Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zdefiniować oprawę oświetleniową

kasprzyk 05 Kwi 2014 22:26 2418 11
  • #1 05 Kwi 2014 22:26
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam
    Kiedyś temat poruszany -nie mogę teraz znaleźć.
    W mieszkaniu trafiam na oprawy no-name, bez żadnych informacji jaka to klasa ochronności - niektóre pewnie powstały zanim jakiekolwiek przepisy to regulowały. I tak np. oprawa drewniana jak w rysunku (zdjęcie z netu) - brak styku ochronnego, zacisk dla L-ki i N-ki - (bardziej PEN-a) do niektórych doprowadzone 3 żyły, do innych 2 - czy w dokumentacji mogę zaznaczyć iż oprawa jest w IIgiej klasie - brak pomiaru IPZ ? Jak odnosić się do tego typu punktów na protokole ?
    pzdr Jak zdefiniować oprawę oświetleniową

• Pomocny post
    #2 05 Kwi 2014 23:34
    jann111
    Poziom 31  

Jedno jest pewne.Sam nie możesz nadać klasy ochronności.Oprawa powinna posiadać tabliczkę znamionową, na której m.in. powinna być ta informacja.Jeśli jej nie ma, lub nie posiada żadnego numeru identyfikacyjnego po którym można by uzyskać więcej informacji, ja bym uznał to za produkt nie spełniający wymogów bezpieczeństwa.Nie Twoim zadaniem jest szukanie producenta.

• Pomocny post
    #3 06 Kwi 2014 00:42
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

jann111 napisał:
    ja bym uznał to za produkt nie spełniający wymogów bezpieczeństwa.Nie Twoim zadaniem jest szukanie producenta.

Nie można tak zrobić, bo działa tutaj zasada ochrony zastanej. To były lampy kiedyś dopuszczone do obrotu i użytkowania, więc nie można nagle autorytatywnie stwierdzać, że ktoś musi kupić nową, tak jak nie można napisać, że skoro instalację wykonano w latach siedemdziesiątych, to nie dopuszczamy jej do użytkowania, bo nie ma np. RCD.
    Dlatego jeśli lampa nie jest uszkodzona, to wpisałbym klasa nieokreślona i tyle. Albo nie wpisałbym nic. Wszystko zależy od tego w jakiej instalacji ją zastałeś, w dawnej czy współczesnej.

• #4 06 Kwi 2014 08:32
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Rozumiem, jeszcze jedna sytuacja. Zarządca budynku zleca wymianę instalacji na nową - nie przeszła pomiarów - wracają stare oprawy, lokatora nie stać na nowy sprzęt - czyli instalacja nowa, oprawa zastana - taka jak w temacie, bez podłączonego styku PE, sprawna tak jak do tej pory.
    Sytuacja jest dla mnie nowa, zupełnie inaczej wygląda świat przez perspektywę mieszkań socjalnych, komunalnych, nie zmuszę lokatorów do zakupu nowego sprzętu, nie zmuszę zleceniodawcę do wymiany tych lamp, bo stwierdzą iż nowa instalacja w tym mieszkaniu to i tak szczyt ich możliwości finansowych.
    Pzdr

• #5 06 Kwi 2014 08:49
    retrofood

kasprzyk napisał:
    Rozumiem, jeszcze jedna sytuacja. Zarządca budynku zleca wymianę instalacji na nową - nie przeszła pomiarów - wracają stare oprawy, lokatora nie stać na nowy sprzęt - czyli instalacja nowa, oprawa zastana - taka jak w temacie, bez podłączonego styku PE, sprawna tak jak do tej pory.
    Sytuacja jest dla mnie nowa, zupełnie inaczej wygląda świat przez perspektywę mieszkań socjalnych, komunalnych, nie zmuszę lokatorów do zakupu nowego sprzętu, nie zmuszę zleceniodawcę do wymiany tych lamp, bo stwierdzą iż nowa instalacja w tym mieszkaniu to i tak szczyt ich możliwości finansowych.
    Pzdr

Jeśli zarządca zleci wymianę instalacji na nową, to wykonawca wystawi mu papiery na instalację bez lamp i przez 5 lat będzie spokój. A w ciągu tych 5 lat zbiorą pieniądze na nowe lampy.

