Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CYFRA PLUS sygnał dobry, obraz zanika.

marcin1986l 05 Kwi 2014 16:31 2877 10
  • #1 05 Kwi 2014 16:31
    marcin1986l
    Poziom 2  

Witam serdecznie.

Mimo, że zasięg sygnału mam dobry (70-75%) mam problem z odbiorem stacji nsport, canal+ family, i c+family 2. "Canal+sport" odbiera dobrze, jak i inne kanały. Czasem te 3 kanały są, a czasem zanikają, niezależnie od pogody.

Cały sprzęt jest dość stary - dekoder, talerz, transponder, kable - wszystkie te rzeczy mają około 8 lat.

Zabaw z talerzem mam dość, bo lepiej nie będzie (70-75%).

W czym może tkwić problem?

Podejrzewam, że może to być wina transpondera, ale nie wiem. Kupić większy talerz? Wymienić dekoder, kable?

3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

0 10
  • #4 06 Kwi 2014 00:59
    sunlux

Poziom 20  

Witam.
    Zakładam, że chodzi tobie o m.in. kanały HD Canal+, Film, Film 2, Family i Family 2.
    Wszystkie one są na dość wymagającym transponderze 11,411H (nadajniku z satelity) - sygnał HD, duży FEC 5/6. To transponder, który jest bardzo czuły na niedostrojenie anteny/konwertera, wymaga jakości sygnału typowo MER 13dB (12dB to kompletne minimum, przy 11dB będzie regularnie rwać przy każdym pogorszeniu pogody - ale MER zmierzysz tylko posiadając odpowiedni miernik (nie wskaźnik).
    Konwerter sprzed 8 lat wymień na nowy ( to koszt 15-20zł dla pojedynczego).
    Antena 80cm to minimum dla tego transpondera i FEC 5/6.
    Sprawdź czy uchwyt anteny jest trwale zamontowany i czy nic nie przesłania widoku anteny.
    Wykręć wtyczki F i sprawdź jakość kabla czy nie sypie się ekran od wody jaka mogła wejść w kabel.
    Wtyczki F nakręć na nowo odizolowaną część kabla (ekranu).
    Podłącz wszystko normalnie do tunera, przerwij obwód kabla przy konwerterze wskaźnikiem wskazówkowym, regulując antenę ustaw maksymalną siłę w pionie i poziomie.
    Odłącz wskaźnik i podłącz instalację normalnie bez wskaźnika.
    W porozumieniu w osobą przed tv i paskiem jakości ustaw skręt konwertera - wpierw reguluj małymi ruchami wysuw konwertera w kierunku anteny i przeciwną stronę aby idealnie zogniskować konwerter - mała zmiana i czekaj na informację od osoby przed tv czy jakość wzrosła itd. Następnie identycznie małymi ruchami ustaw maksymalne wychylenie jakości dla skrętu konwertera. Jeśli osiągniesz maksimum jakości dokręć śrubami konwerter aby sam się już nie ruszał.

Przy odrobienie cierpliwości ustawisz stosunkowo dobrze antenę i skręt konwertera.

Jeśli nie wiesz kompletnie o czym piszę i nie wystarczą drobne wskazówki to lepiej wezwij fachowca (w Poznaniu to 50-80zł z przyjazdem) koniecznie z porządnym miernikiem (najlepiej wzorcowanym) aby idealnie ustawił antenę oraz konwerter na koniec najlepiej aby sporządził protokół z pomiaru dla najważniejszych transponderów z całego pasma działania konwertera (poziom sygnału / MER / rozstrojenie heterodyny konwertera) osobno mierząc zaraz za konwerterem oraz przy wejściu sygnału do tunera sat - ten ostatni pomiar gwarantuje sprawność okablowania.

Powodzenia.

marcin1986l napisał:
    Witam serdecznie.

Mimo, że zasięg sygnału mam dobry (70-75%) mam problem z odbiorem stacji nsport, canal+ family, i c+family 2. "Canal+sport" odbiera dobrze, jak i inne kanały. Czasem te 3 kanały są, a czasem zanikają, niezależnie od pogody.

Cały sprzęt jest dość stary - dekoder, talerz, transponder, kable - wszystkie te rzeczy mają około 8 lat.

Zabaw z talerzem mam dość, bo lepiej nie będzie (70-75%).

W czym może tkwić problem?

