Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz gitarowy Laney CUB12 - pulsowanie żarówki, awaria zasilania (?)

Nairda_g 06 Apr 2014 00:25 1881 12
 • #1
  Nairda_g
  Level 9  
  Witam serdecznie,
  zwracam sie do Was z następująca kwestią: 4 miesiące temu kupiłem nowy wzmacniacz gitarowy Laney CUB12. Jest to 15W wzmacniacz lampowy z pięcioma lampami: 3 lampy przedwzmacniacza ECC83 oraz 2 lampy wzmacniacza: EL84. Dwa tygodnie temu w trakcie ćwiczeń najpierw zauważyłem, że zaczęła mrygać (zapalać się i gasnąć) czerwona żarówka sygnalizująca włączenie wzmacniacza, po chwili zgasła i w tym samym momencie wzmacniacz zamilkł. Wyłączyłem go zatem i odłączyłem z gniazdka sieciowego. Poczekałem 15minut, włączyłem ponownie - niestety żarówka sygnalizująca dopływ zasilania nie zapaliła się, lampy widoczne z tyłu również nie zaczęły się żarzyć. Z racji tego, że wzmacniacz jest na gwarancji ,nie chciałem w nim grzebać, żeby jej nie stracić i oddałem go do serwisu. Po niecałych dwóch tygodniach wrócił do mnie naprawiony. Wzmacniacz włącza się i można na nim grać, jednakże nadal występuje problem z żarówką - żarówka mryga (pulsuje) tak jak to miało miejsce wcześniej, widać to na nagranym przeze mnie filmiku:
  https://www.youtube.com/watch?v=v4fuf-bpvtc&feature=youtu.be
  Pulsowanie żarówki (6v), dobrze widoczne 0:20 ; 0:34 ; 0:44 sekundzie filmu. Proszę Was o pomoc i informacje czym może to być spowodowane - ponieważ obawiam się, że może powtórzyć się sytuacja sprzed dwóch tygodni, kiedy to po zaobserwowaniu tego mrygania wzmacniacz wyłączył się i zamilkł - co Sugerowałoby, że w serwisie usunęli tylko skutek a nie przyczynę.  z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
  Adrian

  ps. znalazłem jeszcze jeden filmik na którym również widać identyczny problem 0:50s:
  https://www.youtube.com/watch?v=D10NJV79J9w

  [edit] zmienione dioda -> żarówka
 • #2
  aaanteka
  Level 40  
  To jest normalny objaw - kontrolka jest zasilana bezpośrednio z uzwojenia transformatora , w przypadku przeciążenia chwilowego( przestery) tak się może zachowywać - to zwykła 6 v żarówka. Przeanalizuj sobie schemat w instrukcji. Dodatkowo uzwojenie to jest wykorzystane do regulacji HUM adj- minimalizacji przydźwięku.
 • #3
  Nairda_g
  Level 9  
  Witam,
  dziękuje za odpowiedź, przeanalizowałem schemat, i rozumiałbym to co piszesz w momencie powstawania jakichkolwiek przeciążeń. Dziś nagrałem filmik pokazujący pulsowanie diody w momencie kiedy wzmacniacz jest absolutnie nie obciążony, dodatkowo na wszystkich potencjometrach skręconych na wartość 0, z kablem podpiętym do nieaktywnego (niezasilonego) pedalbordu, do którego nie była podpięta gitara.
  https://www.youtube.com/watch?v=B_Nttn1_2ng&feature=youtu.be

  pozdrawiam
  Adrian

  [edit]: Odłączyłem od wzmacniacza również kabel gitarowy i żarówka nadal pulsuje.
 • Helpful post
  #4
  aaanteka
  Level 40  
  Hm,pozostaje więc ci ponownie wizyta w serwisie, a co ogólnie wpisali w karcie serwisowej - jaką podali przyczynę poprzedniej usterki?
  Czy przypadkiem nie była to wymiana bezpieczników? Sprawdź poprawność dokręcenia gniazd bezpiecznikowych i jakość bezpiecznika.
  Jeżeli to nie pomoże to znaczy że może np. wzbudzać się wzmacniacz , a jeśli tak to konieczny serwis.
  Mogli również niedbale podpiąć wtyk transformatora , tak czy inaczej sprzęt nowy wymaga serwisu.
 • #5
  Nairda_g
  Level 9  
  Więc, niestety ale w karcie serwisowej napisali tylko "naprawa" i nic więcej. To co zauważyłem organoleptycznie to na 100% wymienili przełącznik dwupozycyjny on/off, reszty nie jestem w stanie stwierdzić.

  Uwaga o bezpiecznikach - cenna, sprawdzę to.

  Dziś nagrałem jeszcze jeden filmik - pulsowanie czerwonej żarówki nasila się. Szczegóły w opisie pod filmikiem
  https://www.youtube.com/watch?v=QNLxkm1CuSA&feature=youtu.be

  Zaobserwowałem też, że cześć wzmacniacza znajdująca się z tylu przy podstawkach lamp mocno się nagrzewa - do tego stopnia że dwa kable, które wyciągnąłem z pętli FX Loop na filmie 0:31s były bardzo ciepłe. Ich końcówki znajdują się ~20cm od podstawek dwóch lamp mocy - czy to normalne, żeby podstawki lamp oddawały tyle ciepła?

  pozdrawiam
  A.
 • #6
  aaanteka
  Level 40  
  Tak jak napisałam wcześniej może być jakaś oscylacja wzmacniacza, wzbudzanie, zwróć uwagę iż kontrolka jest na napięciu żarzenia lamp- serwis nie unikniony. Żądaj wpisu czynności szczegółowych w karcie napraw , to twoje prawo i norma.
 • #7
  Nairda_g
  Level 9  
  Oto odpowiedź jaką uzyskałem z serwisu:

  "Witam.
  Sprawa migającej żarówki, żarówkę można dokręcić, wystarczy odkęcić czerwony kapturek, jest na wierzchu wzmacniacza. Żarówka może się poluzować w wyniku trasportu lub grania, powodują to drgania. Gdyby to nie pomogło, należy wymienić żarówkę na nową (6,3 V/0,2 A) Zarówki nie podlegają gwarancji. Ostatnio gdy wzmacniacz był w serwisie, żarówkę dokręciłem, chociaż w ogóle nie migała, widocznie poluzowała się w transporcie lub sama żarówka jest wadliwa.

  Pozdrawiam
  Z....W...
  serwis Mega Music"

  brak słów... ewidentnie nie chce się ktoś zagłębiać w temat... Nie muszę dodawać, że taką oczywista oczywistość jak dokręcenie żarówki sprawdziłem i nie ma z tym najmniejszego problemu. Zdecydowałem, że pomimo gwarancji nie będę się boksował z takim serwisem, nie mam ochoty znowu czekać dwóch tygodni i zastanawiać się czy wzmacniacz wróci naprawiony czy nie - zwłaszcza po uzyskaniu takiej odpowiedzi jak powyżej. Z racji tego, że moja wiedza i umiejętności elektroniczne więcej nie pomogą, jutro zawożę wzmacniacz do firmy Linnart na sprawdzenie. Zobaczymy co powie diagnoza ekspertów w kwestii wzmacniaczy lampowych.

  pozdrawiam
  Adrian
 • Helpful post
  #8
  aaanteka
  Level 40  
  Zgodnie z obowązującym prawem cywilnym i handlowym w karcie gwarancyjnej muszą być wyszczególnione wszystkie czynności i elementy wymieniane, jak również diagnoza usterki.
 • #9
  Nairda_g
  Level 9  
  Wzmacniacz odebrałem. Linnart przelutował cały moduł żarówki i to co dookoła niej, oraz sprawdził i wyregulował bias. Okazało się przy okazji, ze jedna z trzech lamp przedwzmacniacza jest na wykończeniu i za niedługo będzie do wymiany.
  Jednakże jednoznacznej diagnozy dlaczego wzmacniacz pracował niestabilnie nie otrzymałem. Teraz wydaje się być wszystko ok. Nic nie mruży, nic nie pulsuje.

  pozdrawiam
  Adrian

  ps. Dowiedziałem się też, że model ten, pod kątem technicznym to tzw "projekt skończony" tzn że ciężko będzie w nim coś zmieniać i ulepszać. Zatem., jeżeli będę miał większe potrzeby sprzętowe to raczej należałoby zmieniać wzmacniacz aniżeli grzebać się w jego bebechach i coś kombinować.

  ps2. aaanteka - dzięki za Twoje uwagi i pomoc.
 • #10
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  aaanteka wrote:
  Zgodnie z obowązującym prawem cywilnym i handlowym w karcie gwarancyjnej muszą być wyszczególnione wszystkie czynności i elementy wymieniane, jak również diagnoza usterki.

  Możesz podać podstawę prawną?
 • #11
  aaanteka
  Level 40  
  Podstawą prawną jest Kodeks Cywilny m.in.:
  -art. 560 § 1, art. 561 § 2, art. 566 § 2,
  -jak i w przepisach o gwarancji art. 577 § 1, art. 581 § 1,
  - natomiast producent lub sprzedawca ponoszą odpowiedzialność na podstawie art. 415 i nast. kc.


  Naidra a co tym razem wpisali do karty skoro nie zdiagnozowali?
  Ja bym w związku z tym iż nowy wzmacniacz ,już obecnie posiada wyeksploatowaną lampę, ma problemy z napięciem zasilania żarzenie lamp,
  a serwis nie potrafi określić przyczyny wystąpiła o wymianę wadliwego sprzętu
  na nowy lub zwrot pieniędzy zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami.

  P.S.:
  -4 miesiące to nawet jakby ten sprzęt był włączony 24 godziny na dobę a używany przez 8 godzin dziennie nie powinien skutkować uszkodzeniem lampy i jakimkolwiek defektem, uważam iż posiada on wadę fabryczną, a skoro obecnie dopiero podawali go regulacji ,można pokusić się o stwierdzenie iż poprzednio sprzęt był wydany bez takiej regulacji , a wiec mógł ulec uszkodzeniu/przeciążeniu.
  jeszcze kilka ważnych słów dla kolegi ,może pomogą:
  Art. 581.
  § 1. Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej.
  § 2. W innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać.
 • #12
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Wybacz że dociekam ale w powyższych zapisach nie widzę nałożenia obowiązku na dokładne wyszczególnianie procesu naprawy, oraz obowiązku wykonania i przekazania klientowi diagnozy/ekspertyzy. Owszem jest to dobrą praktyką.
  Czy w przypadku naprawy serwis musi wyszczególnić że wymienił w zasilaczu np R5, R7 i C13 oraz opisać procedurę testową? Czy wystarczy że zapisał naprawa zasilacza?
 • #13
  aaanteka
  Level 40  
  Proszę sobie zakupić i przeczytać KC z komentarzem z tekstem jednolitym. Dodatkowo są przepisy interpretowane u rzecznika konsumentów oraz w PIH.
  Ja umieściłam wskazane artykuły informacyjnie z opisem "i dalesze",by było łatwiej znaleść w KC.
  Ogólnie w związku z tym iż na wymienione elementy należy się nowa gwarancja i rekojma, jak również istnieje jeszcze kwestia zlej naprawy gwarancyjnej i uszkodzenia sprzetu ,kiedy to przysługuje odszkodowanie lub wymiana sprzętu na nowy , podczas każdej wymiany najdrobniejszego elementu należy ją umieścić w karcie serwisowej.
  Jesteśmy krajem członkowskim Eu i musimy spełniać także pewne ogólne dyrektywy gwarancyjne.
  Czy wymieniam jest drobny rezystor ,czy np. wtryskiwacz silnika w Falconie 7X procedura gwarancyjna jest taka sama ujednolicona.

  Obowiązek wpisania wymienionych elementów w urządzeniu przez serwis wynika również z zdjęcia go ze stanu magazynowego oraz odprowadzenia podatku.