Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budujemy węglowe ogniwo paliwowe

ansonic 05 Kwi 2014 23:43 12162 18
 • #1
  ansonic
  Poziom 8  
  Witam wszystkich zainteresowanych. Coraz częściej słyszy się o nowym źródle energii, jakim są ogniwa paliwowe. Dużo dyskusji, mało twórczości. Postanowiłem założyć ten wątek, aby wspólnie w oparciu o teorię spróbować przejść do praktyki i pokusić się o zbudowanie węglowego ogniwa paliwowego na potrzeby gospodarstwa domowego. W Internecie znalazłem schematy takiego ogniwa, (http://kie.is.pcz.pl/badania.html). Materiały do wykonania ogniwa to: węgiel (sądzę, że najlepiej sproszkowany, zmielony na pył), elektrody (i tu jest problem, jaki materiał jest stosowany na elektrody?) oraz elektrolit ( jest ich wiele jakie możemy zastosować: KOH, NaOH, LiOH). Zadaniem naszym jest zbudowanie praktycznej, działającej konstrukcji, łatwej w obsłudze (wymiana paliwa bądź elektrolitu) nastawionej na produkcję ciepła i ewentualnie prądu elektrycznego.
  Zapraszam do dyskusji.
 • #2
  jamtex
  Poziom 23  
  Ta technologia ma ponad 25 lat... więc nie tak ostatnio.
  Tylko z wikipedii:
  Ogniwa paliwowe są coraz częściej stosowane w samochodach osobowych. Przykłady takich modeli to: Honda FCX Clarity[1], Nissan X-Trail FCV (Fuel Cell Vehicle), Toyota FCHV (Fuel Cell Hybrid Vehicle). Ford proponuje Focusa FCEV Hybrid, nad autami z ogniwami paliwowymi pracuje też General Motors, Mercedes, Mitsubishi i wiele innych koncernów. Nie należy z autami wyposażonymi w ogniwa paliwowe (a więc elektrycznymi) mylić tych, w których paliwem jest wodór, ale spalany w klasycznym silniku cieplnym. Są to BMW hydrogen 7 i Mazda RX 8 hydrogen RE z silnikiem Wankla[2]. Mazda RX-8 hydrogen – pierwszy silnik Wankla zasilany wodorem...

  Może zanim zaczniemy coś budować, warto przeglądnąć super-hiper-mega- łatwo dostępną lekturę?
 • #3
  ansonic
  Poziom 8  
  Tu nie o to chodzi jakie auta i co mają. Zagadnienie jest jedno, jak zbudować ogniwo węglowe z materiałów które można kupić. Ogniwo głównie do celów grzewczych, bo są to ogniwa średniotemperaturowe. Reszta informacji to spam.
 • #4
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Ogniwo paliwowe działa tak, że zachodzi w nim reakcja utleniania paliwa tlenem z powietrza, przy czym albo paliwo, albo tlen przechodzi przez elektrolit w postaci jonów. Nie wiem, czy jest elektrolit, który by przewodził jony węgla, np. C++++, ale jest elektrolit, który przewodzi jony O--, wymagając jednak sporej temperatury. Poza tym reakcja zwykle używa katalizatora, bo utlenianie bez katalizatora zwykle zachodzi w dość wysokiej temperaturze, zwłaszcza jeśli chodzi o węgiel, który jest mniej chętny do utleniania, niż np. żelazo.
 • #5
  ansonic
  Poziom 8  
  Są wykonane małe prototypy takiego ogniwa. Tu przykład http://kie.is.pcz.pl/badania.html
  Nie podają tylko jakich materiałów użyto i wyglądu tego magicznego pudełka od środka, jak również jak zapoczątkować taką reakcję.
  To że powstaje wysoka temperatura to akurat pozytywne zjawisko, dla celów w których ma być użyte.
 • #6
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Jeśli chodzi o ogniwo z przewodzeniem O--, to bodajże dwutlenek cyrkonu, czy coś takiego, w każdym razie jest to opisane, tylko może nie tam. Ale to trzeba ogrzać, żeby zaczęło działać - w końcu to jest jakaś forma spalania, tylko z przetwarzaniem dużej części energii chemicznej na elektryczność zamiast ciepła. Zaletą ogniwa z przewodzeniem O-- jest możliwość stosowania różnych paliw. Nie jest ono nowością - chyba wynaleziono je w XIX wieku. W Wikipedii nie ma? Jest!
 • #7
  kybernetes
  Poziom 39  
  Ansonic, zapomnij. Tego się nie da zrobić w komórce.
 • #8
  Andiw
  Poziom 11  
  Wydaje mi się, że w domowych warunkach można byłoby się pokusić na stworzenie alkalicznego ogniwa paliwowego ze srebrnymi elektrodami, coś takiego udało mi się kiedyś zrobić ale miało bardzo małą wydajność. Fajna byłaby też możliwość skonstruowania ogniwa wykorzystującego jako paliwo złom aluminiowy.
 • #10
  JohnRing
  Poziom 14  
  _jta_ napisał:
  Oj, ciężko będzie - przy pracy ogniwa trzeba usuwać produkty reakcji, a przy utlenianiu glinu powstaje korund.

  Tym lepiej, bo prócz ciepełka, produktami reakcji będą kamienie szlachetne ;)
 • #11
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Ale to będzie korund bezpostaciowy, a nie wykrystalizowany jako szafir... To nie jest żaden kamień szlachetny, tylko odpad, zdaje się, że kiedyś dodawali go do betonu, więc musiało go być w nadmiarze, teraz w tym betonie ciężko jest wiercić, tylko wiertłem diamentowym, bo każde inne błyskawicznie się tępi, widiowym centymetra nie przewiercisz.

  A jak już chcemy łączyć wytwarzanie ciepła i produkcję kamieni szlachetnych, to lepiej spalać metan według wzoru reakcji: CH4 + O2 -> 2H2O + C(diament). ;)
 • #12
  Artur k.
  Admin grupy audio
  ansonic napisał:
  Zadaniem naszym jest zbudowanie praktycznej, działającej konstrukcji, łatwej w obsłudze (wymiana paliwa bądź elektrolitu) nastawionej na produkcję ciepła i ewentualnie prądu elektrycznego.

  Raczej Twoim zadaniem, bo na pewno nie naszym.

  Andiw napisał:
  Wydaje mi się, że w domowych warunkach można byłoby się pokusić na stworzenie alkalicznego ogniwa paliwowego ze srebrnymi elektrodami (...) Fajna byłaby też możliwość skonstruowania ogniwa wykorzystującego jako paliwo złom aluminiowy.

  No więc zbuduj i pokaż nam jak działa.

  Zapewniam Cię, że gdyby dało się zbudować to każdy już dawno miałby przy domu małą elektrownię, a puszki po piwie zamiast oddawać na skup lub wyrzucać gdzie popdanie - wrzucałby do ogniwa paliwowego.
  Wiesz jak przy okazji wzrosłaby sprzedaż piwa?
 • #15
  vodiczka
  Poziom 43  
  ansonic napisał:
  Zadaniem naszym jest zbudowanie praktycznej, działającej konstrukcji, łatwej w obsłudze (wymiana paliwa bądź elektrolitu) nastawionej na produkcję ciepła i ewentualnie prądu elektrycznego.

  Jeżeli podstawowym celem ma być wytwarzanie ciepła to praktyczną i znaną konstrukcją jest piec stałopalny :)
  Węglowe ogniwo paliwowe: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...zJgZAJ&usg=AFQjCNHMXY2CligHbCn-POJ3RFYcN5aTJw
 • #17
  gregor_1980
  Poziom 14  
  Ogniwo paliwowe zasilane gazem ziemnym to było by coś użytecznego, istnieje takie coś w ogóle?