Podejrzewam, że może to być wina transpondera, ale nie wiem. Kupić większy talerz? Wymienić dekoder, kable?

0
  • #5 06 Kwi 2014 02:46
    pidar
    Spec od pamięci masowych

marcin1986l napisał:

A ja zaproponuję na próbę podmianę konwertera lub najtańszym kosztem dodać do instalacji markowy wzmacniacz sygnału satelitarnego?
    Jednak to co wszystko teraz piszemy to jest tylko gdybanie, bo nie wiemy nic o tej instalacji (specyfikacji poszczególnych jej elementów).

0
  • #6 06 Kwi 2014 10:30
    sunlux

Poziom 20  

pidar napisał:
    A ja zaproponuję na próbę podmianę konwertera lub najtańszym kosztem dodać do instalacji markowy wzmacniacz sygnału satelitarnego?
    Jednak to co wszystko teraz piszemy to jest tylko gdybanie, bo nie wiemy nic o tej instalacji (specyfikacji poszczególnych jej elementów).

Zmień proszę (zedytuj) pidar treść swojej odpowiedzi aby nie wskazywała, że to ja napisałem tą treść, te pytania:

"Podejrzewam, że może to być wina transpondera, ale nie wiem. Kupić większy talerz? Wymienić dekoder, kable?"

Napisał ją pierwotnie autor tego tematu w pierwszym poście a niestety edytując (wycinając tagi moderatora z zabronionym kolorem, wyciąłem jednego taga za dużo).

Podmiana konwertera to dobry trop. Szczególnie jeśli przy okazji dobrze autor postu skoryguje ustawienie talerza a w szczególności skręt i zogniskowanie konwertera.

Trop ze wzmacniaczem nieuzasadniony. Autor na 99% piszę, że ma problem z odbiorem tylko kanałów HD z transpondera 11411H a inne działają dobrze co jednoznacznie wskazuje na problem jakościowy sygnału a nie problem zbyt niskiego poziomu i wzmacniacz tu nic nie pomoże. Mogę się nawet założyć, że poziom jego sygnału dla wszystkich transponderów obecnie jest ponad 70dBuV a już na pewno będzie o wiele wyższy po korekcie ustawień anteny.

0
  • #7 06 Kwi 2014 14:08
    marcin1986l
    Poziom 2  

@pidar

dokładnie:) chodziło o konwerter, co do modelu i wzmocnienia nie mam pojęcia

będę musiał zrobić tak jak napisał mihal2002

@sunlux wskazówki całkiem niezłe, zaraz będę kombinował (motyw z kablami może coś pomoże), jak to nie pomoże to wymieniam talerz i konwerter i wzywam fachowca:) I tu pytanie, czy wymienić też kable tak dla świętego spokoju, czy mogą zostać?

Mam 22 minuty, bo Arsenal z Evertonem zapodali niestety na C+family;)

Dzięki wszystkim za cenne porady, pozdrawiam.

@edit

To tak poza konkursem zapytam, polecacie jakiś konkretny sprzęt w kwestii talerz, konwerter? Czy brać "po taniości"?

0
  • #8 06 Kwi 2014 14:26
    pidar
    Spec od pamięci masowych

marcin1986l napisał:
    czy wymienić też kable tak dla świętego spokoju, czy mogą zostać?

Skoro decydujesz się na wymianę czaszy z konwerterem, to kabel tez radzę wymienić łącznie z nowymi "F-kami", ale to już pytaj o to specjalistę, któremu to zlecisz.
    Na pw wczoraj Ci posłałem przykładową cenę dobrego konwertera.
    Osprzęt możesz już sam dobrać i przed zakupem skonsultować z monterem (specjalistą).

0
  • #9 06 Kwi 2014 14:37
    marcin1986l
    Poziom 2  

pidar napisał:
    Skoro decydujesz się na wymianę czaszy z konwerterem, to kabel tez radzę wymienić łącznie z nowymi "F-kami", ale to już pytaj specjalisty któremu to zlecisz.
    Na pw wczoraj Ci posłałem przykładową cenę dobrego konwertera.
    Osprzęt możesz już sam dobrać i przed zakupem skonsultować z monterem (specjalistą).

Spoko, dzięki bardzo (dopiero teraz spojrzałem na pw)

0
  • #10 06 Kwi 2014 20:48
    mihal2002
    Poziom 43  

marcin1986l napisał:
    jak to nie pomoże to wymieniam talerz i konwerter i wzywam fachowca

Kolego zaproś kogoś kto to ogarnie. Inaczej pieniądze na sprzęt w błoto wyrzucisz. Przyjdzie spec określi co trzeba wymienić dokupić i tyle.
    Reszta jak wyżej podałem.

0
  • #11 11 Kwi 2014 11:32
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

sunlux napisał:

Wszystkie one są na dość wymagającym transponderze 11,411H (nadajniku z satelity) - sygnał HD, duży FEC 5/6.
    Wysokie FEC oznacza mała liczę danych na korekcję błędów. Dlatego przy zakłóceniach w pierwszej kolejności objawią się na nim.
    Na pewno do sprawdzenia ustawienie anteny. Staranne skorygowanie ustawienie - można się posługiwać oceną sygnału z tegoż właśnie trnapondera.

sunlux napisał:

Konwerter sprzed 8 lat wymień na nowy ( to koszt 15-20zł dla pojedynczego).
    Antena 80cm to minimum dla tego transpondera i FEC 5/6.

Nie ma sensu od razu wymieniać konwertera. A tym bardziej na taki z najniższej półki.

sunlux napisał:

Sprawdź czy uchwyt anteny jest trwale zamontowany i czy nic nie przesłania widoku anteny.

Przede wszystkim antena i jej mocowanie pracuje mechanicznie. Antena jest jak żagiel i wiatry mogą spodować odkształcenie mocowania. Zreszta po jej zamontowaniu koenicznym jest okresowe skontrolowanie utawienia i ew. jego korekta.

sunlux napisał:

Wykręć wtyczki F i sprawdź jakość kabla czy nie sypie się ekran od wody jaka mogła wejść w kabel.
    Sama woda to pikuś gorzej jest z tym co jest w powietrzu. Potrafi dosłownie zeżreć miedź.
    Konserwacja instalacji to ważna rzecz. I tu od razu wychodzi to jakim błędem jest instalowanie anteny w trudnodostępnym miejscu.

sunlux napisał:

Jeśli osiągniesz maksimum jakości dokręć śrubami konwerter aby sam się już nie ruszał.

I tu jest problem z wieloma antenami sprzedawanymi na rynku. Kiepska konstrukcja mocowania powoduje ze dociąganie śrub powoduje zawsze przestawienie anteny. Wtedy pozostaje zakup innej anteny - nie warto walczyć z badziewiem.

Śruby - typowo ocynk wywal na smieci i zastąp nierdzewnymi ale dla tych ostatnich gwinty posmaruj specjalną pastą dla gwintów INOX (zapobiega blokowaniu się gwintów).

sunlux napisał:

Przy odrobienie cierpliwości ustawisz stosunkowo dobrze antenę i skręt konwertera.

Da się. Ale ułatwieniem jest dogondy dostęp do anteny.
    Jeśli tuner ma np. wskaźniki SNR i BER to można nim się doskonale posłużyć - niestety jakiś monitorek LC i tuner trzeba przytachać pod antenę. Odradzam zdalne nawoływanie się - antena pokój z TV.
    Trochć myślenia logicznego, smykałki mechanicznej i da się b. dobrze ustawić antenę Owszem w przypadku specyficznych zakłóceń potrzebny będzie porządny (niestety drogi) sprzęt pomiarowy - a nie każdzy z "fachowców" bedzie go posiadał.

Cytat:

Podejrzewam, że może to być wina transpondera, ale nie wiem. Kupić większy talerz?

Jak pisałem wysoka wartość FEC stwarza kłopot z korekcja błędów.
    Czasem pomoże jedynie wymian anteny. Przy czym uwaga 80cm nie równa 80cm. Kwestia dokładności wykonania anteny oraz jej sztywności mechanicznej. .
    Możesz spotkać antenę 90cm gorzej sprawującą się od 75cm.

Cytat:

Wymienić dekoder, kable?

W przypadku karty parowanej niestety nie masz wyboru co do tunera. Dedykowany sprzęt to niestety ogólnie podłą jakość głowic.
    Na razie po przejęciu przez Kudelskiego (ten od kart Nagra MA cyfry+ i Polsatu) Conax'u nasili się czyszczenie magazynów NC+ z poenkowego szrotu ADB (właśnie zaczęli akcję "przechodzenia na HD").

0