Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega32 - "Wiszące" wejścia ADC - jak poprawić?

SlawekSok 05 Kwi 2014 16:31 1257 7
  • #1 05 Kwi 2014 16:31
    SlawekSok
    Poziom 9  

Witam,

Poniżej przedstawiam fragment schematu mojego urządzenia w którym będę wykorzystywał kilka wejść analogowych.
    Moje pytanie brzmi:
    1. Czy niewykorzystane wejścia analogowe pozostawić "wiszące"? Jeśli nie to jak je ustawić w programie i jak je podłączyć?
    2 Jak widzicie jedno z wejść analogowych wykorzystuje do odczytu stanu switcha - w momencie, kiedy switch nie jest używany ten pin również "wisi" w powietrzu - czy to nie będzie przeszkadzać? jak sobie z tym poradzić?

Z góry dziękuję za wszelkie cenne wskazówki.

0 7
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 05 Kwi 2014 16:43
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

SlawekSok napisał:
    1. Czy niewykorzystane wejścia analogowe pozostawić "wiszące"? Jeśli nie to jak je ustawić w programie i jak je podłączyć?

Ustaw jako wejścia z włączonym rezystorem pull-up lub jako wyjścia z dowolnym stanem. To dotyczy wszystkich wolnych pinów, a nie tylko ADC.

SlawekSok napisał:
    2 Jak widzicie jedno z wejść analogowych wykorzystuje do odczytu stanu switcha - w momencie, kiedy switch nie jest używany ten pin również "wisi" w powietrzu - czy to nie będzie przeszkadzać? jak sobie z tym poradzić?

Co znaczy switch nie używany? Chodzi Ci o to, że nie przyciśnięty?
    Jeżeli tak, to będziesz miał włączony rezystor pull-up więc pin nie będzie wisiał w powietrzu. Poza tym przenieś go na ADC7.

Przeczytaj dokładnie ten artykuł: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 05 Kwi 2014 16:51
    SlawekSok
    Poziom 9  

dondu napisał:
    Co znaczy switch nie używany? Chodzi Ci o to, że nie przyciśnięty?

Tak, o to mi właśnie chodzi.
    Patrząc na schemat widać, że wejście PA5 "wisi" gdy switch nie jest wciśnięty.

Dziękuję za pomoc. Jeśli nie trzeba nic modyfikować z podłączeniem tylko wystarczy w programie prze-konfigurować wejścia/wyjścia to ok.

Oczywiście już się zabieram za czytanie artykułu.

0
  • #4 05 Kwi 2014 16:57
    dondu

SlawekSok napisał:
    Patrząc na schemat widać, że wejście PA5 "wisi" gdy switch nie jest wciśnięty.

Nie wisi, ponieważ do prawidłowego działania przycisku:

dondu napisał:
    ... będziesz miał włączony rezystor pull-up więc pin nie będzie wisiał w powietrzu.

Innym słowy rezystor pull-up zapewni Ci stan wysoki, gdy pin nie jest zwarty przyciskiem do masy.

0
  • #5 05 Kwi 2014 18:45
    SlawekSok
    Poziom 9  

Zapoznałem się z treścią z linku, który podałeś i mam pytanie odnośnie prawidłowego zasilania.

Czy takie zasilanie jak poniżej jest prawidłowe? Wszystkie kondensatory prócz C2 i C3 po 100nF.
    Zastosowałem również dławik L1 - czy możesz mi polecić jakiś dławik SMD? może coś w obudowie 0805?

I jeszcze jedno pytanie:
    Czy tak podłączona dioda zaświeci? Czy może zmienić wartości rezystorów - mam na myśli głównie ten z PB1 do bazy tranzystora.
    LED czerwona - 3mm - prąd 20mA

0
  • #6 05 Kwi 2014 19:10
    dondu

Generalnie schemat filtrowania OK, aczkolwiek nie widząc całości, ani nie znając przeznaczenia urządzenia dodałbym jeszcze jakiś kondensator elektrolityczny.

C7 może zostać, ale jeżeli układ nie będzie pracował w jakimś strasznie zakłóconym środowisku, to jest on zbędny. Może także (w specyficznym przypadku) przeszkadzać w programowaniu.

Dławik - 10µH najlepiej drutowy o prądzie od kilku do kilkudziesięciu mA. Dlaczego tyle? ponieważ nie do końca wiem jaki jest schemat i co zasilać będą piny portu A, które zasilane są właśnie z AVcc. W wersji 0805 znajdziesz ferrytowe - drutowe są nieco większe, a koszt w okolicach 0,5zł, ale może uda Ci się znaleźć także 0805.

Co do drugiego schematu to tranzystor jest zbędny. Piny tego mikrokontrolera wytrzymują 20mA, a na porcie nie masz innych potrzeb prądowych więc nie przekroczysz ograniczeń: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/datasheet-mikrokontroler-prady-pinow.html

0
  • #7 05 Kwi 2014 21:46
    SlawekSok
    Poziom 9  

dondu napisał:
    dodałbym jeszcze jakiś kondensator elektrolityczny

Mam dobrze filtrowaną przetwornicę napięcia - schemat zamieszczę jak go ukończę. Piszesz, że elektrolityczny a gdyby zastosować jakiś ceramiczny 10uF? Będzie?

dondu napisał:
    Dławik - 10µH najlepiej drutowy

Port A to tylko wejścia - żadnych wyjść na tym porcie nie przewiduję.
    Czy ferrytowy będzie nieodpowiedni? Koniecznie musi być drutowy?

dondu napisał:
    o do drugiego schematu to tranzystor jest zbędny

A gdybym jednak chciał zastosować ten tranzystor to czy w takim układzie będzie pracował?
    Pomimo tych 20mA, którymi można obciążać piny mikrokontrolera wolałbym aby nie był obciążany nawet tymi 20mA.
    Na tym porcie będę miał jeszcze 3 inne diody - więc w sumie 80mA z portu.

0
  • #8 05 Kwi 2014 22:14
    dondu

Jeżeli zależy Ci na miniaturyzacji, to oczywiście może być ceramiczny, a możesz jeszcze pomyśleć na tantalowym.

Dławik - nie pisałem, że musi być drutowy :)

Tranzystor - będzie OK.
    Port wytrzymuje dużo więcej niż 4x20mA - we wcześniej załączonym linku opisałem to dokładnie.
    Sprawdź uwagi pod tabelką DC Characteristics Twojego mikrokontrolera - tam będą dodatkowe informacje w tym zakresie.

0