• #6 06 Kwi 2014 08:55
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

heh ;) - wykonawcą firma w której pracuje, klient sam tych opraw nie podłączy(ł) ;) a nie zostawię go bez światła w domu.
    Dzięki za wpisy, trzeba sobie jakoś poradzić.
    pzdr

• Pomocny post
    #7 06 Kwi 2014 09:07
    retrofood

kasprzyk napisał:
    heh ;) - wykonawcą firma w której pracuje, klient sam tych opraw nie podłączy(ł) ;) a nie zostawię go bez światła w domu.
    Dzięki za wpisy, trzeba sobie jakoś poradzić.
    pzdr

A bo dzielisz włos na cztery, jakby nie było większych problemów. Na zdrowy chłopski rozum widać, że to lampa bezpieczna, bo nie masz na zewnątrz żadnych metalowych części. W latach osiemdziesiątych sprzedawano je tysiącami bo innych też nie było, wiszą więc w co drugim domu do dzisiaj. Możesz wpisać w protokół, że lampa nie posiada zacisku ochronnego, ale to nie dyskwalifikuje instalacji. Możesz wpisać zalecenie, aby jak najszybciej ją wymienić, ale to i tak niczego nie zmieni. Ktoś jak nie wymieni to i tak mu nic nie zrobisz, a instalację dopuścić musisz. Wiesz dlaczego? Bo lampa nie jest stałym elementem instalacji. Ktoś może ją zdjąć na czas pomiarów i wszystko będzie OK. Ty wyjdziesz, on założy i tyle.

• Pomocny post
    #8 06 Kwi 2014 09:55
    .Jack
    Specjalista elektryk

kasprzyk napisał:
    Jak odnosić się do tego typu punktów na protokole ?

Wydaje mi się, że to jakiś szczególny punkt w protokole uwzględniający rodzaj oprawy oświetleniowej w instalacji mieszkaniowej. Z takim punktem nie spotkałem się w żadnych protokołach pomiarowych różnych wykonawców pomiarów z badania instalacji elektrycznej.
    Co innego, to oprawy w specjalnych lokalizacjach lub instalacjach określonych w arkuszach 700 normy 60364.
    Druga sprawa to zazwyczaj badanie instalacji elektrycznej obejmuje zazwyczaj instalację elektryczną a nie jej wyposażenie jakim jest oprawa oświetleniowa. Tutaj ważne są oględziny pod względem uszkodzeń mechanicznych.
    A trzecia sprawa to instalacja oświetleniowa poza szczególnymi wyjątkami nie podlega pod ochronę uzupełniającą w postaci wyłączników ochronnych różnicowo-prądowych.
    Podsumowanie:
    Zdefiniowanie opraw oświetleniowych dostosować do warunków środowiskowych i zaleceń norm odnośnie specjalnych lokalizacji a nie obejmować wszystkiego co się świeci a zwłaszcza starych opraw ( rzemiosło artystyczne, CEPELIA itd. ) w lokalach mieszkalnych, gdzie dwa dni po pomiarach oprawa może być wymieniona przez laika.
    O klasie izolacji i innych parametrach elektrycznych decyduje producent urządzenia. Na dzień dzisiejszy jest łatwiej z typowaniem, ze względu na uregulowania prawne czy obowiązkowe oznakowanie CE.

• #9 06 Kwi 2014 12:05
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Badając IPZ obwodu zakończonego gniazdem - odłączam wszelkie urządzenia, wpisuję gniazdo jako pnkt. pomiarowy do protokołu, zaznaczam na rysunku umiejscowienie, rodzaj gniazda. Badając zainstalowaną oprawę oświetleniową w I-szej klasie - nie ma żadnego problemu, jeżeli oprawa jest w drugiej klasie ochronności bez styku PE, bądź w III - nie wykonuję pomiaru (oczywiście wszystkie inne - izolacja, rcd -tak) zaznaczam na rysunku rodzaj ochrony, jeżeli ktoś zmieni oprawę na inną klasę po moim wyjściu - nie mój problem, "wiszący" przewód PE w "powietrzu" nikogo nie ochroni, jeżeli nie zostanie prawidłowo przyłączony.
    Pzdr

• Pomocny post
    #10 06 Kwi 2014 19:30
    1044571
    Usunięty  
  • #11 08 Sie 2014 10:21
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Pomiar instalacji wykonany - doprowadzane przewody PE z zachowaną ciągłością.
    Na oprawach nie stwierdziłem uszkodzeń czy innych zagrożeń, cześć z nich została wymieniona na nowe (oprawy w łazience i kuchni), inne pozostały nie zmienione.
    Pzdr

• #12 08 Sie 2014 10:29
    retrofood

kasprzyk napisał:
    Pomiar instalacji wykonany - doprowadzane przewody PE z zachowaną ciągłością.
    Na oprawach nie stwierdziłem uszkodzeń czy innych zagrożeń, cześć z nich została wymieniona na nowe (oprawy w łazience i kuchni), inne pozostały nie zmienione.
    Pzdr

Zupełnie prawidłowo.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME