Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studiować czy zrobić zaocznie technikum?

05 Kwi 2014 16:27 2229 14
  • Poziom 26  
    Witam
    Od pewnego czasu dręczy mnie dość duży dylemat. Bowiem nie mogę się zdecydować czy podjąć studiowanie (zaocznie) by mieć tytuł inżyniera elektroniki czy zrobić dwuletni kurs zawodowy na technika elektronika. Lubię budować maszyny, projektować i programować AVR, kiedyś chciałbym założyć firmę wykonującą zlecenia na budowę sterowników/maszyn. Za technikum przemawia dość krótki czas trwania, niezbyt wysoki poziom trudności. Zalety tytułu inżyniera nie muszę przedstawiać, lecz odpycha mnie od tego świadomość nauki matematyki i fizyki na wysokim poziomie (kiedyś już studiowałem i od tego czasu nienawidzę matematyki i fizyki jak kot wody). Ponadto świadomość, że tu, w Polsce perspektywy po tytule technika i inżyniera są podobne, nie napawa optymizmem do studiów. Co mam począć i co wybrać? Dodam, ze znam angielski biegle oraz uczę się niemieckiego.
  • Sklep ElwronSklep Elwron

• Poziom 43  
    elektro155 napisał:
    nie mogę się zdecydować czy podjąć studiowanie (zaocznie) by mieć tytuł inżyniera elektroniki czy zrobić dwuletni kurs zawodowy na technika elektronika

Studiowanie dla papierka to nieporozumienie.

elektro155 napisał:
    chciałbym założyć firmę wykonującą zlecenia na budowę sterowników/maszyn

We własnej firmie nie liczy się jaką szkołę skończyłeś tylko co potrafisz zrobić i jak potrafisz pozyskiwać klientów.

elektro155 napisał:
    Zalety tytułu inżyniera nie muszę przedstawiać

Jednak poproszę o przedstawienie tych zalet w świetle moich wcześniejszych wypowiedzi :)
  • Poziom 43  
    elektro155 napisał:
    (kiedyś już studiowałem i od tego czasu nienawidzę matematyki i fizyki jak kot wody)

Jak chcesz projektować i programować bez znajomości mat-fiz??? Czyżbyś zapatrzył się na niektórych dziennikarzy nie znających reguł języka polskiego :?: :D
  • Poziom 28  
    vodiczka napisał:
    Jak chcesz projektować i programować bez znajomości mat-fiz??? Czyżbyś zapatrzył się na niektórych dziennikarzy nie znających reguł języka polskiego :?: :D

O ile dziennikarz powinien używać poprawnej polszczyzny, natomiast odnośnie studiów i fizyki to tam nic nie ma co by się przydało w programowaniu, no chyba że chcesz pisać program który obliczy po ilu metrach zatrzyma się samochód jadący z góry z prędkością początkową x, bo tego typu wyglądały zadania z fizyki na studiach informatycznych.
  • Poziom 43  
    Można być kasjerem w Biedronce nie znając rachunkowości i finansów.
    Można być programistą ale nie Programistą nie znając matematyki, przy fizyce się nie upieram. :D
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 26  
    Studiowanie dla papierka to nieporozumienie, wiem, lecz dlaczego każdy mi radzi, żeby to zrobić "żeby chociaż mieć jakiś papier"?!

marek216 napisał:

elektro155 napisał:
    Zalety tytułu inżyniera nie muszę przedstawiać

Jednak poproszę o przedstawienie tych zalet w świetle moich wcześniejszych wypowiedzi :)

Zaletą taką najwiekszą przy prowadzeniu działalności jest na pewno to, że urządzenia zostały zaprojektowane i wykonane przez inżyniera. Po za tym także inny status społeczny jak się domyślam

vodiczka napisał:
    elektro155 napisał:
    (kiedyś już studiowałem i od tego czasu nienawidzę matematyki i fizyki jak kot wody)

Matematykę i fizykę na poziomie rozszerzonym miałem w liceum, więc jako tako temat ogarniam. Natomiast chodzi mi przede wszystkim o matematykę wyższą tj. całki, pochodne, liczby zespolone itd. Czy w sterowniku pieca CO lub bramy wjazdowej procesor musi używać całkowania? No chyba że bym budował kalkulator naukowy.

Dodano po 6 [minuty]:

Ponadto, powiedzcie mi, czy na kursie technika elektronika można się nauczyć o wzmacniaczach operacyjnych, układach cyfrowych i innych "dziedzinach" tak żeby później nie mieć problemów przy budowie urządzeń? Czym nauczanie w technikum i na studiach różni się po za ogromną ilością matematyki, w którą "ubrane" są każde zagadnienia przedstawiane na uczelni?

• Poziom 43  
    elektro155 napisał:
    Zaletą taką najwiekszą przy prowadzeniu działalności jest na pewno to, że urządzenia zostały zaprojektowane i wykonane przez inżyniera. Po za tym także inny status społeczny jak się domyślam

No to mam problem, bo nie skończyłem studiów na kierunku elektronicznym, ba żadnych nie skończyłem, a nawet nie zacząłem. Z wykształcenia technik elektryk, elektrotechnika przemysłowa.
    Nie mam pracownika z tytułem inżyniera.
    Jednak od 6 lat wykonujemy usługi których inni się nie podejmują. Współpracujemy z firmami z kraju i zagranicy. Wykonujemy naprawy jako serwis gwarancyjny dla firmy sprowadzającej sprzęt z Chin. Co robimy - patrz podpis.

Co to jest status społeczny?
    Przychodzili do mnie ludzie z dyplomami - po godzinie max dniu na serwisie wymiękali.
    Żaden papier za ciebie nie zaprojektuje urządzenia ani nie dokona diagnozy uszkodzonego sprzętu.

Studiowanie jest OK, ale pod warunkiem, że sam będziesz się dodatkowo kształcił, a twoja praca to będzie jednocześnie hobby. Bez praktyki i zamiłowania żadne studia nie pomogą ci pozyskiwać klientów i zarabiać.
  • Admin Grupy Retro
    elektro155 napisał:
    Czy w sterowniku pieca CO lub bramy wjazdowej procesor musi używać całkowania?

Ależ oczywiście, że tak. Chyba, że chcesz mieć coś, co jakoś działa - a nie coś, co ma działać jak należy.

Wiedzę z zakresu przetwarzania sygnałów, całek, pochodnych, granic i liczb zespolonych uważam za podstawę do jakichkolwiek rozumnych działań.

• Poziom 43  
    elektro155 napisał:
    czy na kursie technika elektronika można się nauczyć o wzmacniaczach operacyjnych, układach cyfrowych i innych "dziedzinach" tak żeby później nie mieć problemów przy budowie urządzeń?

Wątpię, a na pewno nie w stopniu pozwalającym na poprawne i bezbłędne projektowanie układów.
  • Poziom 26  
    marek216 napisał:
    elektro155 napisał:

No to mam problem, bo nie skończyłem studiów na kierunku elektronicznym, ba żadnych nie skończyłem, a nawet nie zacząłem. Z wykształcenia technik elektryk, elektrotechnika przemysłowa.
    Nie mam pracownika z tytułem inżyniera.
    Jednak od 6 lat wykonujemy usługi których inni się nie podejmują. Współpracujemy z firmami z kraju i zagranicy. Wykonujemy naprawy jako serwis gwarancyjny dla firmy sprowadzającej sprzęt z Chin. Co robimy - patrz podpis.

Co to jest status społeczny?
    Przychodzili do mnie ludzie z dyplomami - po godzinie max dniu na serwisie wymiękali.
    Żaden papier za ciebie nie zaprojektuje urządzenia ani nie dokona diagnozy uszkodzonego sprzętu.

