfikacje/35-techniczne/53-1-10v-mod][/url]

Przykładowy kod w bascom:

Kod: bascom
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  Szukaj w 5mln produktów