Studiowanie jest OK, ale pod warunkiem, że sam będziesz się dodatkowo kształcił, a twoja praca to będzie jednocześnie hobby. Bez praktyki i zamiłowania żadne studia nie pomogą ci pozyskiwać klientów i zarabiać.

Elektroniką interesuję się od ponad ośmiu lat, mam rok doświadczenia zawodowego w naprawie urządzeń drukujących począwszy od małych drukarek biurkowych po plotery. Jednakże mam tylko wykształcenie licealne i chciałbym to zmienić.
    Także czy technikum, czy studia, oba będą wybrane z pasji do hobby, oraz związane z zawodem. Chciałbym także rozwinąć znajomość elektroniki teoretycznej, i zastanawiam się, czy technikum wystarczy, bo tam też tego uczą. Generalnie jestem samoukiem, od elektroniki, przez programowanie, po języki obce.

Studia wydają się być także interesujące, lecz z powodu wysokiego poziomu matematyki i fizyki (studiowałem już na krakowskim AGH lecz zrezygnowałem, wiec wiem o czym piszę) wydają mi się nie do przejścia, choć zaoczne mogą być łatwiejsze. Jak studia czy technikum to tylko zaoczne, nie chcę rezygnować z pracy, którą mam.
  • Admin Grupy Retro
    elektro155 napisał:
    Studia wydają się być także interesujące, lecz z powodu wysokiego poziomu matematyki i fizyki (studiowałem już na krakowskim AGH lecz zrezygnowałem, wiec wiem o czym piszę) wydają mi się nie do przejścia

Chcesz poznać elektronikę od strony teoretycznej - fajnie.
    Nie chce Ci się uczyć matematyki i fizyki - niefajnie.
    Jak zatem zamierzasz zrozumieć teorię, skoro jest ona oparta na matematyce i fizyce?
  • Poziom 26  
    Powiedzmy, że pójdę na studia i nie będę chciał potem otworzyć działalności. Jakie są perspektywy pracy dla inżyniera elektronika w Polsce? Bo powiem szczerze, że jeżeli miałbym być dalej serwisantem po studiach ( a są takie oferty pracy) to ja nie widzę sensu studiowania. Ewentualnie jak jest w Niemczech z tym?

• Poziom 43  
    elektro155 napisał:
    Ewentualnie jak jest w Niemczech z tym?

Już cię nie lubię. Kształcić się w PL żeby pracować na gospodarkę DE - zdrajca!

elektro155 napisał:
    Jakie są perspektywy pracy dla inżyniera elektronika w Polsce?
    elektro155 napisał:
    jeżeli miałbym być dalej serwisantem po studiach ( a są takie oferty pracy) to ja nie widzę sensu studiowania

Na początek postudiuj czytanie ze zrozumieniem :)
    Nie ma znaczenia dla pracodawcy czy masz inżyniera czy skończyłeś zawodówkę. Masz wykonywać swoją pracę w sposób przynoszący pracodawcy maksymalne zyski - wtedy on będzie mógł Tobie płacić więcej. Innych zależności nie ma. No niby jest ale z plecakiem w państwowych firmach i urzędach ew. molochach spółek akcyjnych.
  • Poziom 26  
    marek216 napisał:
    elektro155 napisał:
    Ewentualnie jak jest w Niemczech z tym?

Już cię nie lubię. Kształcić się w PL żeby pracować na gospodarkę DE - zdrajca!

Rozważam wyjazd za granicę gdyby w Polsce nie było pracy dla inżyniera. Bo jeżeli mam się podjąć studiów, męczyć się przez 4 lata, to nie widzę sensu, by dalej robić to, co robię teraz czyli być serwisantem.
  • Poziom 26  
    Wybrałem studia zaoczne, kierunek elektronika. Pierwszy semestr za pasem. Zobaczymy jak to dalej będzie...